Forum

Combobox Secimine g...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Combobox Secimine gore DataGrid Doldurmak

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
506 Görüntüleme
(@korayulgay)
Gönderiler: 165
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

2 Adet Combobox'im var. Bu combolarda Firma ve Malzeme Bilgileri var. Istedigim Combo1'den Firma Secimi ve Combo2'den Malzeme Seciminin filtrelenerek Datagrid'e eklenmesi. 

Ornek:

Firma:              Malzeme:

A Elma

A Kiraz 

Armut

C Elma

Muz

Combo1'den A Firmasi secildigi zaman datagrid'e A firmasi Elma,Kiraz malzemesi gelecek. Daha sonra da Combo2'den Malzemelerden de Elma secildiginde tek kayit gelmesi (A-Elma) 

Combo1 secimine gore bu sorguyu yapabiliyorum, ancak birde cok secim oldugunda nasil bir kurgu olusturmam lazim yardimlarinizi rica ediyorum.

Iyi Gunler.

Gönderildi : 27/02/2013 13:16

(@GokhanDOGAN)
Gönderiler: 780
Prominent Member

Merhaba,

2 comboBox ve birde getir adlı bi buton ekleyip combobox'ların text,value değerlerine firma adı ve firma id aynı şekilde  malzeme combox u içinde set et. 

sonra getir buton'unun click event'ine sql query' yazıp where 'e parameter olarak combobox'lardaki seçilen firma ve malzeme id değerini koyup. bir sql i çalıştır sonucu dataTable'e aktar,o datatable'sonucunu da datagrid'in datasource si olarak verip grid'i bind etmeyi dene. 

Örnek;

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/fbk67b6z.aspx  

Gönderildi : 01/03/2013 02:12

(@korayulgay)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Gokhan Bey,

Vermis oldugunuz bilgi icin tesekkur ederim. Ancak istedigimi tam olarak ifade edemedim sanirim. Firma secimime gore bir filtreleme Malzeme secimime gore de ikinci bir filtreleme yaptirmak istiyorum. Firmadan secim yapildi, malzemeden yapilmadiysa Firmadan secilenler datagridde listelensin, Malzeme secimi yapildi, Firma secimi yapilmadiysa Malzeme secili olanlar datagridde listelensin. Ikisi de secildi ise eslesenler listelensin. Hicbiri secilmediyse tum bilgiler listelensin. Istedigimin tam karsiligi budur.

Gönderildi : 01/03/2013 21:13

(@korayulgay)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Sorunu cozdum tesekkurler

Gönderildi : 02/03/2013 00:47

(@kenanilgun)
Gönderiler: 544
Üye

Merhaba Koray bey,

Çözüm sonuçlarınızı bizimle paylaşırsanız sevinirim.

İyi çalışmalar. 

Gönderildi : 09/03/2013 04:27

(@korayulgay)
Reputable Member
Konu başlatıcı

like komutu ile combolara bir sql sorgusu gonderdim ve bu kriterlere hangi kayitlar takilioyrsa onlarin verisi datagrid'de gosteriliyor.

Gönderildi : 01/04/2013 18:38

Paylaş: