Forum

Server 2016 Taşıma ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Server 2016 Taşıma İşlemi

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,196 Görüntüleme
(@mahsumyavuz)
Gönderiler: 11
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Mevcut fiziksel sunucularımızda server 2016 kurulu hyper v ile sanallaştırma yapılıp kullanılıyor. Ancak lisanslar gelmediği için ilk kurulum 180 günlük server deneme sürümüyle yapılmış ve doğal olarak lisans yüklenemiyor yeniden Windows un kurulması gerekiyor. 

Bu arada yeni bir sunucu alındı. İşletim sistemlerini esxi ile sanallaştırıp kuracağım. Ancak mevcut sunucuda aktif dizinde dahil bayağı bir yazılım ve ayar var. Eski sunucuda ki ayar ve yazılımları yeni işletim sistemine taşıyabilir miyiz ?

Şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 25/02/2021 19:47

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, ne yazık ki bunun kolat bir yöntemi yok. Programları tekrar yeniden kurmanız gerekli.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/02/2021 20:13

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Gönderen: @mahsumyavuz

Merhaba Arkadaşlar,

Mevcut fiziksel sunucularımızda server 2016 kurulu hyper v ile sanallaştırma yapılıp kullanılıyor. Ancak lisanslar gelmediği için ilk kurulum 180 günlük server deneme sürümüyle yapılmış ve doğal olarak lisans yüklenemiyor yeniden Windows un kurulması gerekiyor. 

Bu arada yeni bir sunucu alındı. İşletim sistemlerini esxi ile sanallaştırıp kuracağım. Ancak mevcut sunucuda aktif dizinde dahil bayağı bir yazılım ve ayar var. Eski sunucuda ki ayar ve yazılımları yeni işletim sistemine taşıyabilir miyiz ?

Şimdiden teşekkürler.

Selamlar @mahsumyavuz ,

Sorunuzun  bazı  kısımları  karışık olduğu için tam  olarak  anlayamadım 2016 Server  üzerinde çalıştırdığınız Hyper-V içinde  kurduğunuz  Sanal Sunucuları mı yeni  kuracağınız Esxi a  taşımak  istiyorsunuz ?

Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 26/02/2021 12:07

(@mahsumyavuz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Cumhur Hocam,

Hyper v yi değil işletim sistemine kurulu olan yazılım ve tüm ayarları taşımak istiyorum.

Gönderildi : 26/02/2021 12:18

(@cumhuraltan)
Üye

Selamlar @mahsumyavuz

Taşımak istediğiniz  Sunucunun işletim sistemini de  deneme  sürüm  olarak kurulmuş yukarıdaki  mesajlarınızdan  anladıgım  kadarıyla. Server İşletim Sisteminiz  sağlıklı  çalışıyor  olsa idi Vmware Converter veya  farklı bir P2V tool u  ile  fiziksel  sunucunuzu vmwsre  üzerine  olduğu  gibi  taşımanız  mümkün  olabilirdi. Anladığım kadarıyla  sunucuyu  işletim sistemi  ile  vmware  altyapısına  taşımak da  sizin için  çözüm olmayacak  gibi  gözüküyor bu durumdan  ötürü Hakan Bey'in de   belirttiği  gibi  programları  yeniden  kurmaktan  farklı  bir  kolay yöntem  yok  gibi  gözüküyor.

Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 26/02/2021 15:19

(@cumhuraltan)
Üye

Selamlar @mahsumyavuz ,

Yukarıdaki  mesajıma  ek  olarak  aşağıda  benzer  bir  aktivasyon  problemi yaşayan Selçuk Bey'in  postunu  incelemenizi  öneriyorum  belirtilen  yöntemler  ile  aktivasyon  probleminizi  çözebilisiniz  ve  sonrasında da  Vmware Converter ile  mevcuttaki  fiziksel  sunucunuzu  vmware  üzerine   taşıyabilirsiniz.

https://www.cozumpark.com/community/windows_server-4/bir-aktivasyon-hikayesi-windows-2019-eval-to-standart/

Gönderildi : 26/02/2021 15:22

(@mahsumyavuz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim. Hocam makaleyi incedim. Yöntemi deneyeceğim.

Gönderildi : 28/02/2021 12:02

Paylaş: