Forum

Windows Server 2022...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Windows Server 2022 RDS Lisans Hatası

11 Yazılar
3 Üyeler
3 Likes
658 Görüntüleme
(@aliosmansen34)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Şirket içerisinde bir yapı oluşturmak maksadı ile Server kurulumuna giriştim. Asıl amaç şuydu; Tüm pcler server'a bağlı olsun ve tüm yetkilendirme server üzerinden verilsin. PC'lerde çalıştırılması güç 2 uygulamamız var o yüzden gerektiğinde Remote Desktop ile bağlanılarak Server'da programlar çalıştırılsın. Haricinde kullanıcılar kendi oturumları ile kendi pc'lerinde işlem sağlasınlar. Server Manager ekran görüntüsü aşağıdaki şekilde:

image

Asıl sorunum RD Licensing Diagnoser'da. Aşağıdaki şekilde hata veriyor. Group policy ve Server Manager-Remote Desktop Services-Edit Deployment Properties üzerinden Per Device ve Server Adını girdim. Birden çok kez de yeniden başlattım.

"The Remote Desktop Session Host server is in Per Device licensing mode and No Redirector Mode, but license server dc does not have any installed licenses with the following attributes:
Product version: Windows Server 2022
Licensing mode: Per Device
License type: RDS CALs or VDI Premium Suite licenses"

License Manager ve Diagnoser Görünecek Şekilde Ekran Görüntüsü Şu Şekilde: 

image

Girdiğim Lisans kodu Window Server 2022 RDS Device  (50) Cal şeklinde. Çözüm için önerilerinizi bekliyor olacağım. İyi çalışmalar herkese

Gönderildi : 28/08/2023 16:40

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4351
Co-Helper

Ekranlarınızda göreceğiniz üzere lisans girişi doğru olmamış.

https://woshub.com/licensing-mode-rds-host-not-configured/

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/08/2023 17:04

(@aliosmansen34)
Active Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ibrahimyildiz

Ekranlarınızda göreceğiniz üzere lisans girişi doğru olmamış.

https://woshub.com/licensing-mode-rds-host-not-configured/

Buraya yazmadan evvel ilk denediğim yazı üstadım. Birebir dediklerini uyguladım.

Gönderildi : 28/08/2023 17:34

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4351
Co-Helper

Rolü kaldırıp tekrar kurun bence makalelere bakarak baştan tanımlayın. Deneyim az olunca eventlog'lar üzerinden durumu okumanız zor olur. Mutlaka atlanan bir nokta vardır.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/08/2023 23:25

(@aliosmansen34)
Active Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ibrahimyildiz

Rolü kaldırıp tekrar kurun bence makalelere bakarak baştan tanımlayın. Deneyim az olunca eventlog'lar üzerinden durumu okumanız zor olur. Mutlaka atlanan bir nokta vardır.

Baştan rolü kaldırdım. Kaldırdıktan sonra da diğer rollerin çalışıp çalışmadığını tekrardan test edip baştan kurulum yapacağım. Sonucu sizinle de paylaşacağım. Çok teşekkür ederim ilginiz için. 

Gönderildi : 29/08/2023 08:20

(@aliosmansen34)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba, maalesef aynı durum. Lisans'da otomatik yukarıdaki gibi temp geldi. 

Gönderildi : 29/08/2023 11:00

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33017
Illustrious Member Yönetici

Lisans satın almadan mı kullanmaya çalışıyorsunuz?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/08/2023 12:24

(@aliosmansen34)
Active Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @hakanuzuner

Lisans satın almadan mı kullanmaya çalışıyorsunuz?

Üstadım lisans mevcut, lisanssız kullanmak gibi bir niyetim kesinlikle olamaz. Eğer olmaz ise remote için şu anki sistemi, dhcp ve diğer servisler için de farklı bir sistem kullanmayı düşünüyorum. Sizin de verebileceğiniz bir tavsiye varsa berhüdar olurum.

Gönderildi : 29/08/2023 12:47

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Anladım, peki lisansı nereden ve per device aldığınıza emin misiniz? Lisans anahtarını düzgün bir şekilde giriş yaptınız mı? 

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/08/2023 13:20

(@aliosmansen34)
Active Member
Konu başlatıcı

Sorunu tam hangi sebeple olduğunu anlamasam da çözüm. Eğer benim gibi sorun yaşayan olursa diye denediğim yöntemleri liste olarak yazıyorum.

- 2 Ethernet Kartı kullanıyordum. Biri external biri internal olacak şekilde. Bu ikisinin değiştirdim yani external>internal, internal>external olacak şekilde.

- Lisans aktivasyonu için öncelikle RD Licensing Manager üzerinden lisans sunucuma sağ tıklayıp properties üzerinden aktivasyon metodunu web browser yaptım. Sonrasında " https://activate.microsoft.com/ " adresinden " Manage client access licenses " seçeneğini seçtim, " Target License Server ID: " kısmına sorun yaşadığım server id yazdım. Source ID kısmı boş, " Reason for Recovery: " kısmını " The source license server is not functioning " olarak seçtim ve lisans bilgime göre en alt seçeneği ayarlayıp devam ettim. Sonrasında lisans bilgilerimi girdim ve en son verdiği kodu RD Licensing Manager üzerinden lisans sunucuma sağ tıklayarak install license kısmından yapıştırıp direk aktif ettim ve sonuç aşağıdaki gibi: 

image

Yardımlarından dolayı @hakanuzuner ve @ibrahimyildiz hocama çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 29/08/2023 13:25

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Süper, lisans aktif olmamıştı çünkü, genelde bu otomatik olur yani bu kadar uğraşmanıza gerek yok ama ortamınız ile ilgili verdiğiniz detay aslında sistemin düzgün bir şekilde Microsoft aktivasyon sunucularına erişemediğini gösteriyor. Geri dönüş ve detaylı bilgi için teşekkürler.

Gönderildi : 29/08/2023 13:30

Paylaş: