Forum

Server 2012 R2 ye R...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Server 2012 R2 ye RDP ile uzaktan bağlanamıyorum.

19 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,146 Görüntüleme
(@nkosova)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Server 2012 R2 makineme RDP ve RDweb ile local veya Uzaktan bağlanamıyorum..  Aynı server da sanal sunucu var Hyper-V ile. WIN7 bulunuyor ve bunda bir sorun yok.bağlanabiliyorum. Lisansı olmadığından olabilir mi ? halbuki 120 gün kullanma hakkım olduğunu düşünüyorum.. yardımcı olur musunuz ?

saygılar

Gönderildi : 26/05/2021 13:10

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

Sorunuzun içeriği çözümü için yeterli bilgi sağlamıyor.

1. Aldığınız hata mesajı nedir?

2. Sunucunun günlük dosyalarını incelediniz mi? İncelediyseniz neler gözlemlediniz?

Gönderildi : 26/05/2021 13:27

(@selimhangurbuzz)
Gönderiler: 353
Honorable Member

Merhabalar windows güvenlik duvarı firewall virüs programınız varsa ondan bile yapar ip adresiniz sabit mi değilmi hepsini kontrol edermisiniz 

Gönderildi : 26/05/2021 13:32

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Eğer RDS servisini kurduysanız 120 günün sonunda lisans şartı vardır, amacınız sadece eş zamanlı iki yönetici ballantısı ise bu durumda RDS servisini kaldırmanız halinde aynı windows 7 de olduğu gibi uzak bağlantı yapabilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/05/2021 13:36

(@nkosova)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

RDweb te: Uzak Masa Üstü Ağ Gecidi sunucusu geçici olarak kullanılamadığından , bilgisayarınız uzak bilgisayara bağlanamıyor. bağlanmayı daha sonra yeniden deneyin vb...

bu arada RDweb te publisherları görüyorum. üzerinde tıkladığımda önce onayla dedikten sonra yukarıda yazılan mesajı veriyor..

RDP : ise hiç hareket yok..

Gönderildi : 26/05/2021 13:41

(@nkosova)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Çok entersean bir şey ile oldu.  Server ın IP sini modem den yönlendirmem rağmen , Server yerine ofiste kullandığım PC ye bağlanıyor.  modemi Aç -kapa yapmama rağmen durum aynı..  modemi mi değiştirsem ?

Gönderildi : 26/05/2021 14:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Nihat Bey, RDWeb ve RDGW gibi servisler ücretlidir, 120 günün sonunda bunu kullanmak istiyorsanız lisans almanız gereklidir.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/05/2021 14:23

(@nkosova)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Merhaba,

Tecrübenize istinaden bir kaç soru daha sormak istiyorum, 

1 Fiziksel Server a 15 veya Daha Fazla Sanal sunucuyu RDP ile müşterileme bağlatabilmem için her biri için IP mi satın almam gerekecek ?

FTP server lar içinde mi aynı işlem gerekli ?

saygılar

Gönderildi : 26/05/2021 14:28

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba,

Ben sorunuzu anlamadım.

Gönderildi : 26/05/2021 14:33

(@nkosova)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

burada 15 tane serverımın olduğunu düşünün. her biri farklı insanlara RDP vermek istiyorum,  firewall da bunları yönlendirme yaparken 15 tane IP ye mi ihtiyacım  olacak. ( para ile satılan ) ?

Gönderildi : 26/05/2021 14:41

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

Merhaba @nkosova;

1. 15 ayrı RDP servisini ayrı portlarda çalıştırarak aynı ip adresinden farklı portlara yönlendirme yaparak 15 sunucunuza tek ip adresinden erişebilirsiniz.

2. RDP servislerinin modem üzerinden direkt (public) yönlendirilmesini kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Gönderildi : 26/05/2021 14:58

(@selimhangurbuzz)
Gönderiler: 353
Honorable Member

@nkosova yapmak istediğiniz sistemi bize tam olarak anlatırsanız size daha iyi yardımcı oluruz .

şirketteki her bilgisayara uzaktan mı bağlanmak istiyorsunuz bunu yapmanızdaki amaç nedir belki amacınıza daha uygun bir fikir verebiliriz 

Gönderildi : 26/05/2021 15:00

(@nkosova)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@selimhangurbuzz

Merhaba,

VDS hizmeti vermek istiyorum, 15 müşteri kendi sanal server ına bağlanacak. ve burada ne istenirse kendisi yapacak. ve bunların her biri farklı lokasyonlarda ve farklı müşteriler. aynı firmaya ait değiller. 

saygılar

Gönderildi : 26/05/2021 15:10

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Tekrar merhaba,

Şimdi ihtiyacınızı daha iyi anladım.

Öncelikle hiç bir şekilde doğrudan modem veya fireall üzerinden port yönlendirmesi yapmayın. Eğer bunu müşteriniz istiyor ise bu durumda ona özel ayrı bir ip alın ve o ip ye gelen istediği içerideki müşteri için açtığınız sanal sunucuya yönlendirin. 

Doğrusu, müşteriniz kendisine ait VDS sunucusuna önce VPN ile bağlantı kurup ardından RDP yapmalıdır, doğrudan internet üzerinden RDP yapmamalıdır.

Ancak bir müşteri bunu hizmet olarak isteyebilir bu durumda bunun için mevcut ip yi kullanabileceğiniz gibi ayrı bir ipde alabilirsiniz.

Ancak müşteri VPN yapmak istemiyor ve bu isteği en az iki müşteri ister ise bu durumda 3389 nolu portu iki farklı sunucu için kullanamazsınız. Portları değiştirmek en kolay ve ucuz yol olacaktır.

Daha sonra ise müşteri diyelimki sizin VDS olarak verdiğiniz Windows 10 veya Windows Server 2019 sistemlerine bağlandı. Bunun eş zamanlı W10 için 1, server için iki kullanıcı ile yapabilir. Ama müşteriniz örneğin bu bir muhasebe server ve aynı anda 10 kişi bağlanacak diyorsa ondan windows RDS CAL lisans bedelini almanız gerekli.Ama bunu müşteri ödemez çünkü sizden sunucu kiralıyor ise neden lisans alsın? Bu nedenlede sizin bu lisansı da kiralamanız gerekli.

İsterseniz şirket olarak siz başvurabilirsiniz veya hali hazırda bu lisansı satan bir şirkette alıp müşterinize fatura edebilirsiniz.

Grow your business in the Microsoft Cloud Solution Provider program

Services Provider License Agreement (SPLA)

Bu lisans tipi özel bazı hosting ve Microsoft İş Ortağı Ağı Bağımsız Yazılım Satıcısı { İndependent Service Vendors (ISVs) } sağlayıcıları için üretilmiş RDS erişim lisansıdır.

Umarım faydalı olmuştur.

Gönderildi : 26/05/2021 18:22

(@nkosova)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Hakan Bey ,

Cevabınız çok tatmin edici, ilginiz ve zahmetiniz için teşekkür ederim, söylediklerinizi deneyeceğim

saygılar

Nihat

Gönderildi : 27/05/2021 09:33

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Rica ederim.

Gönderildi : 27/05/2021 15:04

(@nkosova)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Herkese Merhaba,

Fiziksel sunucumuzda (6core x 2 ) 12 Core CPU ve 64GB Ram mevcut.  bu sunucuya Max. Kaç adet sanal sunucu kurabilirim. ayrıca her sanal sunucuya max. Ne kadar CPU ver Ram ataya bilirim ?  aynı durum Ethernet kartı içinde geçerli ..

saygılar

Nihat

Gönderildi : 31/05/2021 05:59

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba,

Kuracağınız sanal sunucunun donanımlarına göre değişir, örnek 24gb ram vereceksen iki makineden fazla açamazsın, ama 8gb ram vereceksin %10 host' a kalacak şekilde düşünürsen yani 56GB ram e kadar 7 tane sanal sunucu açarsın.

Ancak bunun bir standartı yok çünkü örnek 3 sanal makine açarsın ancak bunu eğer planladığın gibi RDS olarak açacaksan bu sanal makinelerden bir tanesine bağlanan birisi 1gb lık bir excel açar ve hem cpu hem da ram çeker. RAM sorun değil ilgili RDS kilitlenir diğer sanallar etkilenmez, ancak CPU atamasında bir sınır vermez isen bu durumda tüm host kilitlenebilir.

Özetle bu konuda sanırım çok tecrüben yok bu durumda forumdan böyle hazır bir bilgi alamazsın, bu konu tecrübe isteyen ve dinamik bir konudur, yani şartlara, uygulamalara, kullanıcı profiline bağlı bir durum olup hap gibi sana bu bilgiyi verme şansımız ne yazık ki yok.

Gönderildi : 31/05/2021 11:27

(@nkosova)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Tekrar teşekkür ederim. dediğiniz gibi bu konularda bilgim yok ve zaman la tecrübe edineceğim bir durum

kolay gelsin

Gönderildi : 31/05/2021 12:13

Paylaş: