Forum

Updateleri Server I...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Updateleri Server ISO ya entegre etme

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
418 Görüntüleme
(@mehmet-baki)
Gönderiler: 174
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

geçen gün giriş seviyesi bir sunucunun diski bozulduğu için yeni disk takıp Server2012R2 (lisansı bu) kurdum. SQL kurmadan önce updatlerin bitmesi yarım günümü bitirdi. bu durum bir çok kişinin sıkıldığı bir konu sadece sanallaştırma ortamlarında kurulum yaparken updatleri yapılmış template kullanıyorum ama farklı donanımlarada iso'dan kurulum gerekiyor. kısacası bir server kurulumunndan sonra tüm updateleri yapıp o referans makinayı iso haline çevirmenin bir yolu varmıdır.

Gönderildi : 02/11/2023 10:46

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33131
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, Eğer iş kritik sunucular değil ise yani DC gibi, ERP, MRP ve benzeri genelde temiz kurulum tercih edilir, imaj pek kullanılmaz.

Ancak onun dışında kalan pek çok sunucu için imaj kullanılır. Yani bir sunucu kurar, sonra tüm yamaları geçer ve onu sysprep yapıp kapatırsınız, sonra da bir imajını alırsınız, yeni bir makine lazım olduğunda bu imajdan dönersiniz.

Sanal için de benzer bir durum geçerlidir, sanal da ise imaj yerine bunu şablon yani template yaparsınız.

Ancak tüm imajlar zaman içerisinde eskimeye mahkumdur, bu nedenle imajları belirli aralıklar ile güncellemek gerekir.

Ek olarak System Center, ME DC, ivanti ve benzeri merkezi yama dağıtım ürünleri ile OS kurulumundan sonra yamaları otomatik dağıtabilirsiniz.

İşi özü artık geleneksel OS çok hantal o yüzden pek çok yeni nesil sistem konteynır üzerinde çalışmaktadır.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/11/2023 17:47

(@mehmet-baki)
Gönderiler: 174
Reputable Member
Konu başlatıcı

Selamlar, 
tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. 
şuradaki linkte bir yöntem var onu denemek istiyorum durum hakkında burdan biligi veririm.

https://www.youtube.com/watch?v=YSfeuhJeQmY&t=2s

Gönderildi : 03/11/2023 10:43

Paylaş: