Forum

SQL server olmayan ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SQL server olmayan PC-de SQL db

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,300 Görüntüleme
(@VusalMastaliyev)
Gönderiler: 174
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba... Yine bir sorum olucak

rogram Yaptim... SQl database ile calisiyor... Ama problem su ki programi baska pc-de calistirdigimda hata veriyor... SQL-severin kurulu olmasi gerekiyor PC-de programin calismasi icin... Ben nasil yapa bilrim ki SQL Server olmayan PC-lerde de calissin bu program? 

Gönderildi : 22/10/2009 10:25

(@ahmetaltuntas)
Gönderiler: 731
Prominent Member

merhaba

prgramın kurulum dosyalarının ıcerısınde bır config dosyası vardır bunu edıtlemeyı deneyebılırsın.Bu dosyaya sql serverın kurulu oldugu pc + database ve kullanıcıyı gırersen sorunun duzelır.

Koay Gelsın. 

Gönderildi : 22/10/2009 11:16

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Şayet ortamda hiç SQL server olmadan programı çalıştırmak istiyorsanız ya verilerinizin kaydedilmemesi gerekir yada bir txt dosyasına kaydettirmeniz gerekir.

Bunun dışında 

SqlConnection con2 = new SqlConnection("Server=.;Database=Resimlik;Integrated Security=true");

tarzı bir komut dizini ile SQL Serverı ve kullanılacak DB yi belirtmeniz gerekir. Tabi bunu yapar iken SQL Server olan PC de 1433 nolu portun açık olması gerekir.

Gönderildi : 22/10/2009 12:16

(@VusalMastaliyev)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Cok tesekkur ederim.. benim isim sadece mdb-ye mi kaldi? Yani tasinabilir database?

Cunku programin kurulacagi PC-de sql-server kurulu olmayacak ne yazik ki...

Kucuk SQL server gibi alternaic bi programlar varmi ki mesela programi kurarken onun da kurulmasini belirteyim...

Bir cok programlar var db-den yararlaniyor, onlar nasil ediyolar bu isi? Hep access-mi?

Gönderildi : 22/10/2009 13:16

(@sinankahraman)
Illustrious Member

DB 4 GB tı geçmeyecekse SQL Express kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 22/10/2009 14:06

(@VusalMastaliyev)
Reputable Member
Konu başlatıcı

tesekkur ederim hocam... SQL server expres -le yapmaya calisirim....

Bi sorum daha olucak... Ben sunu express-le yaptim diyelim ki, mesela 2 ay-da bir arsivleme yapa bilrimmiyim... Buunun la da DB-yi bosaltmis olub 4GB -ni gecmesini engellmisolayim? Ama arsive cikan DB-yi istediyim zaman kullanma imkanim olsun... Ya mdb ya Excell ve ya daha bir baska oneri ile... Yapa bilme sansim varsa ger nasil yaparim bunu?

Gönderildi : 23/10/2009 12:36

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Yaptığınız programın içeriğini tam olarak bilmiyorum ama basit işler için kullanılacaksa (mesela Adres Defteri) binary formatter yapı ile hızlı bir şekilde verilerinizi kaydedebilirsiniz.

Örnek kod :

FileStream fskaydedilecek=new FileStream("c:\\deneme.emr", FileMode.OpenOrCreate);

Gönderildi : 23/10/2009 13:27

(@VusalMastaliyev)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hocam buyk proje olmadigi kadar kucuk isler de yapmicak... sdf - var onun calisma mantigi nedir? Local Database ne ise yariyor, nerelerde kullanilir?

Gönderildi : 24/10/2009 17:04

(@GokhanDOGAN)
Gönderiler: 780
Prominent Member

Merhaba

yapacağın projeyi taşınabilirlik basitlik olsun istiyorsan access db ile yapabilirsin böylece taşıdığın pc de extra bi db programı olmadan ole db connection üzerinde çalışır.

Gönderildi : 02/11/2009 02:31

Paylaş: