Forum

SQL Çoklu Obje...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SQL Çoklu Obje Mantığı

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
409 Görüntüleme
(@K.VolkanCATAK)
Gönderiler: 8
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bir haber sitesi olduğunu varsayarak anlatmak istiyorum durumu.
Haberler teker teker listeleniyor SQL üzerinde. haber_resim denen bir sütun var.
Burada haber_ana_resim.jpg şeklinde habere ait olan resim dosyasını bulunduruyorum.

Haber görüntülendiği zaman resim dosyası adı belli olduğundan sorunsuz bir şekilde listeleniyor. Fakat ben bu haber satırına daha fazla obje eklemem gerekiyor. Örneğin resim galerisi eklemem lazım. Ya da bu haber görüntülendiği zaman farklı dizilerle işlem yapacağım.

Durum bu olunca işler biraz karışıyor. Denediğim yöntemler aşağıda. Bir çok kişi de aynı şekilde yapmış zaten. Fakat daha pratik çözümlerin olup olmadığını merak ediyorum.

1- haber_galeri şeklinde bir sütun içerisinde galeri içerisinde bulunacak resim dosyalarının isimlerini | gibi karakterlerle birleştirip text haline getirip o sütun içerisine yerleştiriyorum. kullanacağım zaman da ya da haber görüntülendiğinde | işaretinden parçalayarak dizi haline getirip kullanıyorum.
- Bu yöntemi uyguladığım zaman sütun niteliğini text yapmam gerekir ki büyük dizilerle işlem yapabileyim. çözümleme problemi doğuracağını tahmin ediyorum. Biraz amatör duruyor. Dataları kontrol etme açısından yetersiz gibi.

2- haber eklendikten sonra yani haber öğesi benzersiz id numarasını aldıktan sonra galeri ekle sayfası yaparak, malum klasör içerisinde haber idsi adında bir klasör oluşturtup resimleri onun içine attırtıyorum. haber görüntüleneceği zaman klasör içerisindeki bütün dosyaları listeletip dize üzerinden işlem yaptırtıyorum.
-Bu biraz mantıklı duruyor ama haber oluşmadan önce haberin idsi ne olacak ki ben o numara ile bir bir klasör oluşturtayım? en son id numarasını alıp +1 yapabilirim ama o anda farklı bir bilgisayar da haber ekliyorsa işler karışır. Galeri için ayrı bir değer atanabilir id ile alakasız bir şekilde o id ile işlem yapılır. şu anda bu yöntemi kullanıyorum. fakat ayrı bir tabloya ihtiyaç duyuyorum.

3- galeri için ya da dizi nesneleri için ayrı bir tablo oluşturuyorum. galerinin ait olduğu haber idsini belirtip haber listelendiği zaman join işlemleri ile bu farklı bir tablodaki dizileri listeliyorum.
- Zaman alıyor. Farklı tablolarla join olayına girmem gerekiyor. Sadece galeri için bunu yapmak zahmet verici oluyor.

Fakat bu yöntemlerimde hoşuma gitmeyen durumlar söz konusu. Farklı çözüm arayışlarım bu yüzden.
Json stringlerini mysql içinde mi kullanayım?
Gelişmiş bir sql yapısı incelediğimde böyle bir şey gördüm.
left right durumları söz konusu. Bunlar ne demek oluyor.

Kısacası bir biri ile ilişkili dizilerle çalışmanın mantığı nedir?

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 05/09/2015 19:30

(@eravse)
Gönderiler: 1753
Üye

EntityFramework ile cok daha kolay halledebılırsınız. Kodlarınızın Asp.net c# oldugunu var sayarak bır ornek class paylasayım 

public class News{

public int Id {get;set;}

public string NewsTitle {get;set;}

public List<NewsPicture> Pictures{get;set;}

}

public class NewsPictures {

public int Id {get;set;}

public string PicturePath {get;set;}

}

bu sekılde bı yapıda code first migration uygulayarak objelerını katmanlı olarak db tablolarına yazabılırsınız. 

ProfectSoft Yazılım ve Danışmanlık Hizmetleri
LogPusher & Bifyou E-Commerce System
www.profectsoft.com

Gönderildi : 18/09/2015 03:05

(@cemkilic)
Gönderiler: 396
Reputable Member

Merhaba öncelıkle ASP.NET ıle ılgılı hazırladıgınız bır sıteye resım galerısı eklemek ıstıyorsanız Dreamveaverda jquery kullanarak baslaya bılırsınız

daha sonra istersenız bunu vısual studıo da acıp gereklı kod duzenlemelerını yapabılırısnız

Gönderildi : 18/09/2015 15:27

Paylaş: