Forum

Server 2012 R2 ile ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2012 R2 ile .exe kurulum yapma hk.

17 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,921 Görüntüleme
(@burakkarahan)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Danışmak istediğim bir konu var. Şirketimizdeki domain kullanıcılarına Forcepoint sürüm güncellemesi yapmak istiyoruz. Bunun için .msi dosyamız yok. Bir .bat script ile bunu yapmak istiyoruz. 

Şu şekilde bir scriptim var;

for /f "tokens=3" %%a in ('reg query "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Websense\Agent" /v InstallVersion') do set n=%%a
if NOT "%n%" =="8.2.2334" (GOTO CHECKOS) ELSE (GOTO END)
:CHECKOS
IF EXIST "%PROGRAMFILES(X86)%" (GOTO 64BIT) ELSE (GOTO 32BIT)
:64BIT
\\FILESERVER\GPO_KUR\FORCEPOINT-ONE-ENDPOINT-x64.exe /v"/quiet /norestart"
GOTO END
:32BIT
\\FILESERVER\GPO_KUR\FORCEPOINT-ONE-ENDPOINT-x32.exe /v"/quiet /norestart"
GOTO END
:END

Buradaki GPO_KUR klasörü tüm kullanıcılara(everyone) full kontrol yetkisi ile paylaştırıldı.  İçerisinde .bat ve script içerisinde yazan .exe tam adıyla yer alıyor.

GPO'da tüm Bilgisayarlara Computer Configuration > Policies > Windows Settings > Scripts > Startup içerisine .bat dosyası gösterilerek Link edildi.

1

rsop.msc ile baktığımda update alan bilgisayarlar şu şekilde gözükürken;

2

update almayanlar böyle gözüküyor;

3

50 bilgisayar var ancak bunlardan sadece 7-10 arası bilgisayar bu güncellemeyi aldı. Bunlar içerisinde kendi cihazında Local Admin olan da var, olmayanda. Nerede hata yapıyor olabilirim? Tüm kullanıcıları kendi bilgisayarlarında Local Admin yaparak da denedim ancak yine de güncellemeyi almadı.

Değerli yardımlarınızı bekliyorum.

Gönderildi : 27/12/2019 11:02

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

Bazıları alıyorsa gpo policy, batch çalışıyor demektir o durumda batch uygulamayan client'in başka gerektirdiklerini manuel çalıştırarak ancak siz analiz edebilirsiniz.
Local admin gereksinimi için bat batch file da forum da aramanız gereken kelime runas.
Net deki çeşitli tool'larla exe msi convert edebilirsiniz.
pdq deploy trial ile clientlara parça parça exe remote install edebilirsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/12/2019 13:18

(@burakkarahan)
Active Member
Konu başlatıcı

İbrahim Bey Merhabalar, 

Teşekkürler değerli yorumunuz için, exe to msi denedim ancak çevirdiğim msi uzantılı dosya çalışmadı. Runas ile ilgili olarak da ben bu konularda biraz yeni olduğum için bu komutu benim .bat da nerede yazmam gerekiyor?

Yani  runas /env /user:domainadı\administrator \\FILESERVER\GPO_KUR\FORCEPOINT-ONE-ENDPOINT-x64.exe /v"/quiet /norestart" şekinde mi? 

Yoksa bunu gösterdiğim Startup içeriside mi?

Bu ileti 4 yıl önce Burak Karahan tarafından düzenlendi

Gönderildi : 27/12/2019 14:36

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Evet doğru konumda yazmışsınız goto end ler önüne exe çalıştırmadan önce olacak ki şifre ile yetki devralsın.

https://www.cozumpark.com/community/windows_server-4/61670/#post-61684

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/12/2019 15:03

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Eğer domain user kullanıcılarında yükleme oldu ise Run as gerekli değildir. İbrahim zaten söylemiş yani bazı kullanıcılarda GPO çalıştı ise GPO da sorun yoktur.

Çalışmayan bir kullanıcıda o EXE yi elle çalıştırın ve izleyin farklı olarak örneğin bir sistem gereksinimi, .net sürümü veya AV kesiyor olabilir. Özetle istemcileri kontrol edin

İşletim sistemi sürümü

AV

Yetki

Vlan

Vb

En temizi madem bu işlerde yenisiniz her şey loglarda yazar, yükleme sırasındaki hataları Windows olay günlüklerinden takip edebilirsiniz.

Ayrıca üretici ile görüşün mutlaka yükleme başladıktan sonra hata veriyor ise o EXE bir dizine log atıyordur onu öğrenip onu kontrol edebilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/12/2019 18:25

(@burakkarahan)
Active Member
Konu başlatıcı

Hakan Bey Merhabalar,

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. .bat'ı kullanıcılarda çalıştırmak istediğimde çalışıyor ve güncellemeyi geçiyor. runas kısmını da şu an pek becerdiğim söylenemez. Event viewer da kontrolü AD üzerinde mi kullanıcı pcleri üzerinde mi yapmak daha sağlıklı olur? Çünkü amaç biraz da kullanıcılara bu yapılanı hiç hissetirmeden yapmak gibi

Gönderildi : 29/12/2019 20:42

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Makine için başlangıç komutu tanımlarsanız runas yetkisine gerek kalmaz.

Zaten bu şekilde bazı istemcilerde çalıştı demişsiniz bu duruma çalışmayan istemcilerde ki olay günlüklerine bakmanız gerekli.

Uygulama yüklemesi için application, gpo işlemleri için system logları.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/12/2019 11:13

(@burakkarahan)
Active Member
Konu başlatıcı

Hakan Bey,

Almayan istemciler için event wieverda  "Başlangıç komut dosyası başarısız oldu." hatası alıyor. fp.bat dosyasını el ile çalıştırdığım zaman .exe kurulumu için File Server'a ilk bağlantıda kullanıcı şifresini istiyor. Problem bu olabilir mi? Dosyayı fileserver içerisinden değil de, AD içerisinden paylaştırsam kurulum gerçekleşir mi? 

Gönderildi : 30/12/2019 16:12

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Neden şifre soruyor? Bunu çözmen lazım öncelikle. DC ye exe koymak mantıklı. File server doğru bir konum ama izinleri ayarlayın lütfen.

Not: şifre derken yerel kullanıcı yükleme yetkisi olmadığı için şifre soruyor olabilir bunu makine gpo olarak yaparak atlatabilirsin.

Gönderildi : 30/12/2019 23:02

(@burakkarahan)
Active Member
Konu başlatıcı

Hakan Bey,

Ağ kimlik bilgilerini girin diye kullanıcıya domain bilgilerinin girilmesi soruluyor. AD üzerinden paylaştığımda da aynı sorun mevcut. Bunu istememesini için nasıl bir izin ayarı yapılması gerekiyor?

Gönderildi : 31/12/2019 13:14

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Manuel client'dan denediğinizde paylaşıma girerken şifre soruyorsa kullanıcının yetkisi yeterli değildir paylaşımın yetkilerini düzenlemeniz gerekir. Paylaşımı geçici olarak $ ekleyerek everyone olarak verebilirsin.
Yok paylaşıma girip exe'nin çalışma noktasında veriyorsa local admin ihtiyacı vardır mevcut değildir.
Hakan hocanın dediği gibi makinenin startup 'ına koyarsan zaten yükleniyor olmalıydı. Yukarıda gördüğüm gpo zaten computer conf altında.
Bu durumda akla cihazın exe'nin istediği gereklilikleri karşılamadığı gelir. Log'lardan kastettiği bu gpo 'u kastetmiyor sadece ne engelliyorsa onun log'ları düşüyordur. Aksi halde diğerleri için de çözmek için manuel çalıştırıp hataları ve eksikleri görmen lazım ki ona göre kurallarını düzenleyebilesin. 

Gönderildi : 31/12/2019 13:44

(@burakkarahan)
Active Member
Konu başlatıcı

İbrahim Bey,

image

Event viewerda sadece bu gözüküyor.  Ben manuel çalıştırdığımda bu .bat kurulumu gerçekleştiriyor. Gözlemlediğim tek şey de Ağ kimlik bilgilerini girin şeklinde kullanıcının domain ve şifresini istemesi. Bu bilgiler girilince tekrardan kurulum gerçekleşiyor. Yani ben bundan kaynaklı olabilir mi diye Fileserver için şu şekilde bir ayar güncellemesi yaptım ama buda etkili olmadı. Şifre sormaması için kullanıcı bilgisayarlarında da bu ayarı mı yapmak gerekir?

image

Bu arada ben runas değil de tek bir kullanıcıda kendi cihazında Local Admin olarak yetki verip denediğimde de event viewer 1. resimdeki gibi dönüyor.

Kusura bakmayın ben de yanlış yorumluyor olabilirim.

Gönderildi : 31/12/2019 14:56

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

O log yeterli ayrıntıyı vermiyor malum.
Sorun veren makine o sysvol\policies klasörüne şifre sormadan girebiliyor mu?

Gönderildi : 31/12/2019 15:51

(@burakkarahan)
Active Member
Konu başlatıcı

Evet tüm klasörlere şifresiz girebiliyor.

Gönderildi : 31/12/2019 16:13

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Paylaşım makine hesabı için izin vermeyi dener misiniz yani PC1$ gibi.

Gönderildi : 31/12/2019 16:28

(@burakkarahan)
Active Member
Konu başlatıcı

Onuda denedim. Maalesef yine aynı durum.

Gönderildi : 31/12/2019 17:04

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bir uzman el atsın o zaman yapında malum forum olduğu için göremediğimiz bir sorun var demek ki, çünkü 2003 den beri gpo ile exe kurarım yani çok büyük bir olay değil aslında.

Gönderildi : 31/12/2019 17:53

Paylaş: