Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Sanal Klavye

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
1,157 Görüntüleme
Mehmet
(@mehmetikiz)
Gönderiler: 442
Prominent Member
Konu başlatıcı

C# winform uygulamasında sanal klavye kullanmak istiyorum. osk.exe yi çalıştırarak windows sanal klave kullanılabiliyor. Yapmak istediğim projeme bir buton koymak ve butona basıldıktan sonra sanal klavye aktif olsun(açılmasın) bundan sonra textbox lara tıkladığımda otomatik olarak sanal klavye açılsın textbox harici bir yere dokunduğumda klavye gizlensin isityorum. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum . İyi çalışmalar.

Gönderildi : 18/10/2015 02:33

(@ilhancakmak)
Gönderiler: 71
Trusted Member

C# winform uygulamasında sanal klavye kullanmak istiyorum. osk.exe yi çalıştırarak windows sanal klave kullanılabiliyor. Yapmak istediğim projeme bir buton koymak ve butona basıldıktan sonra sanal klavye aktif olsun(açılmasın) bundan sonra textbox lara tıkladığımda otomatik olarak sanal klavye açılsın textbox harici bir yere dokunduğumda klavye gizlensin isityorum. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum . İyi çalışmalar.

kendi sanal klavyenizi yazmanız lazım. notepad.exe, paint.exe gibi şeyleri çağırıp visible - invisible yapabiliyorsunz ama sanal klavyede bu çalışmıyor.

Gönderildi : 18/10/2015 04:38

Mehmet
(@mehmetikiz)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Peki hocam kendi klavyemizi yaptık diyelim. Birden fazal form var ve formlar üzerinde bir çok textbox var. Tek tek textboxların event ına kod yazacak değiliz herhalde... Tüm formlardaki textboxların click olayında kendi sanal klavyemizi nasıl çağırabiliriz hocam. Saygılarımla...

Gönderildi : 18/10/2015 05:01

(@ilhancakmak)
Trusted Member

TextBox'ların Click olayına değil, Enter olayına klavye göstermeyi Leave olayına klavye gizlemeyi koyacaksınız.

bir tane txt_Enter(object sender, EventArgs e) yazacaksınız, bir tane de txt_Leave(object sender, EventArgs e)

tüm textboxların enter ve leave eventlerine bu fonksiyonları vereceksiniz. (tüm textboxları seçip properties bölümünden event sekmesine gelip Enter ve leave eventini mouse ile seçip göstereceksiniz)

yaptığınız program sadece windows 8 ve 8.1 lerde çalışacaksa, osk ile yapamadığınızı TabTip ile yapabilirsiniz.

ama win 8 altında çalışmaz.

Gönderildi : 18/10/2015 05:06

Mehmet
(@mehmetikiz)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Hocam çok sağolun

Gönderildi : 18/10/2015 05:10

(@ilhancakmak)
Trusted Member