Forum

Server 2016 standar...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Server 2016 standart ; uzak masaüstü bağlantılarda yazıcı bağlantı noktasının sürekli değişmesi

6 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
1,754 Görüntüleme
(@sokratesme)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

selamlar, bir müşterim sunucuya rdp bağlanarak mağazalarının hızlı satış sistemini yönetiyor. uzak masaüstü bağlantısı yaptığı bilgisayarlardaki fiş yazıcıların bağlantı noktalarını sunucuya girip belirtmeme rağmen ( yönlendirilen yazıcıları ) 3-4 günde sürekli değişiyor ve yazıcı pasif hale geliyor. her defasında müdahale edip sunucuya giriyorum ve yazıcı ayarlarından bağlantı noktalarını tekrar değiştiriyorum. acaba ne yapmam gerek, bilgisi olan arkadaşların desteğine çok ihtiyacım var şimdiden teşekkürler. 

Gönderildi : 02/03/2021 16:51

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar @sokratesme ,

Client  bilgisayardaki printeri  print  redirection  özelliği  ile  sunucuya  taşıyarak  kullanmanız  gerekiyor.

terminal server printer redirection konusunu  araştırabilirsiniz. Client ve  yazıcı  sayınız  fazla  ise  printer  yönetimini  yapan 3rd  party  ücretli  çözümler de  mevcut

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 02/03/2021 17:19

(@sokratesme)
Active Member
Konu başlatıcı

Hocam teşekkürler çözüldü. İyi ki varsınız. Saygılar. 

Gönderildi : 03/03/2021 00:03

Tayfun Güçlü
(@tayfunguclu)
Gönderiler: 32
Eminent Member

Merhaba Mustafa Bey ,

Bu problemi nasıl çözdünüz?

RDP kullanıcılarının redirected olarak sunucuda görünen yazıcılarının sunucuda görünmeme durumu oluyor muydu?

Gönderildi : 06/04/2023 21:00

(@sokratesme)
Active Member
Konu başlatıcı

sunucuya yüklenen bütün yazıcı sürücülerini sildim. sonra da clientlerdekileri sildim. kullanıcılara admin yetkisi vererek uzak masaüstünde sürücüleri yükledim. sonra admin yetkilerini kaldırdım. daha sonra farklı sebeplerden dolayı 2016'dan 19'a geçiş yaptım. hiçbir problem yok uzun süredir. bana sorarsanız client bilgisayarlara yüklü olan yazıcıları regedit'ten kaldırın tertemiz olsun ve sıfırdan kurulum yapın sürücüleri. 

Gönderildi : 06/04/2023 21:05

Tayfun Güçlü
(@tayfunguclu)
Gönderiler: 32
Eminent Member

Ayni sorunu yasadigimizdan emin olamadim.

6-7 kullanici RDP yapiyor ve herkes kendi lokaline tanimli olan yazicidan print yapiyor. 

Sorun şöyle,

Redirected olarak sunucuda gorunen printerlar bir sure sonra gorunmuyor, sanki kullanici lokalinde hic bir printer tanimli degilmis gibi. Ornegin, ben suan gorebiliyorim redirected olarak, bir sure logout/login oldugumda goremiyorum, ama bu esnada logout olmayan diger kullanicilar lokal printerlarini sunucuda gormeye devam ediyor. Onlarda mesai bitiminde Logout olduklarinda bir sonraki girislerinde goremiyorlar. Sunucuyu reboot ettikten sonra herkes gorebiliyor. Ilginc bir sorun, okumadigim makale kalmadi, bir cogunu uyguladim ama fayfasi olmadi. Son olarak easy print servisini bir cok makalede disable veya not configured olarak isaretlenmesi gerektigi yazilmis, ben enable yaptim ve takip ediyorum.

Gönderildi : 06/04/2023 22:04

Paylaş: