Forum

Server 2008 Uzak Ma...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2008 Uzak Masaüstü kullanıcıları belirtilen saate otomatik oturum kapanabilirmi

10 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
2,218 Görüntüleme
(@necatiguner)
Gönderiler: 135
Estimable Member
Konu başlatıcı

Windows 2008 R2 Sunucusuna uzak masaüstü ile bağlanan kullanıcıların; örneğin akşam 20:00 da oturumlarının otomatik kapanmasını istiyorum.

Belirli bir süre sonra oturum kapatma, Oturum boşta kaldı ise şu sürede kapansın şeklindeki durumları biliyorum. Bunları sormuyorum. Amaç istenilen saatte sunucuya bağlı olan bütün oturumları istediğim saatte otomatik gerçekleştirebilmek.

Gönderildi : 09/07/2019 10:09

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Boşta kalma konusu kolay

https://www.hakanuzuner.com/index.php/rds-session-time-limits-ayarlari.html

Ancak saat ayayı burada yok, onun için user üzerinde saat ayarı yaparsanız domain ortamında nerede olursa olsun log off olur.

http://www.rebeladmin.com/2014/06/use-of-group-policies-to-control-log-on-hours-to-the-network/

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/07/2019 10:28

(@necatiguner)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hakan Bey Selamlar;
Az önce test ettim. Bu şekilde olmuyor; örneğin kullanıcının oturum açma saatıne kısıt getirdim. Saat 14:00 ile 20:00 arasında oturum açamama durumunu entegre ettim. Kullanıcı saat 13:00 da login oldu. 14:00 da sistem otomatik atmasını bekledik ama sistem log out yapmadı. Sanırım bu iş için bir bat dosyası kullanmam gerekecek. Bat dosyasına tüm kullanıcıları log out yapacak kodu yazmalıyım. Bunuda zamanlanmış göreve tanımlayıp; çalışmasını sağlarsam sistemdeki kullanıcıları atacaktır.
Daha önceden bu tarz çalışma yapan bir arkadaş var mıdır acaba?
internette bir kod buldum bunu deneyeceğim.

query session >session.txt
for /f "skip=1 tokens=3," %%i in (session.txt) DO logoff %%i
del session.txt

Gönderildi : 09/07/2019 15:32

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Size verdiğim linkteki GPO yu uygulamanız lazım, yani kullanıcının çalıştığı makine mutlaka logon saati bitince onu atması gerektiğini bilmeli aksi halde logon olmaz evet bu basit bir şey ama log off da olmaz.

Özetle bu kullanılan ve çalışan bir yöntem, uygulamanızda bir hata yaptığınızı düşünüyorum, makale adımlarını tekrar kontrol eder misiniz lütfen?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/07/2019 15:37

(@necatiguner)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hakan Bey;
Tekrar kontrol ettim. olmadı. hatta gpupdate /force komutu ile de baktım; kullanıcı log off olmadı. birde siz deneyin isterseniz.

Gönderildi : 09/07/2019 16:19

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Neden deneyeyim ki benim pek çok müşterimde çalışıyor zaten anlamadım neyi deneyeceğimi?

Basit bir soru GPO yu hangi OU ya uyguladınız? 

Gönderildi : 09/07/2019 16:21

(@necatiguner)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: necatigüner

Hakan Bey Selamlar;
Az önce test ettim. Bu şekilde olmuyor; örneğin kullanıcının oturum açma saatıne kısıt getirdim. Saat 14:00 ile 20:00 arasında oturum açamama durumunu entegre ettim. Kullanıcı saat 13:00 da login oldu. 14:00 da sistem otomatik atmasını bekledik ama sistem log out yapmadı. Sanırım bu iş için bir bat dosyası kullanmam gerekecek. Bat dosyasına tüm kullanıcıları log out yapacak kodu yazmalıyım. Bunuda zamanlanmış göreve tanımlayıp; çalışmasını sağlarsam sistemdeki kullanıcıları atacaktır.
Daha önceden bu tarz çalışma yapan bir arkadaş var mıdır acaba?
internette bir kod buldum bunu deneyeceğim.

query session >session.txt
for /f "skip=1 tokens=3," %%i in (session.txt) DO logoff %%i
del session.txt

bu bahsettiğim yöntem çalıştı.Masa üstünde bat dosyası oluşturdum öyle çalıştırdım. şöyle bir sıkıntı var; aktif oturumumu da sonlandırıyor. Eğer diğer kullanıcıları çıkartmadan komutun çalıştığı user log off olursa komut duruyor. İçerde 1-2 kullanıcı kala ihtimali var.
Zamanlanmış görev ile denedim.Kod çalışıyor.

Gönderildi : 09/07/2019 16:36

(@necatiguner)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: Hakan Uzuner

Neden deneyeyim ki benim pek çok müşterimde çalışıyor zaten anlamadım neyi deneyeceğimi?

Basit bir soru GPO yu hangi OU ya uyguladınız? 

Tekrar bir kontrol edeyim. Çalıştıramadım.

Gönderildi : 09/07/2019 16:38

(@necatiguner)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hakan Bey;
Nerde yanlış yapıyorum; resimlerden kontrol edebilir misiniz?

ekran4
ekran2
ekran3

Gönderildi : 09/07/2019 17:14

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu arada Türkçe Server OS kullanıyor olman zaten başlı başına bir hata 🙁

Kullanıcının logon olduğu makineden GPO uygulanıp uygulanmadığını kontrol ettin mi?

başlat - çalıştır rsop.msc yazıp GPO da aynı yere gelip ayarın geçerli olup olmadığını kontrol eder misin?

Ek olarak OS eski gibi bu durumdan etkileniyor olabilirsiniz

https://www.hakanuzuner.com/index.php/microsoft-guvenlik-guncellestirmesi-sonrasi-calismayan-gpo-group-policy-security-update-ms16-072-kb3163622.html

Gönderildi : 09/07/2019 19:28

Paylaş: