Forum

WDS sunucusu için ....

Bildirimler
Hepsini Temizle

WDS sunucusu için .iso dosyası

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,218 Görüntüleme
(@andackartal)
Gönderiler: 149
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

WDS sunucuma en güncel windows sürümünü yükleyerek client kurulumlarında güncel versiyon üzerinden devam etmek istiyorum.
Fakat MediaCreationTool üzerinden indirdiğimiz .iso dosyası boot.wim ve install.wim dosyalarını içermediği için WDS üzeriden .iso dosyasını ekleyemiyorum.  

WDS ' ye ekleyebileceğim, en güncel sürüme ait orjinal Windows 10 versiyonunu nasıl temin edebilirim ?

Gönderildi : 18/07/2020 12:18

(@enginkosova)
Gönderiler: 375
Üye

Merhaba,

https://www.microsoft.com/Licensing/servicecenter/default.aspx

Ancak tool ile indirdiginiz iso da da bunlar vardir aksi taktirde kurulum yapamazdik.

Bu ileti 4 yıl önce Engin Kosova tarafından düzenlendi

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/07/2020 11:15

(@andackartal)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Install.wim dosyası yerine Install.esd dosyası var. Bu dosya WDS üzerinden dağıtım yapmak için yeterli değil. 
Ama şimdi Install.esd dosyasını Install.wim dosyasına dönüştürebilmek için bir yöntem buldum.

1-MediaCreationTool ile elde edilen .iso dosyası içerisinden sources\install.esd 'yi diskinize kopyalıyorsunuz. 

image

2- CMD' yi Administrator ile açıp yanda ki kodu yazarak Install.esd dosyası içerisinde ki Windows versiyonlarını sıralıyorsunuz.

image

3- Install.wim dosyasında hangi windows versiyonunu istiyorsanız onun versiyonunu yukarıda versiyon listesinden görerek SourceIndex alanında belirtiyorsunuz.

dism /export-image /SourceImageFile:install.esd /SourceIndex:1 /DestinationImageFile:install.wim /Compress:max /CheckIntegrity

image

Gönderildi : 19/07/2020 13:12

(@birolbenli)
Gönderiler: 115
Estimable Member

Merhaba

WDS in yanina bir de MDT kurup daha pratik ve efektif imaj dagitimi yapabilirsiniz. Site de mdt ile ilgili makaleler mevcut. Ayni zamanda youtube da çokça video var. Göz atmanızı öneririm. 

Gönderildi : 19/07/2020 22:06

(@andackartal)
Estimable Member
Konu başlatıcı

MDT kullanıyorum.

Gönderildi : 20/07/2020 07:48

Paylaş: