Forum

Datagridview multi ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Datagridview multi search konusu

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
465 Görüntüleme
(@onurserhatuygur)
Gönderiler: 129
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Elimde bir adet windows form mevcut bunun üzerinde bir arama fonksiyonu oluşturuyorum.Normalde teker teker verileri çekebiliyorum datagridview tarafına ama birden fazla sorgunun çekilmesi konusunda sıkıntım var durum şöyle açıklamak gerekirse.

Windows Form üstünde bir adet datagridview mevcut bir buton 2 adet combobox bu comboboxlar database e bağlı durumda.

Combobox ların bir tanesi (temsili) Ad Soyad diğeri ise Sınıf belirtiyor.

Ben Adı soyadı Ali Ahmet Sınıfı 3A olanları gridview de bu verileri seçtiğimde listelemek istiyorum.

Yani hem Adı soyadı hemde Sınıfı seçip  sonra sadece sınıfı seçip yada Adı Soyadı seçip filtreleme yapmak amacım.

Linq örneğide olur ama anlaşılır düzeyde olması önemli o dile henüz giriş yapamadım 🙂

Yardımcı olursanız sevinirim.

Gönderildi : 21/04/2015 13:50

(@cemkilic)
Gönderiler: 396
Reputable Member

Merhaba

Elimde bir adet windows form mevcut bunun üzerinde bir arama fonksiyonu oluşturuyorum.Normalde teker teker verileri çekebiliyorum datagridview tarafına ama birden fazla sorgunun çekilmesi konusunda sıkıntım var durum şöyle açıklamak gerekirse.

Windows Form üstünde bir adet datagridview mevcut bir buton 2 adet combobox bu comboboxlar database e bağlı durumda.

Combobox ların bir tanesi (temsili) Ad Soyad diğeri ise Sınıf belirtiyor.

Ben Adı soyadı Ali Ahmet Sınıfı 3A olanları gridview de bu verileri seçtiğimde listelemek istiyorum.

Yani hem Adı soyadı hemde Sınıfı seçip  sonra sadece sınıfı seçip yada Adı Soyadı seçip filtreleme yapmak amacım.

Linq örneğide olur ama anlaşılır düzeyde olması önemli o dile henüz giriş yapamadım 🙂

Yardımcı olursanız sevinirim.

onur bey anladıgım kadarıyla elınızde combobox var bu comboboxlara kıslerı ekledınız ve sectıgınız kısılerı datagrıdvıewa eklemek ıstıyorsunuz

onun yerıne textboxlara kısılerı ekledıgınızde datagrıdvıewa bu kısılerı yazdırabılırısınız

öncelıkle textboxları ekleyın daha sonra datagrıdvıewı ekleyın ekledıgınız butonun ıcıne gırın ve su kodları yazın

datagrıdvıew1.Rows.add("textbox1.text","textbox1.text","textbox2.text","textbox3.text"); 

bu kodları gırmeden önce datagrıdvıewı aktıf etmeyı unutmayın ıyı calısmalar 

Gönderildi : 21/04/2015 14:44

(@onurserhatuygur)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Cem Bey Merhaba

Yok hayır ben search özelliği ile ilgili bir bilgi arıyorum.Yani multitiple search mesela sahibinden.com daki gibi bana veriyi getiricek bir kod bloğu gerekiyor örnekte olsa olur baktım genelde asp.net üzerinden gidiyor ado.net windows form üzerinden giden örnek pek yok olsada dim veya access üzerinden bağlantı kodları varki oda biraz kafamı karıştırdı 🙂

Gönderildi : 21/04/2015 15:13

(@eravse)
Gönderiler: 1753
Üye

button click olayında

var query = db.ogrenciler.Where(r=> r.Sinif == ComboSinif || r.name == comboName).toList() ;  gibi yaparsanız arama yapmıs olursunuz eslesen kayıtlar sızequery degıskenınde gelır daha sonra 

grid.DataSource = query; demeniz yeterli .

Saygılarımla 

ProfectSoft Yazılım ve Danışmanlık Hizmetleri
LogPusher & Bifyou E-Commerce System
www.profectsoft.com

Gönderildi : 21/04/2015 15:39

(@onurserhatuygur)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkür ederim Hocam.

Gönderildi : 22/04/2015 19:55

(@eravse)