Forum

Server 2016 FileSer...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2016 FileServer Yetkileri Aktarımı

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
391 Görüntüleme
(@aliozgurkara)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar

Bende sorunlu bir server 2016 var yeniden kurulması gereken yaklaşık 500 kullanıcısı var. 2 TB kadarda dosya var bu dosyalar excel ve pdf lerden oluşuyor başka herhangi birşey yok. Ancak dosya sayısı 1.000.000 dan fazla. Kullanıcıların yetkileri farklı farklı dosyalara biri a klasörüne girebilirken diğeri sadece b klasörüne giriyor gibi farklı farklı yetkiler var

Bende eski bir server var onu geçici olarak kurup kullanıcıları ve yetkileri aktardıktan sonra diğeri serveri baştan kurmak istiyorum. ama kullanıcılar ve yetkileri nasıl çözeceğimi bulamadım

Migration işlemini paylaşmışsınız active directory alıyor ama yetkileride alıyormu pek anlayamadım bu işin en kolay yolu nedir. Birde son olarak bu kadar dosya olunca bazen dosya yolu 255 karakteri geçiyor ve yedekleme sorunları cıkıyor bu konuyu nasıl çözerim

REFS hakkında ne düşünüyorsunuz başıma bela açarmı

Gönderildi : 14/05/2023 23:26

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, sorunuzdan konuya çok hakim olmadığınızı anlıyorum. Öncelikle bahsi geçen izinlere ACL diyoruz, bu izinler için gelen kimlik bilgileri ise AD üzerinde tutulur. Mevcut bir sunucu demişsiniz, bu sunucu hem dc, hem file server gibi bir şey sanırım? Eğer öyle ise işler biraz daha zor çünkü sanırım yeterli kaynağınızda yok.

Öncelikle bu izinleri taşımak için eğer aynı anda iki sunucu barındırabiliyorsanız file server migration toolkit kullanabilirsiniz, ancak bunu son adımını yapamazsınız çünkü mevcut makine bir DC ise bu olmaz. Sunucu ismi de yine değişmez, yani FSMT aracını kullanmak için sunucu isimleri farklı olmalı, bu durumda büyün yollar değişir, eğer çok istemci yok ise bu size yardımcı olur. Dosyaları migrate eder (izinleri ile birlikte) sonra mevcut sunucuyu yeniden kurarsınız. Ancak bu bir DC ise aynı şekilde diğer makineyi de ADC yapmanız gerekli. Sonra FSMO roller taşıyıp eski makineyi ortamdak kaldırıp, tekrar kurup, yine adc yapıp, rolleri geri alıp yine FSMT ile dosyaları taşımanız gerekli. Zor bir operasyon.

Veya yeni bir makine kurun, ADC + file server yapın, powershell, robocopy gibi araçlar ile dosyaları izinleri ile taşımayı deneyin, sonra yine eski makineyi önce dc olmaktan çıkarın, silin, yeniden kurun, adc yapın rolleri taşıyın ve dosyaları yine PS ile veya robocopy ile geri kopyalayın.

En temizi bütçeniz var ise bir danışmana başvurun, yok ise mutlaka tüm bu işlemlerden önce sunucunun komple bir yedeğini alın.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/05/2023 13:45

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Ek olarak ona dair de konular var öncelikle 255 karakter sorununu çözmeden hiçbirşeye girişmeyin migration felan da çalışmaz ne nerede ne kadar eksik kaldı zor çözersiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/05/2023 18:39

Paylaş: