Forum

WinSrv2019 - WinSrv...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] WinSrv2019 - WinSrv2019 Rol aktarımı sonrası RPC hatası alıyorum.

11 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
738 Görüntüleme
(@doktorteknik)
Gönderiler: 11
Active Member
Konu başlatıcı

Selamlar,

WinSrv2019 sunucumu sanallaştırırken convert etmek yerine temiz kurulum olsun dedim ve yeni bir WinSrv2019 üzerine AD & DNS servislerini kurarak tüm FSMO rollerini yeni sunucuya başarıyla aktardım. Ancak eski sunucuyu kapattığımda RPC sunucusuna ulaşılamıyor hatası alıyorum ve yeni sunucu üzerinde FSMO rollerini sorguladığımda cevap alamıyorum.

Araştırmalarım hatanın DNS kaynaklı olabileceğini gösteriyor. Nasıl düzeltebileceğim konusunda yönlendirme ve desteklerinizi rica ederim.

Teşekkürler

Gönderildi : 30/01/2023 11:04
Konu Etiketleri

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, bu kadar bilgi ile ne yazık ki yönlendirme yapmamız mümkün değil. Öncelikle eski sunucuyu tekrar açın ve rollerin taşındığından emin olun. Yeni sunucu üzerinde DNS rolü yüklü ve zone' ların yüklendiğinden emin olun. nslookup ile bir sorgu kontrolü yapın, servislerin çalıştığına emin olun, en önemlisi dcdiag ve olay günlüklerini kontrol edin (not: dcdiag çıktısını alıp buraya yapıştırıp sorun ne söyleyin demeyin lütfen 🙂 o iş danışmanlığa giriyor o zaman).

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/01/2023 12:32

(@doktorteknik)
Active Member
Konu başlatıcı

Hakan Bey Selamlar,

Yazdığınız her konudan eminim. Hepsi çalışıyor. Cevabınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 30/01/2023 12:43

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu durum da soru şu, eski sistem hala duruyor mu? Eski sistemi açınca herşey düzeliyor sanırım? Eski sistemi kapattığınız zaman eğer sorun yaşıyorsanız bu taşımada hata yaptığınızı gösterir. Taşıma adımlarını bir daha kontrol edin. Sorun yaşayan her kim ise DNS ip adresi olarak hala eski sistemi kontrol ediyor olabilir mi? Yeni makineyi dc yaparken dns olarak eski dc yi girmişsinizdir, hala o dc kaldığı ve o makineyi kapattığınız için sorun yaşıyor olabilir misiniz? Yani bazen sorun çok basit bir şey olabilir ondan sizin yapınızı görmediğimiz için bu tür adımları kontrol ettiğinizi düşünmeliyiz.

Eğer bunların hepsi tamam diyorsanız geriye tek çözüm loglarını incelemek olacaktır. Sırası ile öncelikle sorun yaşan makine veya bu dc ise loglarını kontrol etmenizi öneriyorum.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/01/2023 13:03

(@doktorteknik)
Active Member
Konu başlatıcı

Evet, eski sistem hala duruyor ve çalışıyor. Eski sistem açık olunca sorun yok. Çünkü RPC sunucu olarak onu görüyor. 5 rolde de yeni sunucuya aktarılmış görünüyor. Bencede basit bir sorun ama ben bir şeyleri gözden kaçırıyorum kesin.

AD'i kurarken DNS'i nereden replicate edeceğini soruyor, dolayısıyla sorun bu olabilir. Yeni DNS sunucudan eskiyi ayırma işlemini bir test ortamı oluşturup deneyeceğim.

Teşekkürler 

Gönderildi : 30/01/2023 13:22

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Hatayı kim alıyor ve tam olarak hata nedir? AD derken mevcut Domain içerisindeki AD domain controller için ek ADC ekliyorsun değil mi AD dersen konu başka yere gider. AD kurarken DNS i nereden replike edeceğini sormaz aslında genel anlamda hangi dc ile konuşup mevcut bilgileri kimden alacağını sorar, sende zaten tek dc olduğu için mevcut dc den alacaktır, yani sorun neden bu olabilir dedin anlamadım. Bu arada eğer bu işlerde yeni isen biraz makale okuyup video izlemeniz öneririm. Yeni DNS sunucudan eskiyi ayırmak diye bir kavram yok, eğer eski sistemi kapattığın zaman her şey yolunda ise sonra açıyorsun ve eski dc yi normal yollar ile kaldırıyorsun, zaten bu durumda sistem otomatik olarak hem domain partition içerisinden dc kaydını hem de application partition içerisindeki DNS kayıtlarını temizliyor.

Gönderildi : 30/01/2023 13:30

(@doktorteknik)
Active Member
Konu başlatıcı

Bu işlerde yeni değilim, ama sizin kadar profesyonelde değilim. Kendi ihtiyacım kadarını yapıyorum ve çok sık yapmadığım için unutuyorum. Ben biraz daha kontrol edeyim.

Desteğiniz için teşekkürler.

Gönderildi : 30/01/2023 13:46

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Tabi, mutlaka sonuçta benim işim bu profesyonel olarak danışmanlık yaptığım için normal, sizin de pek çok başka sorumluluklarınız olduğu için normal ama işte eşleşme yanlış olabilir diye sordum. Uygun olan başka bir forum üyesi yardımcı olabilir. Sizde eğer ek bir gelişme olur ise yazarsanız yine diğer forum üyeleri yorum yapacaktır.

kolaylıklar.

Gönderildi : 30/01/2023 14:15

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba, Volkan ile konuyu inceledik, gördüğümüz sorun temel olarak SYSVOL ve NETLOGON tarafındaki paylaşımlar ile ilgili idi. Loglarda ayrıca tompstone tarihi dolduğu için DFS replikasyonunun olmadığı anlaşıldı. 

FSMO rolleri tekrar eski sunucuya taşındı, yeni sunucu için önce SYSVOL sonra NETLOGON sorunları çözüldü, ardından DFS replikasyonu düzeltildi ve sonra tekrar roller yeni sunucuya taşındı ve eski sunucu kapama testlerinde sorun çıkmadı.

Volkan desteğin için teşekkürler. 

Kullandığımız iki makaleyi buraya bırakıyoruz, başka sorun yaşayanlar faydalabilisin diye.

https://learn.microsoft.com/en-us/troubleshoot/windows-server/networking/troubleshoot-missing-sysvol-and-netlogon-shares

https://learn.microsoft.com/en-us/troubleshoot/windows-server/identity/netlogon-share-not-present-after-install-ad-ds-on-full-read-only-domain-controller

Gönderildi : 06/02/2023 18:06

(@doktorteknik)
Active Member
Konu başlatıcı

Desteğiniz için size ve İsa bey'e teşekkür ederim.

İyi Çalışmalar

Gönderildi : 07/02/2023 09:35

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Rica ederim, güveniniz için biz teşekkür ederiz.

Gönderildi : 07/02/2023 10:15

Paylaş: