Forum

server internete e ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

server internete e giremiyor

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,002 Görüntüleme
(@osmandurmus)
Gönderiler: 298
Honorable Member
Konu başlatıcı

merhabalar,

sanal da win 2012 r2 server ı domainden çıkardım server ın adını değiştirdim ve geri ekledim.  ad-dc de dns ye kaydı ve active directory de computur a eklemiş. fakat dc de dns ve active directory de göremedim. bu 1. kısım. 2. kısım ise yeni eklediğim server ın dns lerini ad-dc nin ve dc nin ip lerini girdim fakat internet e çıkamıyor. dc ler internet e çıkabiliyor. 3. dns olarak 8.8.8.8 i eklediğimde server internete çıkabiliyor.

bundan önce de server login olamıyordu autanticatin hatası veriyordu bu durumu server ın adını dahil değiştirerek domainden çıkartıp ekleyerek çözüldü.

Gönderildi : 17/03/2021 15:51

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

birden fazla dc mi var ortamda , yereldeki dns adresi girilince isim mi çözemiyor sorunuzu daha net sorabilirmisiniz acaba ?

Gönderildi : 18/03/2021 08:48

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Sorularınız çok karmaşık olmuş.

İnternetten başlayalım dns sadece çözümleme yapar isim çözümlemesi.
Sizin sanal makinaya dns vermeniz internet erişimi olacağı anlamına gelmez.

Sanal makinanın bağlı olduğu switch türü external mıdır? Dış dünyaya erişimi var mıdır?
Ortamda firewall var mıdır? Sanal sunucu internete çıkmaya izinli midir?

Bu gibi sorulara net yanıt bulabilmek için ortamınız hakkında bir sistemcinin yorum yapacağı şekilde bilgi vermelisiniz. Bu şekilde size yardımcı olmak isteyen kişi tekrar size soru sorar ve olay bir sarmala girer.

İlk sorunuzdan hiç bir şey anlamadım.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 18/03/2021 08:53

(@osmandurmus)
Honorable Member
Konu başlatıcı

@vasviuysal

birden fazla dc var ortamda birisi dc diğeri addional dc . diğer server ve client lere bu dc lerin ip lerini dns olarak giriyorum.  8.8.8.8 ping atıyor fakat internete çıkamıyor. 

Gönderildi : 18/03/2021 10:51

(@osmandurmus)
Honorable Member
Konu başlatıcı

@www-rizasahan-com

rıza hocam sanal makine dış a açık ve önceden internete çıkıyordu. ayrıca fw de var faakat yine internete çıkıyordu. burada demek istediğim ortamdaki dc ve adc nin ip lerini dns olrak verdiğimde çıkmıyor internete 3. dns 8.8.8.8 verince çıkabiliyor. 

Gönderildi : 18/03/2021 10:55

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Gönderen: @osmandurmus

@vasviuysal

birden fazla dc var ortamda birisi dc diğeri addional dc . diğer server ve client lere bu dc lerin ip lerini dns olarak giriyorum.  8.8.8.8 ping atıyor fakat internete çıkamıyor. 

BU DC ve ADC kendileri internete çıkabiliyor mu peki ?

DC'ler üzerinde DNS olarak kendileri mi girilmiş durumda

ayrıca Firewallda DC ve ADC makinalar için DNS portu dışarıya doğru açık mı kontrol edebilirmisiniz ?

Bu ileti 3 yıl önce Vasvi UYSAL tarafından düzenlendi

Gönderildi : 18/03/2021 10:56

Paylaş: