Forum

VPN Bağlantısında H...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] VPN Bağlantısında Hatam Nedir?

9 Yazılar
3 Üyeler
4 Likes
1,582 Görüntüleme
(@AzadAzadoglu)
Gönderiler: 184
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Eğitim görüyorum ve bir konuyu test etmek istiyorum fakat ya yanlış yapıyorum ya da bir sorun var.

Bir firmadan server 2012 VPS satın aldım.

Bu servere VPN servisi kurdum, tek ethernet kartı vardı sanal km-test ethernet kartınıda kurdum. Ortamda AD de var ve vpn kullanıcısının dial-up u etkin.

Ne yaptıysam VPN bağlantısı kuramadım, nerede hata yapıyorum sorun nedir çözemiyorum.

Test sunucusu olduğu için yaşanacak problem dert değil, bir arkadaşım sunucuya bağlantı kursa yardımcı olsa bana ya da adım adım bana bu şekilde tekrar bu konuyu anlatsa destek olsa kafamda ki sorunun çözümü için mümkün müdür?

Saygılarımla;

Gönderildi : 21/03/2021 15:37
Konu Etiketleri

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4280
Co-Helper

Kuralları okursanız göreceksiniz bire bir destek isteme yasak durumda.
Bence şöyle ilerleyin maksadınız tam olarak nedir vpn bir şekilde kurmak ihtiyacınızı karşılamak mı yoksa vpn öğrenmek mi. 1. ise portal da softether makalesi var yapılandırması oldukça kolay win server üzerinde uğraşmayın onu kurun yapılandırın zor değil ihtiyacınızı karşılarsınız. Geçenlerde bakmıştım uygulamanın kendi sitesinde ki dokümantasyonu da oldukça iyi.
Öğrenmek için ise hangi yöntemi kurguladınız ne sorun alıyorsunuz çözüme yönelik neler denediniz bunları ayrıntılı yazmanızla ancak fikir verilebilir. Windows üzerinde vpn stabil olmayabiliyor. Artı olarak sağlayıcınızın önerdiği vpn türü nedir danışmanız gerekli olabilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/03/2021 17:36

(@AzadAzadoglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Özür dilerim aklıma gelmedi destek konusu.

Evet yeni öğreniyorum ve öğrenmeye de çalışıyorum. 3.party bir yazılım yerine sunucu üzerinde kendi yapısı ile çözmeye çalışıyorum.

Sunucuya RDP ile bağlanıp ayarlamaları o şekilde yapıyorum. Türk ve Yabancı tutorial izliyorum harfiyen yapıyorum ama yinede olmuyor, VPN bağlantısı kurduramıyorum. Yaptıklarım şunlar, sunucuya ad kurdum ve vpn kullanıcısı yaptım dial özelliğini aktif ettim, ortama dhcp server kurdum ip leri dağıttım. Tek ethernet kartı vardı, ikinci olarak microsoft sanal ethernet kartını ekledim.

VPN için route and remote access uzerine gittiğimde orada bana iki ethernet kartı özelliği soruyor, internete cıkıs yapan asıl ethernet kartını secıyorum ve otomatik dhcp almasını ıstıyorum sanırım burada hata yapıyorum.

Sanal ethernet kartı benım dhcp serverdan ip almıyor, 169 lu bir bloktan bozuk ip alıyor sanırım. DHCP gormuyor ve dogal olarak internete de cıkamıyor ve gelen baglantıları karsılamıyor. Ama gercek kartı gosterıp route and remote ayarlarını bu sekılde yaparsam vps e rdp baglantım gıdıyor. Kafam cok karıstı cok 🙁

Gönderildi : 21/03/2021 18:11

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4280
Co-Helper

Sakin kafayla aşama aşama gidin bence. DHCP'nin çalıştığından emin olmanız lazım olmadı şart da değil 2. ethernet'e manuel ip vererek deneyin erişiminizi.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/03/2021 21:29

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32981
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Sektörde pek kullanılan bir yöntem olmadığı için bence çok öğrenmeniz gereken bir teknoloji değil. O yüzden boşuna zaman kaybetmeyin derim, kimse prod ortamda RRAS ile VPN yapmaz.

İlla uğraşacağım derseniz makaleleri inceleyin çünkü 1 interface için sanki aynı anda hem VPN hem RDP olmuyordu ama hatırlamıyorum çünkü dediğim gibi en son 2003 de VPN için RRAS kullanıyorduk ve sanki tek interface vpn aktif edince NAT arkasında kalıyordu. Özetle eski teknolojiler için pek zaman harcamak istemediğim içinde şimdi gibi bunu araştırmak istemiyorum. 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/03/2021 00:01

(@AzadAzadoglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Yanıtlar için teşekkürler fakat aklımın bir köşesinde kalacağına çözümüne ulaşmak isterim. Uğraşmaya devam ediyorum, diğer kaynaklar ve makaleleri inceliyorum. Çözüme ulaşırsam cevap vereceğim, saygılar iyi çalışmalar.

Gönderildi : 22/03/2021 00:29

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Sanırım birisi çözmüş

Tek Ethernet ile RRAS VPN kurdum fakat … – Windows Server – ÇözümPark Forum (cozumpark.com)

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/03/2021 00:44

(@AzadAzadoglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Hocam nat arkasında kaldığından yana uğraşlarım tam da bunun gibi bir şeydi ve çözüldü, debelenip durduğum ve etrafında dönüp durduğum konu çözüme ulaştı. Routera 1723 portunu natladım oldu bitti 🙂 Beynim şu an çok huzurlu 🙂

Saygılarımla;

Bu ileti 3 yıl önce Azad Azadoğlu tarafından düzenlendi

Gönderildi : 22/03/2021 01:14

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Geçmiş olsun.

Gönderildi : 22/03/2021 10:19

Paylaş: