Forum

Server Yetkisi Hk.

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Server Yetkisi Hk.

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
328 Görüntüleme
(@utkucol)
Gönderiler: 154
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba.

Kullanmış olduğumuz File servera, domain dışı bir bilgisayar ile yetkili olan bir kullanıcının oturum açmasını engellemek istiyorum.Nasıl yapabilirim.Yardımcı olabilir misiniz.

Gönderildi : 11/09/2023 17:00

(@bahattinozkan)
Gönderiler: 56
Trusted Member

Selamlar;
Domain dışı bilgisayar ile şirkete geldi fileserver'a erişemesin olarak mı anlayalım hocam. Eğer bu şekilde bir senaryo ise NAC çözümlerine başvurabilirsiniz. Kişi bilgisayar ile gelir Kablo takar domainde değilse ip alamaz networkte dolaşamaz.

Geldi wi-fi bağlanacak onun içinde Guest ağı oluşturursunuz farklı bir ip bloğundan ip alır sunucularınıza erişemez.

Şirket dışında olduğunu VPN bilgilerinin olduğunu varsayalım yine NAC çözümü ile örneğin Aruba ClearPass domainde değilse vpn yapamaz sunucularınıza erişemez.

Gönderildi : 11/09/2023 17:15

(@utkucol)
Gönderiler: 154
Reputable Member
Konu başlatıcı

@bahattinozkan Yanıt için teşekkürler.Örneğin şirkette çalışan bir personel başka bir bilgisayar ile şirkete gelip kabloyu taktı ip aldı.Sonra çalıştır komutuna file server ipsi girdi karşısına kullanıcı adı şifre ekranı geldi ve buraya domain kullanıcı adını yazarak yetkili olduğu klasörleri görebiliyor.Benim istediğim domain dışı bir bilgisyar ise ip alsa bile karşısına kullanıcı adı ve şifre ekranının çıkmaması ve belgere erişememesini yapmak istiyorum.

Gönderildi : 11/09/2023 17:30

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Dynamic Access Control ile yapabilirsiniz; ama doğrusu NAC olması, yani NAC olmayan bir yerde adamda admin şifresi var ise zaten bu GPO ve kontrolleri değiştirir 🙂

https://learn.microsoft.com/en-us/windows-server/identity/solution-guides/dynamic-access-control-overview

Dynamic Access Control for File Server – Part 1 (lepide.com)

Dynamic Access Control for File Server – Part 2 (lepide.com)

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/09/2023 18:07

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

En doğru çözüm NAC olur ancak eldeki imkanlar dahilinde birşeyler yapmak isterseniz kullanıcı hesabına sadece belirli bilgisayarlarda oturum açma izni verebilirsiniz. Fileserver da bu iş nasıl olur denemek lazım.

Gönderildi : 11/09/2023 23:38

Paylaş: