Forum

Aylık Satış Raporu ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Aylık Satış Raporu SQL Kodlama

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,146 Görüntüleme
(@NURULLAHMERT)
Gönderiler: 1
New Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar.Öncelikle çalıştığım sektörle ilii biraz bilgi vereyim.Kuyumculuk Sektöründe Çalışıyorum ve Değerli Taş stışı yapıyoruz.Bende şirketin muhasebesini tutuyorum.Kullanmış olduğum program sektörel bir program olduğundan fazla bilinmez.program vfp (visual fox pro) tabanlı bir program ve programda sql kod kullanarak çeşitli sorgulamalar ve raporlamalar yapılabiliyoır.

Sorunuma gelecek olursak.

İki tane tablom var biri firmaların bilgilerinin tutulduğu yer (hesplan.dbf) diğeri ise bu firmalar ait işlemlerin bulunduğu yer (islemana.dbf).Bu iki dosyayı kullanarak bir firmaya yıl içerisinde ay ay ne kadarlık (parasal olarak) taş çıkışı-satışı (Programdaki karşılığı=TC) yapıldığını gösteren bir rapor yapmak istiyorum.Rapor firmaya göre gruplu olması gerekiyor.Ben bu raporla ilgili çalışmamı yaptım ancak yazdığım kodlamanın daha kolay ve daha kısa yazılışını bulamadım.bununla ilgili yardımcı olurmusunuz ? Kodlamanın bir kısmını veriyorum.

TAMISLSAT=SATIS FIYATI

ISCINSI=ISLEM TIPI

Select Year(TARIH) yil,ISLEMANA.HESADI IHESADI,ISCINSI,HESPLAN.BOLGEKOD,HESPLAN.RESIM,

ROUND(SUM(Iif(Month(TARIH)=1.AND.ISCINSI="TC",TAMISLSAT,0)),2) TCOCAK, ROUND(SUM(Iif(Month(TARIH)=2.AND.ISCINSI="TC",TAMISLSAT,0)),2) TCSUBAT, ROUND(SUM(Iif(Month(TARIH)=3.AND.ISCINSI="TC",TAMISLSAT,0)),2) TCMART, ROUND(SUM(Iif(Month(TARIH)=4.AND.ISCINSI="TC",TAMISLSAT,0)),2) TCNISAN, ROUND(SUM(Iif(Month(TARIH)=5.AND.ISCINSI="TC",TAMISLSAT,0)),2) TCMAYIS, ROUND(SUM(Iif(Month(TARIH)=6.AND.ISCINSI="TC",TAMISLSAT,0)),2) TCHAZIRAN, ROUND(SUM(Iif(Month(TARIH)=7.AND.ISCINSI="TC",TAMISLSAT,0)),2) TCTEMMUZ, ROUND(SUM(Iif(Month(TARIH)=8.AND.ISCINSI="TC",TAMISLSAT,0)),2) TCAGUSTOS, ROUND(SUM(Iif(Month(TARIH)=9.AND.ISCINSI="TC",TAMISLSAT,0)),2) TCEYLUL, ROUND(SUM(Iif(Month(TARIH)=10.AND.ISCINSI="TC",TAMISLSAT,0)),2) TCEKIM, ROUND(SUM(Iif(Month(TARIH)=11.AND.ISCINSI="TC",TAMISLSAT,0)),2) TCKASIM, ROUND(SUM(Iif(Month(TARIH)=12.AND.ISCINSI="TC",TAMISLSAT,0)),2) TCARALIK,FROM ISLEMANA INNER JOIN HESPLAN ON ISLEMANA.HESADI==HESPLAN.HESADI WHERE KOD="M" GROUP BY ISLEMANA.HESADI

yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 18/11/2015 13:01

(@eravse)
Gönderiler: 1753
Üye

dırek kodun ıcerısınde yazıldıgı ıcın cok fazla yorum yapamıyorum ama eger bunu bır viev yada prosedur yapma sansınız varsa temp table ve WHILE kullanarakta datanızı elde edebılırsınız SQL server tarafında halleder dırek kullanırsınız ?

saygılar

ProfectSoft Yazılım ve Danışmanlık Hizmetleri
LogPusher & Bifyou E-Commerce System
www.profectsoft.com

Gönderildi : 23/11/2015 02:27

Paylaş: