Forum

Kiralama programı y...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Kiralama programı yazılımı

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
377 Görüntüleme
(@ozguraltinel)
Gönderiler: 244
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar.

Bugüne kadar c# asp.net üzerinde kendimi geliştirme amaçlı raporlama programları ve birkaç veri giriş programları yazdım. Şimdi yazacağım bir program için size sadece mantığının nasıl olması gerektiğini soracağım. 

Yapılan iş ürün kiralama.

Örn.

16.06.2013  tarihinde müşteriye 10 adet malzeme verdim ve kiralama süresi başladı. Müşteriden ürün başına günlük kira bedeli alıyorum. Müşteri 5 adedini 18.06.2013 tarihinde getirdi. Ben 2 günlük kiralama faturasını 5 adet ürün için kestim ve fiyatlandırdım. Elinde kalanın 2 adedini 19.06.2013 de getirdi. Ben 3 günlük kira bedelini 2 ürün için aldım. Elinde kalan 3 adedini de 20.06.2013 tarihinde getirdi ben 4 günlük kira bedelini 3 ürün için aldım. 

Burada nasıl bir yapı uygulamalıyım ki müşterinin 1 kerede aldığı ürünleri parça parça getirdiğinde ayrı ayrı fiyatlandırabileyim. 

Yardımcı olursanız çok sevineceğim. 

Gönderildi : 17/06/2013 00:55

(@kenanilgun)
Gönderiler: 544
Üye

Merhaba Özgür bey,

Yapacağınız uygulama biraz da olsa giriş çıkış metodlarına kalıyor. Ürüne ait çıkış ve giriş kayıtlarını tutarak kiralama günü ve giriş çıkış saatine kadar tutabilirsiniz. Her ürün iade veya teslimat sırasında faturalandırma ve buna benzer tüm işlemlerinizi şartlara göre uygulanabilir. Ürün arızalı gelebilir, ürün belli bir kısmı kullanıp gelebilir mi tabi bunların detaylarını ve ürün şekillerini tam olarak siz daha iyi bilirsiniz. Ama her daim ürüne ait her işlemde bir kayıt oluşturmanız iyi olabileceğini düşünüyorum.

İyi Çalışmalar. 

Gönderildi : 24/06/2013 22:58

(@ozguraltinel)
Gönderiler: 244
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Kenan Bey. İlginiz için teşekkürler.

Dediğiniz gibi her hareket için ayrı ayrı kayıtlar atıp her harekete bir numara verdiriyorum. Alınanlara A verilenlere V şeklinde SQL de sınıflandırıp kayıtlarımı oraya göre süzüyorum. Anlattığımdan daha karışık bir program olduğu için ve ilk tecrübem olduğu için sormak istemiştim. Şuan oldukça yol katettim. 🙂 

Gönderildi : 01/07/2013 19:14

(@kenanilgun)
Gönderiler: 544
Üye

Projenizi yoluna koyduğunuza sevindim Özgür bey inşallah daha iyi projeler yapma dileği ile 🙂

Gönderildi : 01/07/2013 19:19

Paylaş: