Forum

Sunucular Arası Dos...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Sunucular Arası Dosya Transferi

6 Yazılar
4 Üyeler
2 Likes
3,271 Görüntüleme
(@utkucol)
Gönderiler: 154
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar.Sunucu değişimi gerçekleşecek,eski sunucudan yeni sunucuya yaklaşık 1,5 tb veri transfer etmem gerekiyor.Normal şekilde ağ üzerinden copy paste yaptığımda yaklaşık 1 gün sürüyor.Bu işlemi en fazla 12 saate biterebileceğim bir program yada farklı bir öneriniz varmıdır.Teşekkürler.İyi çalışmalar.

Gönderildi : 09/11/2022 14:00

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Sunucu ne sunucusu? File Server mı?

Öyle ise benzer bir senaryoda ben şu yolu izlemiştim.

Yeni sunucuyu kuruyorsunuz. IP adresini ve adını farklı yapın.Robocopy ile dosyaları yeni sunucuya kopyalayın. İstediği kadar sürsün. Yeni sunucuya geçiş gününde eski sunucudaki paylaşımı kapatın. robocopy'i /MIR parametresi ile çalıştırıyorsunuz. kaynaktan hedefe sadece değişen dosyalar kopyalanacağından bu kısa sürecektir. Yeni sunucuda olması gereken IP, hostname, paylaşım vs. ayarlarınızı yapın. Canlıya alın.

Robocopy ile security ayarlarınızı da taşıyabilirsiniz.

Gönderildi : 09/11/2022 14:30

(@utkucol)
Gönderiler: 154
Reputable Member
Konu başlatıcı

@resulsoydas Çizim dosyalar mevcut.Eski sunucuda akşam mesai saati bitiminde 18:00 gibi başlatıp sabah 8 e kadar bitmesi gerekiyor.Daha önce hiç böyle bir işlem yapmadım.robocopy de msdos üzerinden çalışıyor galiba.Eski ve yeni sunucu konum bilgileri aşağıdaki gibi.Nasıl bir kod yazmalıyım Resul bey.

Gönderildi : 09/11/2022 14:58

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Ben aşağıdaki kodlar ile dosyaları kopyalıyorum.

Forumda daha önce birçok kez konuşuldu. Robocopy diye aratın. Bir çok post bulacaksınız.

Bu arada Total Commander tarzı uygulamalar da kullanabilirsiniz. NTFS permissions'ları da kopyalayabiliyor.

rem *Yedekleme Islemi Basliyor*
c:
cd\
cd klasor

rem *CADCAM Klasoru Yedekleniyor*

net use K: \\fileserver-old\cadcam
robocopy K:\ F:\Kopyalanacak-klasor /MIR /w:1 /r:1 /np /LOG:F:\Kopyalama_log.txt
net use /delete k:

rem *Yedekleme Islemi Bitti*

exit

Gönderildi : 09/11/2022 16:32

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

Acronis True İmage ile diskin direk imajını alın. İmajı farklı bir diske kopyalayın, yada, eski sunucudaki hdd yeni sunucuya takın direk bu şekilde yedeği alın, ağ üzerinden değil de direk bilgisayara takılı şekilde. File Server dosyalar geldikçe kullanıcılar kullanmaya başlarlar. Hem daha hızlı olacaktır.

Mesai saatleri içinde yapamıyorsanız üzülerek akşam mesaiye kalacaksınız o zaman 🙁 maalesef başımıza geliyor böyle şeyler.

Bu ileti 1 yıl önce Zülfü Mehmet ÖZÇİFÇİ tarafından düzenlendi

Kişisel bir olay

Gönderildi : 11/11/2022 09:27

(@serkanates)
Gönderiler: 1275
Üye

Gönderen: @resulsoydas

Sunucu ne sunucusu? File Server mı?

Öyle ise benzer bir senaryoda ben şu yolu izlemiştim.

Yeni sunucuyu kuruyorsunuz. IP adresini ve adını farklı yapın.Robocopy ile dosyaları yeni sunucuya kopyalayın. İstediği kadar sürsün. Yeni sunucuya geçiş gününde eski sunucudaki paylaşımı kapatın. robocopy'i /MIR parametresi ile çalıştırıyorsunuz. kaynaktan hedefe sadece değişen dosyalar kopyalanacağından bu kısa sürecektir. Yeni sunucuda olması gereken IP, hostname, paylaşım vs. ayarlarınızı yapın. Canlıya alın.

Robocopy ile security ayarlarınızı da taşıyabilirsiniz.

Merhaba @utkucol

Bence geçiş yönteminizi gözden geçirmelisiniz. Klasik yöntemle ilerleyecekseniz @resulsoydas ın önerisine benzer bir strateji uygulamalısınız. Hangi uygulamayı kullanırsanız kullanın günün sonunda disklerinizin okuma yazma performansı kadar hızlı olacaksınız ve 8 saatlik sürenin yeterliliği sisteminizin sağlayacağı performans kadar olacaktır.

Bu noktada birçok araç mevcut ancak mantıkları benzer. Öncelikle full backup alıyorsunuz. Bunu ne zaman yaptığınızın bir önemi yok. Full backup ardından yeni sunucuyu devreye alacağınız zamanına kadar değişen dosya boyutu çok minimal olacaktır (eğer büyük video dosyaları düzenlemiyorsanız birkaç gb. dan fazlası olmayacaktır). Canlıya geçiş esnasında sadece bu farkı full backupınızın üzerine yükleyeceksiniz. İşlemin süresi sadece 30 - 40 dk. sürecektir.

Sunucu demişsiniz ancak sisteminizin kaynakları, rolleri ve kullanıcı sayınız konusunda en ufak bir açıklama yapmamışsınız. DFS replikasyonu da düşünebilirsiniz. Aşağıdaki makalemiz eski de olsa fikir verecektir.

İyi çalışmalar.

https://www.cozumpark.com/server-2012-distributed-file-system-dfs-replikasyon/

Gönderildi : 11/11/2022 22:17

Paylaş: