Forum

Terminal Server kul...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Terminal Server kullanici login zamanlari

5 Yazılar
3 Üyeler
4 Likes
810 Görüntüleme
(@alpayakyol)
Gönderiler: 122
Estimable Member
Konu başlatıcı

Terminal Server event viewer uzerinde bazi hata kayitlari görüyorum. Bu hata kayitlarinin zamanlarina bakarak bu sorunlardan muhtemelen kimlerin etkilenmis olabilecegini ögrenmek istiyorum.

Server'a login olan kullanicilarin login ve logoff kayitlarini specific olarak event viewerin neresinde gorebilirim ?

Gönderildi : 18/03/2022 15:47

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

https://www.cozumpark.com/community/windows_server-4/392521/

buradan listeyebilirsiniz fakat bunları mukayeseli kuralları yazabileceğiniz siem ürünleri olmadan derleyip analiz etmeniz çok zor olur.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/03/2022 17:07

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

Gönderen: @alpayakyol

Terminal Server event viewer uzerinde bazi hata kayitlari görüyorum. Bu hata kayitlarinin zamanlarina bakarak bu sorunlardan muhtemelen kimlerin etkilenmis olabilecegini ögrenmek istiyorum.

Server'a login olan kullanicilarin login ve logoff kayitlarini specific olarak event viewerin neresinde gorebilirim ?

Merhaba
Windows Logs > Security altından takip edebilirsiniz. Başarılı logon event id numarası 4624 olarak filtre edilir. Diğer ayrıntılar için aşağıdaki sayfaya göz atabilirsiniz.

https://docs.microsoft.com/en-us/windows/security/threat-protection/auditing/basic-audit-logon-events

Bu işlemleri daha merkezi kontrol edebilmek için 3. party bir yazılım kullanabilirsiniz. Örnek olarak Lepide bu konuda başarılıdır.

Gönderildi : 18/03/2022 17:32

(@alpayakyol)
Gönderiler: 122
Estimable Member
Konu başlatıcı

Cevaplar icin tesekkurler, 4624 lokal login islemini mi ifade ediyor ?

Bana terminal Server loginleri lazimdi. ID 1149 galiba, yanlissam düzeltebilir misiniz ?

Gönderildi : 18/03/2022 17:51

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

Evet 1149

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/03/2022 18:01

Paylaş: