Forum

C# form topmost ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] C# form topmost özelliği

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
3,912 Görüntüleme
Mehmet
(@mehmetikiz)
Gönderiler: 442
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

C# winform projemde bir tane mdi özelliğinde ana formum var. bir de form iki var. ana form açıldığında form2.show diyerek ikinci formu açıyorum. form2 topmost özelliği true. yani hep üstte kalan form. ana formu minimize ettiğimde form 2 hala üstte ve görünür durumda . ana form ile birlikte minimize olmuyor. Ana form minimize olduğunda form2 ninde minimize olmasını nasıl sağlarım??

Teşekkürler iyi çalışmalar.

Gönderildi : 24/10/2015 17:24

(@ilhancakmak)
Gönderiler: 71
Trusted Member

Form1.IsMdiContainer=true;

private void Form2Ac()

{

Form2 f2 = new Form2();
f2.TopMost = true;
f2.MdiParent = this;
f2.Show();

}

Gönderildi : 25/10/2015 02:15

Mehmet
(@mehmetikiz)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Hocam öncelikle teşekkürler. Fakat sanıyorum ben yanlış anlattım. Form2 mdiparent açılmayacak.form2.show() diye açıyorum. form2 kenarda anaformdan bağımsız duracak. Ama anaform minimize olduğunda form2 de minimize olacak veya gözükmeyebilirde. İnşallah anlatabilmişimdir. Saygılarımla...

Gönderildi : 25/10/2015 02:40

(@ilhancakmak)
Trusted Member

Hocam öncelikle teşekkürler. Fakat sanıyorum ben yanlış anlattım. Form2 mdiparent açılmayacak.form2.show() diye açıyorum. form2 kenarda anaformdan bağımsız duracak. Ama anaform minimize olduğunda form2 de minimize olacak veya gözükmeyebilirde. İnşallah anlatabilmişimdir. Saygılarımla...

http://we.tl/p2ur9xJp2m

Gönderildi : 25/10/2015 03:18

Mehmet
(@mehmetikiz)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Hocam ilginize teşekkürler allah razı olsun. Örnekte gayet güzel çalışıyor. Fakat şöyle bir hata veriyor.

yanForm.WindowState = FormWindowState.Normal; satırında aşağıdaki hatayı veriyor

An unhandled exception of type 'System.NullReferenceException' occurred in deneme.exe

Additional information: Nesne başvurusu bir nesnenin örneğine ayarlanmadı.

Gönderildi : 25/10/2015 04:00

Mehmet
(@mehmetikiz)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Hocam tamam çözdüm uzun zamandır uğraşıyordum. Çok teşekkürler iyi çalışmalar...

Gönderildi : 25/10/2015 04:04

(@ilhancakmak)
Trusted Member

Hocam tamam çözdüm uzun zamandır uğraşıyordum. Çok teşekkürler iyi çalışmalar...

yanForm = f2; =)))

Gönderildi : 25/10/2015 04:15

Paylaş: