Forum

Birden fazla hostin...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Birden fazla hosting hesabını tek hosting hesabına yönlendirme

12 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
470 Görüntüleme
(@hamzasaricicek)
Gönderiler: 112
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Aynı siteyi birden fazla domain üzerinde yayına açacağım ve hepsinin hosting hesapları mevcut. Yazılım güncellemesi yaptığım zaman hepsinin ftp   hesaplarına ayrı ayrı upload yapmaktansa hepsinin fiziksel yolunu tek bir hosting hesabına yönlendirmek istiyorum aşağıdaki örnekte olduğu gibi. Bu durumun hız, google, seo vs.. vs.. açısından artıları ve eksileri neler olur. 

Gönderildi : 03/10/2012 17:16

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Hız konusunda bir değişiklik olmayacaktır. bunun yerine bir site açıp diğerini alias olarak ekleyebilirsiniz. google aynı içerikli farklı domainleri pek sevmiyor diye biliyorum. google tarafında olumsuz etkisi olacaktır.

Gönderildi : 03/10/2012 17:32

(@SelimYilmaz)
Gönderiler: 82
Estimable Member

aynı içerikli web sitelerinin yalnızca biri google tarafından indexlenir. domain yönlendirmesi olsa da olmasa da..

Yönlendirme yapmayı düşündüğünüz domainleri ekstra bir hosting hesabı tanımlamadan yönlendirme seçeneği maliyet açısından fayda sağlayabilir. Bir hafta önce aynı içerikli 2 web sitesi yayınlamam gerekiyordu, ayrı ayrı hostlarda aynı dosyaları yükleyerek 2 ayrı adresten yayına başladım ama neden böyle tercih ettin dersen "adwords kuponlarını kullanabilmek için".. Başka bi artısı ya da eksisi yok sanırım. 

not olarak eğer sunucu kontrolü elindeyse yani diğer hostları iptal ettiğinde yerine yenileri açılmayacaksa çok azda olsa sunucu performansından ötürü bir hız yaşanabilir ama tabi bu devirde çok kaale alınacak kadar olacağını sanmıyorum. 

Gönderildi : 04/10/2012 06:57

(@kadiravci)
Gönderiler: 202
Üye

Sadece güncelleme için bunu yapmaktansa hiç yapmayın. Seo açısından tamamen yerlerde sürünür hatta ceza bile alabilir domainler.

Yani benim bile düşününce kafam karışıyorken bir bot bunu ayırt edemez diye düşünüyorum. 

Gönderildi : 04/10/2012 12:47

(@hamzasaricicek)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bu site bir Termal Hotel sitesi. Bunu yapmamdaki gayem şu. Otelin bulunduğu şehirin adı ile birlikte domainler ve otelde sunulan hizmetlerin adı ile domainler aldım. Bu domainleri google anahtar kelime aracı ile kontrol ettiğim zaman yüksek sayıda aylık ziyaretçi sayısına zahip. Peki bu domainleri nasıl değerlendirebilirim ? Bu domainlerden gelecek ziyaretçileri de ana siteme yönlendirmek istiyorum.

Gönderildi : 08/10/2012 14:39

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Alt sayfalarda siteler oluşturun domain adından gelen isteğe göre o dizine yönlendirecektir. Tabi biraz yazılımsal çalışma gerekecektir. Yada tüm siteler için birer sayfa oluşturun.

Gönderildi : 08/10/2012 14:48

(@hamzasaricicek)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Alt sayaflarda siteler oluşturun dan kastınız, farklı domainlermidir. Yoksa subdomain olarakmı ?

Gönderildi : 08/10/2012 16:30

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

ana fiziksel dizniniz altında yani httpdocs yada www ana dizininiz olsun. siz www/site1 diye bir dizin oluşturun iis üzerinden de ayrı bir site olarak tanımlayın. google açısından hiç bir sorun olmaz. Yada yazılımsal olarak subdomain gibi çalıştırın www.site1.com dan gelen istekler aynı site için oluşturulan a şablonuna gitsin gibi.

Burada önemli olan sizin birden fazla site oluşturmak istememeniz bir reseller paketiniz var ve sınırlı domain açabiliyorsunuz mu?. Eğer durum böyle ise dediğim yöntem sizin için mantıklı olacaktır.

Eğer site açmak ile ilgili bir limitiniz yoksa hepsi için ayrı siteler açın hatta ayrı ip bloglarından hizmet versin içerikleri ana siteye link verirsiniz. Böylece google tarafından da ana sitenizin popüleritesi artacaktır.

Gönderildi : 08/10/2012 17:03

(@hamzasaricicek)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Özgür hocam öncelikle ilginiz ve alakanız için çok teşkkür ediyorum. Sunucunun yönetimi tamamen bize ait ve hesap oluşturmada herhangi bir sınırlamamız yok. Biz 5yıldızlı otel sitesi için 60 adet domain aldık. Otelin web yazılımı tamamlandı. Bu dediklerinizden hangisi daha etkili olur benim için? Bunca çalışma ve yatırım sonrası müşteriye mahçup olmakta istemiyoruz açıkcası. Yayınladığımız alt sitelerin içeriklerinin aynı olmasının bir sakıncası varmıdır. yada ne derece sıkıntı olur bu durum. Aydı aydı bütün alt sitelerin içeriklerinin farklı olması şartmı.

Gönderildi : 08/10/2012 20:52

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Sitelerin içeriklerinin aynı olması google tarafından sıkıntı yaratır. Her alt site için 1 sayfadanda oluşsa değişik yazı girmeniz çok önemli. Belirttiğim tüm detaylar SEO içeriğine girmektedir. Ben bu konuda bir uzman değilim kişisel araştırmalarım ve kişisel tecrübelerimi yazdığımı dipnot olarak düşmemde fayda var.

Gönderildi : 08/10/2012 20:58

(@SelimYilmaz)
Gönderiler: 82
Estimable Member

elimden geldiğince size şunu söyleyebilirim.

XXX.com otelin sitesi ise

xxx.com adresi dışında bu adrese yönlendirilecek sitelerin içeriği aynı olursa ya da sadece yönlendirme yapılırsa google bu diğer 59 adresi de umursamaz yokmuş gibi davranır.

her bir domainde 

2-3 sayfalık

mümkünse full html hatta  html siz sadece bir kaç div kullanarak makale tarzında domain adıyla alakalı yazılarınız olursa zaman içerisinde arada birde güncelleme şansınız olursa mutlaka google arama sonuçlarında yükselir ve ekstra hit alırsınız.

tabi 60 domain olunca biraz sıkıntılı.

bu domainlere çok özenmeden çeşitli farklı içerikler atıp kurmakzaman/fayda açısından daha makul gibi görünüyor.

her iki yöntemde de otelin ana sitesine faydası şöyle olur.

içeriklerin çeşitli yerlerinde sitenin sağında solunda bağlantı verirsiniz en mantıklısı budur.

bir kaç satır kodla domainlerden herhangibiri ilk açıldığında yeni bir sekmede otelin siteside otomatik açılabilir ki bu da firmanın imajını zedeler.

sonuç olarak google dan bir fayda bekleyecekseniz yönlendirmeyi unutun.

yok domainler boş kalmasın google önemli değil diyorsanız yönlendirme yapmanızın sakıncası yok. 

diğer arkadaşların belirttiği gibi tüm bu bilgiler zamana yayılmış tecrübe ve okunulan bazı makalelerin aracılığı ile yazılmıştır.

google gibi arama motorlarının matematiği hala kesin olarak çözülememiştir. 

Gönderildi : 08/10/2012 22:42

(@hamzasaricicek)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Yazılarınız ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Aynen söylediğiniz gibi diğer 60 domaine ait içeriği mümkün olduğu kadar farklılaştırmaya çalışacağım. ve bütün sayfaların içerisinde bir menü yapısı ekleyip linklerini ana menüye yönlendireceğim. Umarım diğer bütün sitelerimin içeriklerine yetecek kadar farklı metinler bulabilirim. Bu süreçte bütün domainlerimi google webmasterda tanımlayıp analytics hesabı oluşturmamın ve site haritası, robot.txt gibi alternatiflerin faydası olur diye düşünüyorum.

Gönderildi : 09/10/2012 15:34

Paylaş: