Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server Donma

14 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,110 Görüntüleme
(@iamselcukturan)
Gönderiler: 52
Trusted Member
Konu başlatıcı

Üstadlarım öncelikle selamun aleyküm

bir konuda desteğinize yönlendirmenize ihtiyacım var.

Serverim hergun saat 11 de donuyor sunucunun basına gecıp acayım diyorum ama klavye mouse vs calısmıyor (Driverlarını indirip kurdum daha once) rdp olarak bütün baglantıları koparıyor. 

Reset attıkdan sonra bir sonra ki  gün 11 e kadar hiç bir sorun yasamadan çalışıyor. 

Az önce tam dondugu anda sunucunun basına gectım ve resimdeki hatayı vermiş.

WhatsApp Image 2022 04 21 at 11.38.43

kapat dedım ama uzun sure bu bekledı sonra mecbur reset attım.

sonra olay günlüklerine baktım arka arkaya 

Şu genel veritabanı hatası oluştu: "ESE hatası -1316 JET_errInvalidObject, Object is invalid for operation."

hatasını vermıs. RDP lisanslarımı yenıden yukledım yenı bır veritabanı olusturarak onun dısında baska yapmam gereken birsey varmı yada bu donmalara vs bu sebep olabilirmi.

bu aldıgım hatalardan dolayı olabilirmi baska sebebı olabılırmı. 

Gönderildi : 21/04/2022 11:45

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Olay saati öncesinde ki sıralı eventlog'lara bakın neler yaşandığı listelenebilirse problem kaynağını da bulabilirsiniz. Muhtemelen stop eden servis'ler vardır fakat bunlara neyin sebep olduğu event'lardan anlaşılabilir ancak.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/04/2022 13:54

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Sanki aynı hesap ile birden çok kişi bu makineye bağlanmaya çalışıyor gibi, hatta local yani console bağlantısı yapıyor gibi, bunun donma ile ilgisi olduğunu sanmıyorum. Yani bu hata yukarıdaki senaryoda oluşur.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/04/2022 14:53

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

Bu sistem fiziksel mi? Sanal mı? @hakanuzuner in belirttiği gibi VM'e konsol üzerinden birden fazla bağlantı yapılıyor olabilir. vmde şifre yoksa, şifre koyup takip edebilirsiniz. Bir yerlerde yapılandırma hatası var gibi!

Gönderildi : 21/04/2022 15:17

(@iamselcukturan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@SerkanAtes hocam makina fiziki makina localden sadece ben baglanıyorum.

vpn ile site to site olan yerler ve direk rdp olarak baglanan yerler var son 1 haftadır hergun saat 11 en gec 11:05 de cıhaz donuyor ne mouse ne klavye calısıyor reset atıyorum mecburen bir sonraki gune kadar hiç bir sorun yok 

Gönderildi : 21/04/2022 15:22

(@iamselcukturan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner hakan hocam localden sadece ben baglantı yapıyorum onuda admin olarak baglanıyorum. Diğer kullanıcılar rdp yapıyor. 

Hocam soyle bır durumumuz olusmustu eski sunucumdam domain controller olarak yenı sunucuya tasımıstım ve eskı sunucuyu domain controller olarak sildim butun rollerı yenıye (suanki sorun yasadıgım sunucu) tasıyayım mı dıye sordu evet dedım tasıdı.

ama ıkısı aynı localde eski suncuya kımse baglantı yapmıyor ama. 

Gönderildi : 21/04/2022 15:36

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

@iamselcukturan eğer arada bu tarz operasyonlar da mevcut ise, probleminiz direk uzman danışmanlık konusu. Ben çekiliyorum.

Gönderildi : 21/04/2022 15:41

(@iamselcukturan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz hocam tam kapanma anındakı bu hatayı arka arkaya vermıs.oncesınde hata kodu vs donmemıs

image

bunun ıcınde terminal server lisanslarımı yenıden girip veritabanını yenıden olusturdum bu noktada bu hatayı yenıden alırmıyım bilmiyorum yarını beklemek zorunda kalacam. 

Gönderildi : 21/04/2022 15:41

(@iamselcukturan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@SerkanAtes hocam ilgin alakan ıcın ecvabın ıcınde  cok tesekkur ederım 

Gönderildi : 21/04/2022 15:42

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Sorun lisans rolü ile ilgili gibi, OS patlamıştır bence, başka bir sunucuya lisans rolünü yükle, gpo dan lisans sunucu olarak o yeni sunucuyu göster bakalım ama muhtemel o RDS artık yaşlanmıştır 🙂 Bu nedenle büyük kurumlarda CB + SH + Profile Server + Lisans server var. Sorun hep SH sunucularda yani insanların tepindiği sunucularda oluyor. onları yılda bir yeniliyorsun mis gibi. Ama böyle all in one olunca patlaması kaçınılmaz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/04/2022 17:26

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Aynen bence de Hakan abinin dediği gibi hem o hata hem o log sunucu donmasını açıklamaz. OS iyi durumda değildir direkt log da alınmayabilir bu şayet gerçek bir sunucu değil de bir PC den bozma felansa o da bir analiz tabi 🙂 olay anında kernel servisleri çakıyorsa donanım katmanında donma gibi stop anca öyle oluyordur uyarı vermeyen bellek arızası gibi şeylerin dışında çok oyalanmadan temiz OS'a geçmek hocamızın dediği gibi en ideali.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/04/2022 19:01

(@alpayakyol)
Gönderiler: 123
Estimable Member

Terminal Server Event ID 44 ile ilgili bu linkte bir cozum onerisi var.

Gönderildi : 22/04/2022 09:41

(@iamselcukturan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz hocam gunaydın sunucumuz gercek bır sunucu ve cok yenı nesıl bır sunucu ram tarafı benımde aklıma geldı ama once yazılımsalmı dıye bakıyorum. 

bugun tekrar kontrol edecegım hakan hocamızın dedıgı gibi lisans taraflarına baktım lisans kurulumlarını tekrardan yaptım. sonucu buraya bıldırecegım. 

Gönderildi : 22/04/2022 09:45

(@iamselcukturan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Os ve RDS lisanslarımı yenıden kurdukdan sonra suan ıcın bır kapanma donma soz konusu olmadı. Ama halen takip ediyorum konuyu cozuldu olarak sımdılık ısaretlemesem daha ıyı olur bıraz takıp edeyım. Daha sonrasında detaylıca yazarım. 

@hakanuzuner hocamızın dedıgı gıbı ılerledım yıne tekradan bılgı olarak donus yapacagım

Gönderildi : 22/04/2022 11:54

Paylaş: