Forum

Cevap : Telefon Def...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Cevap : Telefon Defteri giriş şifresi

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
579 Görüntüleme
(@ahmetaltuntas)
Gönderiler: 731
Prominent Member
Konu başlatıcı

Ben Delphi'yi sırtlanırım.

Hocam siz delphi yi sırtlarsanız bende sizin sıkı bir takipçiniz olurum,Hatta ilk sorumu sorayım isterseniz :))))

Elimden geldiğince yanıtlamaya çalışacağımdan emin olun [:)]

Peki öyleyse hocam soruyorum 🙂

şimdi ben delphi 2007 ile bir telefon defteri tarzında progrm yazdım.Veritabanı olarak sql 2005 kullandım,bu programa girişte kullanıcı adı ve şifre soracak şekilde bir login ekranı yapmak istiyorum.Ben delphide yeniyim pek bir bilgim yok o yüzden bunu bana resimli fln anlatabilirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler. 

Gönderildi : 10/03/2010 00:33

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Ben Delphi'yi sırtlanırım.

Hocam siz delphi yi sırtlarsanız bende sizin sıkı bir takipçiniz olurum,Hatta ilk sorumu sorayım isterseniz :))))

Elimden geldiğince yanıtlamaya çalışacağımdan emin olun [:)]

Peki öyleyse hocam soruyorum 🙂

şimdi ben delphi 2007 ile bir telefon defteri tarzında progrm yazdım.Veritabanı olarak sql 2005 kullandım,bu programa girişte kullanıcı adı ve şifre soracak şekilde bir login ekranı yapmak istiyorum.Ben delphide yeniyim pek bir bilgim yok o yüzden bunu bana resimli fln anlatabilirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler. 

Merhaba bende elimden geldiği kadar vbde yardımcı olurum ama 6.0dan sonra ilerisine gidemedim:))

Ahmet hocam sizin sorunuza ise v.b. olarak yanıt vereyim isterseniz kullanıcı adı şifre için sql üzerinde bir tablo oluşturun.Bu tablo 3 alandan meydana gelsin id,kullanıcı adı,parola id kısmını 1-2-3-4 gibi tiplerde kullanır bu tiplerin programda nerelere erişebileceğini belirlersiniz.Daha sonra mdi form kullanıyorsunuz sanırım kullanmıyorsanız bile ilk açılış formu olarak şifre parola ekranının formunu ayarlayınız.Şifre parola formuna bir datasource koyarak veritabanına bağlayın.Veri tabanına bağlayarak kod ile girilen kullanıcı adı ve parolayı kontrol ettirin sonra doğru ise giriş sağlayın.Başka bir sorgu ilede idyi kontrol ettirin idlerin pasif ve açabileceği menüleri butonları v.s. belirleyin.Yazılım dili farklı olsada mantık genelde aynıdır.Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 10/03/2010 00:49

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Merhaba.

Vallahi tesadüfen yeni gördüm ondan bu kadar geç oldu.

http://delphi.about.com/od/windowsshellapi/a/password_login.htm

Bu adreste bir miktar anlatılmış. Bunu veritabanındaki alanlarda sorgulama yoluyla birleştirirseniz login işlemi tamam olur [:)]

Gönderildi : 03/04/2010 16:18

(@ahmetaltuntas)
Gönderiler: 731
Prominent Member
Konu başlatıcı

ilginize teşekkür ederim hocam.

Gönderildi : 08/04/2010 12:09

(@MasumARSLAN)
Gönderiler: 84
Estimable Member

MS Access Veritabanın oldugunu var sayarak anlatıyorum
veritananında kullanici, sifre alanların var,
datamodule içerisinde 1 AdoConnection 1 AdoTable 1 de DataSource

AdoTable in adı security olarak belirtildi.

Formunda 2 EditBox ve 2 Button

procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
begin
datamodule2.security.First;
while not datamodule2.security.Eof do
begin
if (trim(datamodule2.securitykullanici.text)=Edit1.Text)   and
(trim(datamodule2.securitysifre.Text)=edit2.Text) then

begin
  form2.showmodal;
end
 else