Forum

%bilgisayar adı ile...

Bildirimler
Hepsini Temizle

%bilgisayar adı ile if else kullanımı

7 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
592 Görüntüleme
(@HuseyinGurel)
Gönderiler: 11
Active Member
Konu başlatıcı

msdos ta bilgisayar adını alıp ona göre işlem yaptırabilirmiyiz acaba ?  örneğin

if %computername == hgurel (goto s1)

if %computername == hgurel2 (goto s2)

if %computername == hgurel3 (goto s3)

.

.

.

.

yani istediğim bilgisayar adını alsın yazdığım isimle kıyaslasın doğruysa s1 e gitsin kıyaslama doğru deılse diğer koşullara baksın bu mumkunmudur acaba msdos ta olması şart değil vbs de olabilir yardım ve onerılerınızı bekliyorum

Gönderildi : 12/08/2013 14:26

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

%computername% değişkeni kullanılabilir fakat "if" ile çalışır mı denemeniz lazım.

http://www.microsoft.com/resources/documentation/windows/xp/all/proddocs/en-us/ntcmds_shelloverview.mspx?mfr=true

Gönderildi : 12/08/2013 15:08

(@sametdiker)
Gönderiler: 108
Estimable Member

msdos ta bilgisayar adını alıp ona göre işlem yaptırabilirmiyiz acaba ?  örneğin

if %computername == hgurel (goto s1)

if %computername == hgurel2 (goto s2)

if %computername == hgurel3 (goto s3)

.

.

.

.

yani istediğim bilgisayar adını alsın yazdığım isimle kıyaslasın doğruysa s1 e gitsin kıyaslama doğru deılse diğer koşullara baksın bu mumkunmudur acaba msdos ta olması şart değil vbs de olabilir yardım ve onerılerınızı bekliyorum

Huseyin Bey,

DOS ortaminda " systeminfo " komutu ile PC'nin adini kontrol ettirebilir buradan donecek yanit ile istediginiz noktaya atlama yapabilirsiniz.

Ornegin systeminfo|find "Host Name:PC_Adi" komutu ile host adini bulabilirsiniz. DOS tarafindan donen cevaba gore " goto " ile adim adim ilerleyebilirsiniz. 

Kolay gelsin. 

Gönderildi : 12/08/2013 15:26

(@SavasKAPLAN)
Gönderiler: 244
Reputable Member

if %COMPUTERNAME% == hgurel (goto s1)

Gönderildi : 12/08/2013 19:28

(@HuseyinGurel)
Active Member
Konu başlatıcı

bu şekilde yapılan çalışmalar sonuç vermedi :S

Gönderildi : 12/08/2013 23:36

(@k-leventbecit)
Gönderiler: 58
Trusted Member

Aşağıdaki Technet sayfasında benzer bir durum vbscript ile çözülmüş gibi.

Bir bakarsanız işinize yarayabilir.

http://social.technet.microsoft.com/Forums/scriptcenter/en-US/b5568c26-3ed0-4cbe-bc1f-9e6ae8281aa5/vbs-script-to-get-computer-name  

Gönderildi : 13/08/2013 00:34

(@HuseyinGurel)
Active Member
Konu başlatıcı

Aşağıdaki Technet sayfasında benzer bir durum vbscript ile çözülmüş gibi.

Bir bakarsanız işinize yarayabilir.

http://social.technet.microsoft.com/Forums/scriptcenter/en-US/b5568c26-3ed0-4cbe-bc1f-9e6ae8281aa5/vbs-script-to-get-computer-name  

yardımlarınız için teşekkürler o scripti incelemiştim levet bey ordanda sonuç çıkmıyor  nasıl oluyorsa biz çalıştırdık diyormar ama ben aynı komutları kullanınca derleme hatası alıyorum yada hc çalıştıramıyorum :S yapcak bişey yok ip leri elle vericem artık 🙂

Gönderildi : 13/08/2013 02:11

Paylaş: