Forum

Windows Server 2016...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Windows Server 2016 RDP "Bir iç hata oluştu"

17 Yazılar
7 Üyeler
6 Likes
18.8 K Görüntüleme
(@muhammeddemirdogen)
Gönderiler: 19
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Windows server 2016 sunucuma rdp yapmak isterken bir türlü çözemediğim böyle bir hata alıyorum. Forum da yazılıp çizilenleri denedim çözüm olmadı sebebi ne olabilir. 

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 16/03/2021 12:24

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Bu kadar bilgi ile kimse bu sorunu çözemez zaten. Olay günlüklerini incelemeniz gerekli.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/03/2021 13:12

(@muhammeddemirdogen)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Hakan hocam çok fazla kaynak olmadığını yazarken bende fark ettim ama hiç bir iz bulamadım bir anlık boşluğa düştüm lakin şu video yardımcı oldu derman arayan arkadaşlara faydalı olur umarım. 

https://www.youtube.com/watch?v=A0pIWnaZT4Y

Gönderildi : 16/03/2021 15:16

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Süper, bilgi ve dönüş için çok teşekkürler.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/03/2021 20:42

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Youtube video linki kırılmasına karşın GPO ayarını buraya yazalım.

Require use of specific security layer for remote (RDP) connections

Burayı RDP yapın.

Gönderildi : 16/03/2021 20:54

(@muhammeddemirdogen)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Aynı problemleri farklı sunucularda yaşıyorum bu anlatım da iş görmüyor. olay günlüğünde göze çarpan bir durum yok. 

Gönderildi : 24/03/2021 12:05

(@burakcimen)
Gönderiler: 16
Eminent Member

kullandığın işletim sistemi nedir ?

windows 7 işletim sisteminde aynı sorunu yaşamıştık

windows 10 a yükselttik sorun düzeldi

Gönderildi : 30/03/2021 14:47

(@muhammeddemirdogen)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@burakcimen işletim sistemi windows 10 son sürümü 20h v2

Gönderildi : 30/03/2021 16:12

(@hakanakin)
Gönderiler: 5
Active Member

Muhtemelen dış dünyaya açık rdp portlarınız var , bende 3 tane farklı lokasyon da aynı sorunu aynı ayda yaşadım(Server 2012 R2) dışa açık rdp portunuzu kapatıp, sadece belirli bir ipden izinli olacak şekilde güncelleyip kontrol edebilirsiniz. Veya vpn üzerinden rdp yapın. Aşırı yoğun bir şekilde saldırı geldiğinden ilgili servisi aptallaştırıyor. Bu şekilde çözüme ulaşabildik.
Bununla ilgili log düşüyor ama  terminal services loglarınıza bakmanız lazım.

Gönderildi : 03/04/2021 11:01

(@muhammeddemirdogen)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@HakanAkin Hakan bey cevabınız için çok teşekkürler, dediğiniz gibi dış dünyaya açık şekilde birden fazla portumuz var maalesef eskiden hazırlanmış servisler yüzünden düzenlemem mümkün değil. Bu sorunu birden fazla defa bağlanmaya çalıştığımda düzeldiğini gördüm. Ama bir süre sonra tekrar sapıtıyor bahsettiğiniz gibi açık portlardan kaynaklı. Çok teşekkürler tekrardan. 

Gönderildi : 03/04/2021 11:53

(@fthk)
Gönderiler: 3
New Member

Aynı problem sorun bende de var, Belirttiğin çözümü bende denedim ama sonuç olumsuz.

Server yeniden başlatınca problem geçici bir şekilde çözülüyor. Birkaç gün sonra tekrar aynı sorun oluşuyor.

Server veya Windows 10 aldığı bir güncellemeden dolayı böyle bir problem oluşuyor olabilir mi?

Gönderildi : 24/06/2021 13:05

(@muhammeddemirdogen)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Kullanıcı bilgisayarı ile alakalı değil ama sunucu tarafı ve ağı ile alakalı bir durum gibi geliyor bana sorunu hala net olarak çözemedik sanal sunucularda bile erişim problemi yaşıyoruz zaman zaman. 

Gönderildi : 24/06/2021 13:24

(@fthk)
New Member

@muhammeddemirdogen Sizin Server 2016 da bu problem var, Bende Server 2008 R2 de bu problemi yaşıyorum.

Dediğim gibi Server yeniden başlatınca bağlantı sağlanabiliyor. Bazen 2-3gün bazen de 6-7gün sorun olmuyor Sonra tekrar aynı hatayı alıyorum Hoopp tekrar server yeniden başlat...

İşin kötü tarafı problemin kaynağını bulamıyorum. İşi iyi bilen 1-2 arkadaşa sordum ama onlarda sorunu bulamadı...

Sorunun ne olduğunu anlarsak çözümü de bulabiliriz...

Gönderildi : 24/06/2021 13:37

(@muhammeddemirdogen)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam benim sormadığım sistemci kalmadı neredeyse, yöneticilerden izinler alıp sunuculara bağlantılar verdim yazılıp çizilenleri denedim hiç biri tam manasıyla işe yaramadı sadece server 2016 da değil tüm sürümlerde aynı sorunları yaşıyorum neredeyse 

Gönderildi : 24/06/2021 13:41

(@fthk)
New Member

@muhammeddemirdogen Ben en son çare 2008den 2016 veya 2019a geçiş yapacağım ki buda çözer mi meçhul...

Server eski olduğu için bu zamana kadar 2008 ile devam ettim, Değişim zamanı da yaklaştı gibi...

Bakalım nasıl çözeceğim... 

Bu konu hakkında başka yardım edebilecek bir arkadaş var ise çok güzel olacak... 

Gönderildi : 24/06/2021 13:50

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

Global olarak böyle bir sihhat sorunu olmadığı için ve bizlerde onlarca, yüzlerce müşteride sunucularda karşılaşmadığımız üzere sizler yapılandırmalarınızı baştan ele almalısınız. OS'larınız sağlıklı durumdaysa ve önerilen yapılandırmaları uyguluyorsanız bu tip bir sorunla karşılaşmıyor olmanız gerekir. Konu da log paylaşan olmamış bu da bize birşeyleri yanlış yapılandırdığınızı düşündürüyor. Örneğin reg den port değişikliği bu tip bir soruna yol açmıyor bildiğim kadarıyla ama ben zaten bunu uygulamıyorum genellikle. Güvenlik yaklaşımında buna odaklanmak oldukça yetersiz bir durumdur.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/06/2021 14:29

(@onurkaramanli-2)
Gönderiler: 30
Eminent Member

Merhaba;

Sorun Server & Client arasında ki güven ilişkisinden kaynaklı. Yani İstemci ile Server'n TLS ayarlarını kontrol ediniz. Bir diğer olarak KeyExchangeAlgorithms değerleri birbirlerini karşılamıyor ise oda yapıyor.

Örneğin Server'da KeyExchangeAlgorithms anahtarı içerisinde ki DH değeri Server&Client için 2048 olarak belirtilmiş ise ve sizin istemciniz yani bilgisayarınızda bu ayar yok ise bu iç hatayı almanız muhtemel. Restart yedikten sonra düzelmesi ve sonra tekrar istemesi bundan kaynaklı. İletişimi her iki donanım içinde aynı seviyeye denk getirin.

Gönderildi : 11/02/2022 08:49

Paylaş: