Forum

Windows Server 2016...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Windows Server 2016 Server Manager Boş-Beyaz Ekran Hatası

18 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
7,059 Görüntüleme
(@IsmetOZTURK)
Gönderiler: 68
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Server 2016 üzerinde server manager açılıyor fakat boş beyaz bir ekran geliyor. Mouse ile üzeirnde gezdiğimde menülerin üzerinde mouse aktifleşiyor. Aslında fonksiyonel olarak çalışıyor görünüyor. Ekran kartı sürücüsünü güncelledim, image restore sfc-scan güncelleme kontrolü netframewor güncellemesi yaptım ama değişen bir şey olmadı. BU problemi daha nce yaşayan yahut bir şekilde çözüm ile ilgili fikri olan varsa yardımcı oalbilirseniz sevinirim.

ekran resmi:

resim

Tşkler.

Gönderildi : 30/06/2020 09:18

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Aşağıdaki dosyayı silip sunucuyu sunucuyu tekrar dan restart edip deneyebilirmisiniz.

C:\Users\YourUserName\AppData\Local\Microsoft_Corporation\ServerManager.exe_StrongName_m3xk0k0ucj0oj3ai2hibnhnv4xobnimj10.0.0.0user.config

Alternatif olarak admin haklarına sahip yeni bir local kullanıcı açıp deneyebilirsiniz.

Gönderildi : 30/06/2020 11:35

(@IsmetOZTURK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@erdemyaglikara merhaba bunu da denedim ama değişen bir şey olmadı

Gönderildi : 30/06/2020 18:02

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Olay günlüklerinde bir hata yok mu?

Bu sunucuda yeni bir kullanıcı açtığınız da da durum aynı mı?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/06/2020 18:12

(@IsmetOZTURK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner hocam; olay günlüklerine şimdi siz yazınca baktım bir kaç tane server manager ile iligli hata görünüyor. makine üzerinde web tabanlı netsis çalışıyor admin dışında 10 kullanıcı var.  her kullanıcıda denedim ama değşen bir şey olmadı. Ek olarak sunucu olarak ws kullanıyorum. Netsis Wings'in ekran kartı ihtiyacı olduğundan mecbur kaldık. Bu sebepten ekran kartı tarafını da detaylı inceledim ama bir sonuca varamadım

incelemek isterseniz loglar için örnekler ekte

Gönderildi : 30/06/2020 18:39

(@IsmetOZTURK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @IsmetOZTURK

@hakanuzuner hocam; olay günlüklerine şimdi siz yazınca baktım bir kaç tane server manager ile iligli hata görünüyor. makine üzerinde web tabanlı netsis çalışıyor admin dışında 10 kullanıcı var.  her kullanıcıda denedim ama değşen bir şey olmadı. Ek olarak sunucu olarak ws kullanıyorum. Netsis Wings'in ekran kartı ihtiyacı olduğundan mecbur kaldık. Bu sebepten ekran kartı tarafını da detaylı inceledim ama bir sonuca varamadım

incelemek isterseniz loglar için örnekler ekte

yeni kullanıcı açtığımda da sonuç aynı bu arada

Gönderildi : 30/06/2020 18:43

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Sunucu üzerinde kullanmış olduğunuz ekran kartının sürücüsünü silip sunucuyu tekrardan restart edip deneyebilir misiniz.

aşağıda benzer bir soru sorulmuş incelemenizi tavsiye ederim.

https://serverfault.com/questions/704899/server-manager-wont-start-in-windows-server-2012-r2

Gönderildi : 30/06/2020 22:24

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Gönderen: @IsmetOZTURK

Merhaba,

Server os tarafında kullandığınız güvenlik çözümünü devre dışı bırakarak test ettiniz mi ?

Daha önce symantec endpoint olan sunucular üzerinde bu sorunu yaşadım.

Av, ep, edr, dlp vb. çözümlerden bir veya daha fazlası mevcut ise devre dışı bırakarak test edebilirsiniz.

Sonuca göre tekrar bakalım.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/07/2020 00:27

(@IsmetOZTURK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@erdemyaglikara merhaba, bunu denedim ama yeniden yülerken son sürüm sürücü ile yapmıştım bu akşam ilk kurulumda kullandığım sürücüyle kurmayı deneyeceğim. Sonucu paylaşırım. Teşekkürler.

Gönderildi : 01/07/2020 10:12

(@IsmetOZTURK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@turancoskun merhaba, sophos kullanıyordum kaldırdım ama değişen bir şey olmadı. Teşekkürler.

Gönderildi : 01/07/2020 10:13

(@IsmetOZTURK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@erdemyaglikara merhaba sürücüyü komple kaldırınca çalıştı server manager fakat ekran kartının son 5 sürüm sürücüsünü yüklediğimde sonuç değişmedi yine aynı beyaz ekran. Default windows sürücüsü ile de netsis wings çalışmıyor. Nvidia için ayrları kontrol ettim ama ordan da bişey çıkmadı.

Gönderildi : 01/07/2020 22:01

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

O zaman windows update sitesinden vga modelinize göre yakın güncel inf base içeren sürücü var mı manuel kontrol edip yüklemeyi deneyin.
Kartınızın gtx modeli, sürücü sürümleriniz ve 2016 üzerinden forumlarda aramayı denediniz mi çünkü 2016'ı multimedia olarak deneyimleyenler oluyor yaşayanlar olabilir. Kurumsal da gtx kartların takılması pek yaygın değil. Zaten biliyorsunuz desktop tipi gtx'ler server os desteklemiyor.

https://linustechtips.com/main/topic/951807-graphics-driver-for-windows-server-2016/
Örneğin bu sorun için burada bazı öneriler var arayınca buna benzer başka şeylerde çıkıyor.

Diğer deneme sürücü paketleri içerisinde çok fazla güncellenen eklenti var bunlar etkiliyor olabilir ör geçen veya daha önceki yılların sürümünü indirip sürücüyü setup'sız manuel güncellemeyi deneyin. Olmadı üretici sitelerinden oem win8.1, w10 sürücüsü çekip yüklemeyi deneyin. HW ID üzerinden de arayabilirsiniz. Yukarıda ki link gibi aradığınızda bu tip öneriler göreceksiniz.

Araştırdığınızda sorunun temellerine dair bu tip kaynaklardan da fikir edinebilirsiniz.
https://community.esri.com/thread/225251-enabling-gpu-rendering-on-windows-server-2016-windows-10-rdp

Kısaca bu tip sorunları çözebilmeniz için sizin senaryonuzun aynısına sahip deneyimler bulmalısınız bizden deneyen olmamış anlaşıldığı kadarıyla.

Final de uygulamanız güncel sürümler gerektiriyorsa ve çözemediyseniz hw değişikliği düşünmeniz gerekir. wings dediğiniz nasıl bir gpu istiyor bilemeyiz o üreticisinden öğrenilmeli. Onboard çözümler istenen spec.'leri karşılamıyorsa yeterli gelecekse sunucu sürümleri destekli matrox benzeri vga'lar yada eski model radeon pro benzeri kartlar uygulamanız gerekir.
Bu tip üretici, sürücü destekli çözüm daha akılcı olabilecektir. Çünkü 2016/2019 itibariyle base update mimarisi uygulama hızı değişti yarın gelecek bir güncelleme bugün bir şekilde çalıştırdığınız sürümü linkteki wddm benzeri bir konu veya update'e eklenen birkaç satır ile çalışmaz hale getirebilecektir. Bu tip şeyleri özellikle rendering forumlarında desktop hw üzerine server os kurup uğraşanların konularında görebiliyoruz ancak çok fazla hw çeşitliliğiyle uğraşmamıza rağmen her tür senaryoyu deneyimlememiş oluyoruz.
Zaten belki biliyorsunuzdur bir süredir yürüyen politikada Workstation ürünlerin çoğunluğu server os desteklemez oem ile server arasında ki bir platformdur hatta üreticiler çoğunluk modelinde uefi vs hw part kısıtları uygulamakta, mevcut düzende win10 üzerinden rendering vs power process ihtiyaçları karşılamak için varlar.

Ek olarak aklıma geldi netsis wings in grafik hızlandırıcı yönünde net olarak ihtiyaçlarını içeren doküman burada paylaşabilirseniz senaryolar hakkında belki daha iyi fikir verebilirim.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/07/2020 00:39

(@IsmetOZTURK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ibrahimyildiz

O zaman windows update sitesinden vga modelinize göre yakın güncel inf base içeren sürücü var mı manuel kontrol edip yüklemeyi deneyin.
Kartınızın gtx modeli, sürücü sürümleriniz ve 2016 üzerinden forumlarda aramayı denediniz mi çünkü 2016'ı multimedia olarak deneyimleyenler oluyor yaşayanlar olabilir. Kurumsal da gtx kartların takılması pek yaygın değil. Zaten biliyorsunuz desktop tipi gtx'ler server os desteklemiyor.

https://linustechtips.com/main/topic/951807-graphics-driver-for-windows-server-2016/
Örneğin bu sorun için burada bazı öneriler var arayınca buna benzer başka şeylerde çıkıyor.

Diğer deneme sürücü paketleri içerisinde çok fazla güncellenen eklenti var bunlar etkiliyor olabilir ör geçen veya daha önceki yılların sürümünü indirip sürücüyü setup'sız manuel güncellemeyi deneyin. Olmadı üretici sitelerinden oem win8.1, w10 sürücüsü çekip yüklemeyi deneyin. HW ID üzerinden de arayabilirsiniz. Yukarıda ki link gibi aradığınızda bu tip öneriler göreceksiniz.

Araştırdığınızda sorunun temellerine dair bu tip kaynaklardan da fikir edinebilirsiniz.
https://community.esri.com/thread/225251-enabling-gpu-rendering-on-windows-server-2016-windows-10-rdp

Kısaca bu tip sorunları çözebilmeniz için sizin senaryonuzun aynısına sahip deneyimler bulmalısınız bizden deneyen olmamış anlaşıldığı kadarıyla.

Final de uygulamanız güncel sürümler gerektiriyorsa ve çözemediyseniz hw değişikliği düşünmeniz gerekir. wings dediğiniz nasıl bir gpu istiyor bilemeyiz o üreticisinden öğrenilmeli. Onboard çözümler istenen spec.'leri karşılamıyorsa yeterli gelecekse sunucu sürümleri destekli matrox benzeri vga'lar yada eski model radeon pro benzeri kartlar uygulamanız gerekir.
Bu tip üretici, sürücü destekli çözüm daha akılcı olabilecektir. Çünkü 2016/2019 itibariyle base update mimarisi uygulama hızı değişti yarın gelecek bir güncelleme bugün bir şekilde çalıştırdığınız sürümü linkteki wddm benzeri bir konu veya update'e eklenen birkaç satır ile çalışmaz hale getirebilecektir. Bu tip şeyleri özellikle rendering forumlarında desktop hw üzerine server os kurup uğraşanların konularında görebiliyoruz ancak çok fazla hw çeşitliliğiyle uğraşmamıza rağmen her tür senaryoyu deneyimlememiş oluyoruz.
Zaten belki biliyorsunuzdur bir süredir yürüyen politikada Workstation ürünlerin çoğunluğu server os desteklemez oem ile server arasında ki bir platformdur hatta üreticiler çoğunluk modelinde uefi vs hw part kısıtları uygulamakta, mevcut düzende win10 üzerinden rendering vs power process ihtiyaçları karşılamak için varlar.

Ek olarak aklıma geldi netsis wings in grafik hızlandırıcı yönünde net olarak ihtiyaçlarını içeren doküman burada paylaşabilirseniz senaryolar hakkında belki daha iyi fikir verebilirim.

merhaba,

nvidianın resmi sitesinden gerek resmi server 2016 kurulum exe si ile gerekse sadece inf dosyalarıyla farklı farklı sürümlerle kurulumlar yaptım.Sunucu olarak kullandığımız Work station makineyi 4 aydır sorunsuz bir şekilde kullanıyorduk. Son bir haftadır bu sorunu yaşıyoruz.

Ekran kartı olarak kullandığım ürün quadro serisi endütriyel bir ürün dolayısıyla herhangi bir sürücü uyum problemi teknik olarak görünmüyor. Ek olarak bu sistem üzerine sunucu inşaa etmeden önce wings uygulamasının benzer senaryolarda sorunsuz bir şeşkilde çalıştığını görüp öyle karar verdik. Keza hem grafik kartı tarafıyla hem ws üretici tarafıyla istişareler yapıldı.

Örnek senaryolar ve deneyimler için bir haftadır araştırma yapıyorum. Açıkçası henüz bu şekilde bir sorunla karşılaşan kimseye denk gelemedim. ÇP dışındaki forumalrda bahsedilen konular ve çözümler de sorunumu gidermedi. 

İlgi ve önerilerinize teşekkürler.

Gönderildi : 02/07/2020 14:22

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Sunucunun boşta bir zamanı varsa hafta sonu veya akşam çalışan cd ile bir linux işletim sistemi boot edin bakalım ondada aynı sorun olacak mı?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 02/07/2020 15:04

(@IsmetOZTURK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@rizasahan hocam bu problem sadece server manager ı etkiliyor. Diğer bütün uygulama ve pencereler normal çalışıyor. Şöyle bir şey farkettim serevr manager ı her açtığımda 800X600 çözünürlüğünde ekranın solt üst köşesinde bir pencerede açmaya çalışıyor. Bu da beni monitröden şüphelenmeye sevk etti. Keza nvidia sürücüsünü kaldırıp microsoft bağdaştırıcısıyla çalıştığımda serfver manager 800x600 de normal bir şekilde çalışıyor. Hafta sonu farklı bir monitörle deneyeceğim. Linux için hangi uygulamayı yada pencereyi test edceğimi söyleyebilirseniz onu da kontrol edebilirim.

Teşekkürler.

Gönderildi : 02/07/2020 15:09

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Anladım yazdıklarınızdan quadro olabileceğini düşünmemiştim. O zaman geçmiş tarihli sürücüleri de denediğinize göre sizin değişken tarafınız update'ler oluyor. addon'lar dahil son birkaç haftada ne yayınlandıysa geri alarak deneme yaptınız mı?
Benim görebildiğim kadarıyla gtx'ler tarafında da s.manager consolu visiual c gibi eklentilerden paralelinde wddm yöntemleriyle fazlaca etkileniyor. Ben olsam sistemdeki erp'i etkileyenler dahil tüm eklentileri kaldırır adım adım tekrar yüklerdim. Bunların da güncelleme list lerine bakmakta fayda var bir fix içermişler mi gelen bir fix başka bir şeyi etkiliyor olabilir sürümde.

Mayıs itibariyle bazı güncellemeler gelmiş ve gdi fix'leri olmuş. Bunlar etkiliyor sorun henüz yaygın bilinmiyor olabilir.
https://devblogs.microsoft.com/directx/hardware-accelerated-gpu-scheduling/
https://support.microsoft.com/en-us/help/4561616/windows-10-update-kb4561616
https://www.tenable.com/plugins/nessus/137258

Şunu test edip durum değişikliğini gözlemlemek belki fikir verebilir. Sanırım siz ekran başında da rdp den bağlandığınızda da aynı sorunu görüyorsunuz.

RDS sessions do not use the GPU with some Microsoft Windows Server releases

Description

When some releases of Windows Server are used as a guest OS, Remote Desktop Services (RDS) sessions do not use the GPU. With these releases, the RDS sessions by default use the Microsoft Basic Render Driver instead of the GPU. This default setting enables 2D DirectX applications such as Microsoft Office to use software rendering, which can be more efficient than using the GPU for rendering. However, as a result, 3D applications that use DirectX are prevented from using the GPU.

Version

• Windows Server 2016
  • Windows Server 2012

Solution

Change the local computer policy to use the hardware graphics adapter for all RDS sessions.

1. Choose Local Computer Policy > Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Remote Desktop Services > Remote Desktop Session Host > Remote Session Environment.

2. Set the Use the hardware default graphics adapter for all Remote Desktop Services sessions option.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/07/2020 23:43

(@IsmetOZTURK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz merhaba, deneyip dönüş yapacağım ilginiz teşekkürler.

Gönderildi : 09/07/2020 09:32

(@IsmetOZTURK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Monitör değişikliği sorunumu çözdü.( daha büyük bir ekran- displayport kablo) 
Yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

Gönderildi : 16/07/2020 10:28

Paylaş: