Forum

Windows 2012 Server...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 2012 Server GPO

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
803 Görüntüleme
(@kvardal)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba. Server 2012 üzerinde oluşturulmuş bir group policy üzerinden tüm kullanıcılara etki edecek şekilde public desktop olarak 4 adet shortcut oluşturulmuş. Buna ek olarak 4 adet de network map drive sysvolume scripts klasörüne map.bat olarak eklenmiş. Bu klasörlerden biri artık kullanımda olmadığı için policy üzerinden ilgili shortcut nesnesini sildim. Ayrıca map.bat içinden de net use ile yapılmış map komutunu da sildim. Ama hala bilgisyarlar açılırken "nereden okuduğunu bilmemekle birlikte" masaüstüne ilgili klasörün kısayolu ve bununla birlikte network map sürücüsü geri geliyor. Ek bilgi olarak "Block Inheritance" yapılmış bir OU içinde bile bu kısayol ve map geliyor. İşin içinden çıkamadım açıkçası. Hocalarımızdan konu ile ilgil i destek rica ediyorum. Saygılar.

Gönderildi : 02/02/2022 16:53

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

ilgili makinede gpresult ve rsop ile hangi ayarları aldığını kontrol ettiniz mi? Hangi GPO hangi ayarlar?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/02/2022 17:10

(@kvardal)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner evet kontrol ettim. Uygulanan policy ler çok olmamakla birlikte çıkan sonuçlarda da yaşadığım probleme ait bir veri bulamadım maalesef.

Gönderildi : 03/02/2022 09:35

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Kerem Bey bu durumda daha fazla yardımcı olamayız, sorunuzun cevabı sizde, yani bir istemci beklenmedik bir davranış sergiliyor ise bunun nedeni ona uygulanan GPO' dur. Bunu verdiğimiz iki komut ile tespit edip eleme yapmanız gerekli. Eğer bu iki komut üzerinden sonuca ulaşamıyorsanız ilgili makineyi ayrı bir OU ya alıp yukarıdan gpo almayacak şekilde izole edip sonra tek tek gpo ekleyerek ilerleyin.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/02/2022 09:59

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4304
Co-Helper

Daha önce batch'i startup klasörüne kopyalatmış olabilirler (ben bazen böyle yaparım) böyle bir durumda gpo silmeniz işe yaramaz makineler batch çalıştırmaya devam eder yani Hakan abinin dediği gibi client'lardan gpo kontrol ederken startup-logon script kontrolü de yapmalısınız. Bunları sildirecek bir batch, job vs gpo ile basmadıkça devam ederler. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/02/2022 13:17

(@kvardal)
Active Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz hocam merhaba. Sunucu üzerinde \\xxxxxxx.com\SYSVOL\xxxxxxx.com\scripts\map.bat dışında start up logon script olarak set edilmiş bir batch file yok maalesef.

Gönderildi : 04/02/2022 09:43

(@kvardal)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner ilk yazımda "block inheritance" OU oluşturup makineyi/makineleri oraya attığım halde bile bu map ve shortcut geliyor diye belirtmiştim. İlginiz için teşekkür ederim yine de. Kolaylıklar diliyorum.

Gönderildi : 04/02/2022 09:53

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4304
Co-Helper

Bu batch konum dosyalar korunuyorsa ve bir reg kaydı vs olduğu müddetçe yola ulaşıp çalışır. Client OS tarafında başka atanmışlarda olabilir task schedule, reg kaydı gibi yani kontrol edilecek noktalar çok.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/02/2022 10:42

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Gönderen: @kvardal

@hakanuzuner ilk yazımda "block inheritance" OU oluşturup makineyi/makineleri oraya attığım halde bile bu map ve shortcut geliyor diye belirtmiştim. İlginiz için teşekkür ederim yine de. Kolaylıklar diliyorum.

Bende bunun dışında yorum yapmıştım, yani bunu denedi isen iki komut verdim onlar ile bu işin GPO kaynaklı olup olmadığını çözebileceğini söylemiştim.

Gönderildi : 04/02/2022 12:03

Paylaş: