Forum

Windows Server 2008...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Windows Server 2008 R2 Sürüm Yükseltme

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,269 Görüntüleme
(@fatihvural)
Gönderiler: 264
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,
Windows Server 2008 R2 Standart Türkçe olarak çalışan fiziksel bir serverımız mevcut. Mevcut serverı 2012 R2 Startdart sürümüne yükseltmek istiyorum. 2012 R2 nin iso dosyası mevcut ve bu dosya ile yükseltme  işlemi yapmaya çalıştığım zaman aşağıdaki mesajı alıyorum.

image

Dil seçeneklerini değiştirdim fakat ilerleyemedim. Bunu nasıl aşabilirim yada 2012 R2 türkçe olarak nasıl temin edebilirim.
NOT=İnternetten araştırdım fakat bulamadım, belki doğru yerlere de ulaşamamış olabilirim.

Bu konu 4 yıl önce Fatih VURAL tarafından düzenlendi

Gönderildi : 10/06/2020 22:31

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Gönderen: @fatihvural

Merhaba,
Windows Server 2008 R2 Standart Türkçe olarak çalışan fiziksel bir serverımız mevcut. Mevcut serverı 2012 R2 Startdart sürümüne yükseltmek istiyorum. 2012 R2 nin iso dosyası mevcut ve bu dosya ile yükseltme  işlemi yapmaya çalıştığım zaman aşağıdaki mesajı alıyorum.

image

Dil seçeneklerini değiştirdim fakat ilerleyemedim. Bunu nasıl aşabilirim yada 2012 R2 türkçe olarak nasıl temin edebilirim.
NOT=İnternetten araştırdım fakat bulamadım, belki doğru yerlere de ulaşamamış olabilirim.

Hata mesajında da görüleceği üzere yüklemeye çalıştığınız sürüm ingilizce Türke olan sunucu üzerine bunu yükleyemezsiniz.

Gönderildi : 11/06/2020 10:28

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

Zorlayarak dil değişimiyle upgrade edilen bir yöntem ama var tavsiye edilmez sonrası için problem üretme potansiyeli olan işler bunlar. Bunun yerine temiz 2012R2 Eng OS kurun rollerinizi migration yapın temiz iş olsun. Türkçe server os kullanmayın kesinlikle.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/06/2020 10:36

(@fatihvural)
Gönderiler: 264
Reputable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ibrahimyildiz

Zorlayarak dil değişimiyle upgrade edilen bir yöntem ama var tavsiye edilmez sonrası için problem üretme potansiyeli olan işler bunlar. Bunun yerine temiz 2012R2 Eng OS kurun rollerinizi migration yapın temiz iş olsun. Türkçe server os kullanmayın kesinlikle.

Merhaba,
Türkçe olarak çok daha önce yüklenmiş malesef. Aslında aktif olarak kullanılan bir server değil daha önceden fs olarak kullanılmış ve kısmen şuan kullanılmaya devam ediyor. Asıl server çöktüğünden ondaki dhcp buraya taşınmıştı şuan için aktif olarak dhcp kullanılıyor.
Asıl serverda HyperV de FS olarak çalışan bir yapı oluşturduk, buraynın yedeğini bahsettiğim servera Veeam ile almak istiyorum ve bu serverda Veeam ve HyperV de aktif. Asıl server 2012 R2 olarak yeniden kuruldu ve burada HyperV de kullanılan sanal makine 2. gen olduğundan export yada veem ile ilgili işlemler yapılamıyor bu nedenden dolayı sürümün yükselmesini istiyorum ilaveten zaten end of life olmuş durumda.
Direkt güncelleme imkanı olsaydı daha kolay olacaktı. 
Aslında en güzeli bahsettiğiniz gibi temiz kurulum fakat bazı sorunlardan dolayı şuanda yapılamıyor.

Gönderildi : 11/06/2020 17:28

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

Anlıyorum aynı şeyi belirteceğim bu işi doğru, onaylı yöntemiyle yapmanız sizin için daha iyi. Kısaca şöyle anlatalım win7 ve 2008 aynı kernel mimari, bu ikisin de lang yani arayüz ve çoğunluk tipteki license changing desteklenmiyor o yüzden win7 dahil zorlanarak kulağı tersten tutup yedirilen yöntemler problem üretiyor. Bugün olmasa yarın yaşayacağınıza işi doğru şekilde yapmak en iyisi. Zaten üretici üründe desteklemediği için karşınıza o uyarıyı getiriyor.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/06/2020 00:45

Paylaş: