Forum

Windows Server 2016...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Windows Server 2016 Std. - Print Redirected Sorunu

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
643 Görüntüleme
Tayfun Güçlü
(@tayfunguclu)
Gönderiler: 32
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba , 

Windows Server 2016 Standart sanal makinamız var ve 6-7 kullanıcımız RDP yapıyorlar.

Redirected yazıcıları bazen görünüyor bazen görünmüyor, görünmediği zamanlarda tekrar görünmesi için sunucuyu devamlı reboot etmek zorunda kalıyorum.  Redirected olarak göründüğü zaman kullanımda bir sorun olmuyor.

Bu konu son 1 aydır var, son update paketlerini sildim ama düzelmedi. Sorun kullanıcı işletim sistemi mi yoksa server kaynaklı mı bilgisi olan paylaşabilir mi?

Forumda benzer 1-2 başlık gördüm ama çözüm konusunda bilgi verilmemiş , bu sorun ile karşılaşan arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Remote Desktop Services > Remote Desktop Session Host > Printer Redirection yolundaki  tüm seçeneklerin Not Configured olarak seçili durumdadır.

Gönderildi : 06/04/2023 12:04

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Sorununuzun kullanıcı işletim sistemi kaynaklı olup olmadığını tespit etmek için birkaç adım izleyebilirsiniz:

1. Sorunlu kullanıcıların farklı bir bilgisayarda RDP yapmasını sağlayın ve sorunun devam edip etmediğini gözlemleyin.

2. Sorunlu kullanıcıların bir başka yazıcısı olup olmadığını kontrol edin ve diğer yazıcıyı kullanarak bir RDP oturumu açmayı deneyin.

Eğer sorun, farklı bir bilgisayar veya yazıcı kullanılarak RDP yapıldığında devam ediyorsa, sorunun kullanıcı işletim sistemi kaynaklı olma ihtimali yüksek olabilir. Ancak, sorunun sadece belirli bir bilgisayarda veya yazıcıda ortaya çıkması durumunda, sorunun sunucu kaynaklı olma ihtimali yüksek olabilir.

Öncelikle, sorunun sunucu kaynaklı olup olmadığını tespit etmek için Windows Server 2016 üzerindeki olay günlüklerini kontrol edebilirsiniz. Sorunlu kullanıcıların yazıcılarının sunucuya yönlendirilmesi sırasında herhangi bir hata veya uyarı mesajı var mı kontrol edin.

Ayrıca, sorunlu yazıcıların sürücülerinin güncel olup olmadığını da kontrol etmeniz gerekebilir. Gerekli güncellemeleri yüklediğinizden emin olun.

Son olarak, Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Remote Desktop Services > Remote Desktop Session Host > Printer Redirection yolundaki tüm seçeneklerin "Not Configured" olarak ayarlandığını belirtmişsiniz. Bu seçeneklerin bazılarının uygun şekilde yapılandırılmamış olması, sorununuza neden olabilir. Bu seçeneklerin doğru bir şekilde yapılandırıldığından emin olun.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/04/2023 12:48

Tayfun Güçlü
(@tayfunguclu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim Hakan hocam 

1 ve 2. maddeler ile ilgisi yok sanırım test ettim.

Sunucu günlüklerinde bu hataya iliskin bir log göremedim.

Sorun, kullanılan printer driver versiyonlarından ziyade lokal yazıcıların redirected olarak görünmesindeki tutarsız çalışma durumu, sunucudaki kullanıcı profili veya RDP yapan kullanıcıların lokal profili ile ilintili bir sorun gibi. Ama emin olamıyorum. 

Mevcut konfigler ile 3 yıldır saat gibi çalışan yapı son 1 aydır bu şekilde tutarsız çalısıyor. Sunucu veya son kullanıcı makinalarının yükledikleri bir update paketi buna sebep oluyor olabilir, fakat araştırmalarımda birşey bulamadım.

Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Remote Desktop Services > Remote Desktop Session Host > Printer Redirection yolundaki tüm seçenekler varsayılan olarak "Not Configured" geliyor. Hemen hemen tüm makalelerde bu alandaki easy print özelliği disable veya not configured olarak ayarlanması önerilmiş , ben enable yaptım ve takip ediyorum.

Gönderildi : 06/04/2023 20:44

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4304
Co-Helper

"sunucuyu devamlı reboot etmek zorunda kalıyorum.  Redirected olarak göründüğü zaman kullanımda bir sorun olmuyor."
bu şekilde düzeliyorsa sürücüye odaklanın sunucu ve client'larda aynı sürüm olması gerekli. Client'lar sürücü güncellemesi aldıysa sunucudakileri kaldırıp aynı sürümü temiz kurulum yapmanız lazım.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/04/2023 23:51

Tayfun Güçlü
(@tayfunguclu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba İbrahim Bey,

6-7 kullanıcı RDP yapıyor ve herbirinde farklı printer modeli var.  Redirected printerlar görünmediği zaman hiçbirinde görünmüyor, göründüğü zamanda hepsinde görünüyor. Yani her kullanıcıda printer driver versiyonu eski olamaz sanırım. Yanıtınız için teşekkür ederim ama sizin belirttiğiniz senaryo da driver versiyonu eski kalan kullanıcının RDP oturumunda redirected printer görünmemesi gerekir diye düşünüyorum.

Gönderildi : 07/04/2023 09:58

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

Merhaba ;

Kullanıcılarınız ile rdp server arasında Vpn var veya local bağlantı var ise redirect ile hiç uğraşmayın.

RDP servera tanıtın olsun bitsin.

Vpn ortamında IP printer kullanarak sorunsuz kullanabiliyorum.

Spooler serverisini resetlemeyi denediniz mi ? Sonrasında logoff olup yeniden bağlansınlar.

Printerlar usb ise bir servis vardı bulamadım adını durursa eğer usb cihazlar redirect olmuyor.

Gönderildi : 07/04/2023 10:58

Tayfun Güçlü
(@tayfunguclu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Erol Bey,

RDP server Data Center da, her kullanıcının vpn userı var, önce vpn yapıyorlar sonrasında RDP ile oturum başlatıyorlar.

Home office çalışıyorlar, hepsi farklı printer modeli kullanıyor. USB olan da var , Network yazıcısı olanda var.

Evet spooler defalarca yeniden baslattım.

Son olarak local userların ana makina ismini kısalttım. Ve sunucu ana makina ismini değiştirdim. Easyprint Drive servisini enable duruma getirdim. 

Takip ediyorum.

Gönderildi : 07/04/2023 11:36

(@nazmikavalci)
Gönderiler: 235
Reputable Member

Bu konuda tercihim ipsec -vpn ile sunucuya yazıcıları tanıtıyorum. Siz  sanırım ssl vpn kullanıyorsunuz. Windows işletim sistemi sürücüleri güncelliyor olabilir. Hem sunucuda hem de client lerde aynı sürücü yüklü olursa sorun çıkmıyor. Kullanıcıların bilgisayarları notebook sa notebook kullanılan usb yi sök tak yaptıklarında sürücüyü otomatik güncelliyor olabilir. Hem bilgisayarlarda hem de sunucuda aynı sürücüyü kurmanızı tavsiye ederim. bir ikinci konu ise gpedit den kullanıcılar rdp yi kapattığından dolayı yapabiliyor oturum askıda kalıyor oturumu kapatan kullanıcıların kullanıcıları logon off olmaları için sunucuya gpo ayarlamanızda fayda var.

Gönderildi : 09/04/2023 03:00

Tayfun Güçlü
(@tayfunguclu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Nazmi Bey ,

Evet SSL-VPN kullanıyoruz.

Kullanıcıların herbirinde farklı printer modeli kullanılıyor, network veya usb ile kullanım saglıyorlar.

Sunucudaki sorun printer driver versiyonu gözetmeksizin tüm kullanıcılarda yaşanıyordu. 

Saçma bir problem olmasının yanısıra , son yaptıgım değişiklikler sorunu çözmüş gibi görünüyor.

Bugün 4. gün ve redirected printerler kaybolmuyor.

Tüm yorumlar için tekrar teşekkür ederim, yaptıgım son işlemleri altta belirtiyorum.

• gpedit.msc > Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Remote Desktop Services > Remote Desktop Session Host > Printer Redirection bölümündeki Easy Print print driver first seçeneğini Enable yaptım.
  • Client tarafındaki bilgisayarların ana bilgisayar adını 15 haneden kısa yaptım. Windows varsayılan olarak DESKTOP-**** veya LAPTOP-***** gibi 15 haneli isim veriyor. Bu isimleri kısalttım.
  • Sunucu ana bilgisayar ismini değiştirdim.
  • Regedit ayarlarını değiştirmedim ve Windows Update paketi full yüklenmiş durumdadır.

Gönderildi : 09/04/2023 23:50

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Geri dönüş ve bilgi için teşekkürler.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/04/2023 11:02

Tayfun Güçlü
(@tayfunguclu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

Çözüm üzerinden 2 hafta geçti ve sorun yoktu fakat son bikaç gündür 2 defa aynı problem ile karşılaşıp sunucuyu reboot etmek zorunda kaldım.

Sanırım yaptıgım işlem çözüm olmadı.

Gönderildi : 26/04/2023 09:39

Paylaş: