Forum

Server 2022 Çevrim ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Server 2022 Çevrim Dışı Kullanım

6 Yazılar
2 Üyeler
1 Reactions
303 Görüntüleme
(@huseyinuyar)
Gönderiler: 21
Eminent Member
Konu başlatıcı

Server 2022 AD yapısı kurulumu yapıyorum bu yapıda gpo tanımlamaları klasör yönlendirmeleri yaptım yeniden yönlendirme paylaşımı sunucu üzerinden alıyorum , fakat sunucu offline olduğunda da hiç kesinti olmadan kullanıcının çalışmaya devam edebilmesi için hangi ayarları yapmam gerekir.Çevrim Dışı dosyalar ile alakalı ayarları etkinleştirdim server ile bağlantı kesildğinde 50sn civarında kullanıcının bilgisayarı askıda kalıyor masaüstü gelmiyor 50sn sonra herşey normale dönüyor sunucu tekrar ağa dahil oldugunda dosyaları eşitliyor yardımlarınızı bekliyorum

Gönderildi : 03/06/2024 22:47

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33283
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, çevrim dıı dosyalar düşündüğünüz gibi çalışmaz, yani offline olarak sistem açılır çalışır sonra sync olur. Yani bu bir HA yapısı değildir, eğer bir makine sunucu ile çalışıyor ise ve birden bağlantı gider ise donması normal. Senaryonuz yanlış.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/06/2024 22:51

(@huseyinuyar)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Doğru Senaryo nasıl olmalıdır öneriniz ne olur ağda nas cihazı ile de yönlendirsek ağdaki kesintilerden yine etkilenmesi muhtemel bu senaryoda doğrumudur

Gönderildi : 03/06/2024 22:53

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Sizin amacınız nedir? 

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/06/2024 12:12

(@huseyinuyar)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Yapmaya Çalıştığım tam Olarak 15 Adet kullanıcıyı domain yapısına dahil edip bu kullanıcıların tüm user yedeklerini güvenli olarak bir alanda tutmak ve bu alanında kıymık yedeğini nas cihazına almak kullanıcılarında belli başlı yetkilerini kısıtlamak

Gönderildi : 04/06/2024 12:46

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Kullanıcı yedekleri için eğer dosyalar son kullanıcı makinelerinde olacak ise 3.parti backup yazılımları ile bunları merkezi bir yere alabilirsiniz. Ancak windows offline files ile uğraştığınıza göre bu ürünler için bir bütçeniz yok diye düşünüyorum. Bu durumda yine bu iş için open source ürünler var onları inceleyebilirsiniz. Eğer bu kullanıcıların dosyalarını merkezi bir yerde tutup oradan yedekleme yapmak istiyorsanız bu durumda roaming profile uygulayabilirsiniz. Bu durumda tüm profillerin bir kopyası sunucu üzerinde + local pc de olacaktır. Bu sayede sunucuya ulaşamadıklarında local oturum açıp sonra sunucu bağlantısı geldiğinde eşleşme olacaktır. Ancak sizin denediğiniz gibi çalışırken birden bağlantıyı keserseniz donamasu normal. Bu sistemin amacım, adam geld, login oldu, sunucu var, sorun yok, çalıştı, sonra kapattı pc yi eve gitti, vpn yapmadı, sunucu yok ama yinede offline çalışır sonra da yine şirkete gelince bu eşleşir.

Özetle burada önce dosyaların nerede saklanacağına karar vermeniz gerekli.

Gönderildi : 04/06/2024 14:05

Paylaş: