Forum

Windows 2008R2 ADC ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Windows 2008R2 ADC Ortamdan Kaldırma Sorunu

13 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
114 Görüntüleme
(@black)
Gönderiler: 59
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Çalıştığım firmadaki 2 adet 2008R2 DC sunucuyu 2022 olarak değiştirmek için gerekli işlemleri yaptım. Bu 2008R2 sunuculardan biri PDC diğer ADC rolündeydi. İlk kurduğum 2022 sunucuya 2008R2 PDC den rolleri transfer ettim. Sonrasında da ADC için yeni bir 2022 daha kurdum. Ardından eski PDC 2008R2 sunucu ortamdan ndsutil ile kaldırdım. Diğer dns ve site and services tarafından da bağlantılarını kaldırdım. (ntdsutil ile yaptım çünkü sunucuda yazılımsal sorunlar vardı server manager hata veriyor grafik arayüzden AD vs kaldırmama izin vermiyordu.) Buraya kadar herşey yolunda gitti. Kullanıcılar logon oldu, dhcp ve dns düzgün çalıştı.

Sorun eski 2008R2 ADC yi kaldırırken yaşanıyor. ntdsutil ile bu ADC yi kaldırıyorum. AD de domain controller in olduğu alandan siliniyor görünüyor. Fakat ekranı refresh edince tekrar geri geliyor. Bir kaç kez bunu denedikten sonra sonuc alamadım ve önce manuel olarak bu ADC yi gerekli yerlerden silip sonra ntdsutil ile son temizliği yapmaya karar verdim. Bu makalede bu şekilde anlatılmıştı. https://www.dtonias.com/forced-removal-domain-controller/

Fakat site and services ekranından sunucuyu bir türlü kaldıramıyorum. Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

image
image

Gönderildi : 28/03/2024 13:39
Konu Etiketleri

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, o objenin silinmeye karşı koruması vardır, özelliklerinden ilgili kutucuğu kaldırın sonra silmeyi deneyin silindiğini göreceksiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/03/2024 13:58

(@black)
Estimable Member
Konu başlatıcı

image
image

Maalesef işaretli değil. Yani başka bir sıkıntı var gibi.

Gönderildi : 28/03/2024 14:16

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

o zaman connection objeci vardır, onu kontrol ettiniz mi? Yani alt bölümde ntds settings kısmında ki bunun olması başlı başına bir sıkıntı, normalde kaldırmaya çalıştığınız zaman onu siler, eğer duruyor ise bir uzmana danışın bence, ama önce var mı kontrol edin, var ise silin, sonra sunucuyu silmeyi deneyin, hepsinden önce temiz bir yedek alın.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/03/2024 14:32

(@black)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Yani yeni kurulan DC ler var. ama bu ekrandan bunları kaldırmanın bir yolu yok gibi.

image

Diğer DC lerin altından mı eski 2008 ADC yi önce kaldırmalıyım?

image

Gönderildi : 28/03/2024 14:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

yok tamam connection objesi sağ alanda olur, orası boş, o zaman ilk NDTR settings klasörünü silmeyi dene ama ondada silme koruması açık mı kontrol et lütfen.

Gönderildi : 28/03/2024 14:42

(@black)
Estimable Member
Konu başlatıcı

ikisinide sildim. Ama refresh yapınca aynen geri geliyor. yani bir şekilde aktif oluyor sunucu.

image
image

Gönderildi : 28/03/2024 14:48

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Ok, o zaman bir uzmanın bakması lazım, demek ki atladığınız bir şey var, yani silinmiyor hata veriyor demiştiniz, şimdi siliniyor geri geliyor diyorsanız adsiedit bakmak lazım ama bu riskli bir durum forumdan böyle bir yönlendirme yapmak doğru olmaz çünkü db ye müdahale demektir.

Gönderildi : 28/03/2024 14:50

(@black)
Estimable Member
Konu başlatıcı

peki bu durumda sorunlu adc nin kapalı kalması mı daha uygun olur. kalıcı bir çözüm buluncaya kadar.

Gönderildi : 28/03/2024 15:49

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Sorunu tam anlamadığım için yorum yapmam doğru olmaz, sonuçta orada bir dc var ama kapalı olur ise response vermez, her dns kaydında 3 dc den birisi gibi istek döner dns bu da gecikme demektir. Ayrıca kök neden ciddi ise ve örnek 6 ay sonra tespit edilir ise bu durumda o dc yi sildiğinde domain de patlar veya diğer bütün makineler diğer iki dc ile çalıştığı için sc şifreleri resetlenir. Yani kapatmak bir çözüm değil. Ayrıca replikasyon hataları alırsın. Birde 180 gün kapalı kalır ise orphaned object sorunu ile uğraşırsın. Eğer danışmanlık alacak bir bütçen yok ise sağlam bir yedek alıp adsiedit üzerinden ilgili dc ye ait bütün kayıtları silmeyi deneyebilirsin, ancak sorun olur ise tüm makineleri imajdan dönmek çözüm olmaz, bu durumda da system state yedeği şart. 

Gönderildi : 28/03/2024 15:57

(@black)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Adsiedit ile ilgili kayıtları sildiğimde de sunucu oradan da geri geldi. Bende sunucuyu kapatıp gözlemlemeye karar verdim. sunucuyu kapatıp, daha önce yaptığım bütün silme işlemlerini tekrar yaptım ve bu sefer sunucu sildiğim noktalarda tekrar görünmedi. Bakınca şu an hersey stabil gibi görünüyor. yani bu durum aslında standart üstü bir durum gibi. sonrasında aşağıdaki komutlarla durumu kontrol ettim ve bir hata almadım.

Repadmin /Syncall 

Repadmin /Replsum 

dcdiag /e /test:sysvolcheck /test:advertising

daha farklı nasıl test edebilirim bilmiyorum. Ama şu an sorun yok gibi.

Gönderildi : 28/03/2024 18:27

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

İlginç bir durum çünkü sunucu bunu tetiklemez normalde eğer üzerinde bir job vs askıda kalmadı ise, neyse eğer bu şekilde çözüldü ise bence izlemeye devam edin, yedekte var ise ki gerçi 3 ay sonra patlarsa o yedek işe yaramaz artık o zaman sorunu çözecek başka bir aksiyon bulunur.

Geçmiş olsun.

Gönderildi : 28/03/2024 19:06

(@black)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Yardımlarınız için teşekkür ederim

Gönderildi : 29/03/2024 09:13

Paylaş: