Forum

Sunucu değişim sonr...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Sunucu değişim sonrası gecikme problemi hk.

9 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
623 Görüntüleme
(@sinagumus)
Gönderiler: 20
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Eski sunucumdan (E3 1230, 16gb RAM, 1TB Disk) yeni sunucuya(E-2146, 32gb RAM, 1TB SSD) geçiş yaptım. IIS ve .Net projelerimi aynen taşırken MSSQLi express yerine lisanslı standard olarak kurdum. 

Hızlanma beklerken aksine gecikme süreleri yaklaşık 4 katına çıktı.

IIS üzerinde worker processte değişiklikler denedim, web config bağlantımı localhost ve ya 127.0.0.1 olarak değiştirerek denedim. 

Kontrol edilmesini önereceğiniz bir şey var mı? 

Teşekkürler

Gönderildi : 03/11/2021 16:09

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

PAL Performance Analyzer veya Azure Appliation insight gibi ürünler ile bakmanız lazım yoksa bu şekilde sorunu bulmanız mümkün değil. Yani bir ürün ile uçtan uca performansı ölçerek sorunlu noktayı bulabilirsiniz.

https://youtu.be/kf88NH2c-KE?si=Xuo65d6nz2KHb2aZ

Bu ileti 4 ay önce Hakan Uzuner tarafından düzenlendi

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/11/2021 16:34

(@sinagumus)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Cevap için teşekkürler,

PAL kurdum. Kullanım videonuzu izliyordum, create new data collector set in finish aşamasında "not enough memory resources are available to complete this operation" hatası alıyorum.

Gönderildi : 03/11/2021 17:02

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

Aldığınız hata normal değil hiç karşılaşmadık. Ya kaynak tüketiminiz çok yüksektir yada OS'unuzda anormal giden birşeyler vardır. Swapfile kullanımını vs kontrol edin.

Sunucular üzerinde her hangi bir yük yokken benchmark tool'larıyla kıyaslayarakta durumlarını yorumlayabilirsiniz.

Bu ileti 4 ay önce Hakan Uzuner tarafından düzenlendi

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/11/2021 17:21

(@sinagumus)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Cevabınız için teşekkürler. Evet, ben de o video ile yapmaya çalıştım.

Eski sunucumda problem yok ama aynısını onda da denedim yine aynı hatayı aldım. Ekte o sıradaki sistem yükünü ve hatanın görselini gönderdim.

image
image

Bu arada PAL_System_Overview için xml i seçtiğimde next tuşu gray out geliyor. Geri dönüp tekrar next dediğimde seçili ve next tuşu açık görünüyor o şekilde ilerliyorum. Videoda seçildiği gibi next tuşu açık oluyordu.

Gönderildi : 03/11/2021 18:30

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

"Swapfile kullanımını vs kontrol edin" ?

https://www.windowscentral.com/what-swapfilesys-and-do-i-need-it-my-windows-10-pc#:~:text=sys,%20Swapfile.,in%20a%20more%20efficient%20way.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/11/2021 18:59

(@sinagumus)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz C içinde swapfile oluşmamış. 

Ancak problemi dün gece çözebildim. Problemin detayını tam veremesem de EVAL setupu ile standard sürüm kurmak yerine express sürümü kurdum ve herşey normale döndü.

Pahalı bir lisansı kullanmadan duruyorum şimdilik. Eski sunucuma standardı kurup deneme yapacağım.

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Ekleyeceğiniz başka detay yoksa çözüldü olarak işaretleyeceğim.

Gönderildi : 04/11/2021 11:35

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Eğer bu sorunu çözdü ise muhtemel sorun SQL kurulumdan sonra temel bir takım iyileştirme ayarları var onu yapmamış olmanız kaynaklıdır. Bunun için bizim sql ekipleri genelde müşterilere danışmanlık verdikleri için ayarları tam bilmiyorum ama express komptakt bir ürün olduğu için bazı varsayılanlar ile küçük sistemler için hazır geliyor, ancak 10gb dan sonra malum desteği yok ve tabi pek çok HA özellik vs. Muhtemel sql tarafında biraz kendinizi geliştirirseniz ilerisi için yararlı olacağını düşünüyorum.

Udemy üzerinden Ömer Faruk Çolakoğlu hocamızın eğitimlerini inceleyebilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/11/2021 12:34

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Doğru tahmin etmişim sistem kuranlar bir şekilde bunu atlıyor (genellikle de clone yapanlar sunucularda temiz kurulum yapılmalı) pagefile atanmadığı ve rollere göre doğru miktarla düzenlenmediğinde en baştan söylediğiniz gibi makine sürünür ve aldığınız hatalar oluşur.

Gönderildi : 04/11/2021 12:52

Paylaş: