Forum

Server 2008 ve Wind...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Server 2008 ve Windows 10 arasında gpo uyumluluğu

4 Yazılar
2 Üyeler
1 Likes
454 Görüntüleme
(@volkantipi-2)
Gönderiler: 376
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Şirkette primary olarak server 2008 additional olarak da server 2012 DC kurulu. Server üzerinde bir gpo ayarı yapıyorum ama Windows 10 almıyor. Server 2008 windows 10 arasında bu konuda bir uyumsuzluk var diye okudum. Doğru mudur? Bu konfigürasyon da nasıl ilerlemem doğru olur?

Gönderildi : 11/11/2022 23:12

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

Evet var R2 ile olan mimari farklardan dolayı var. Admx download sayfalarında requirements bakarsanız min 2008 R2 yazdığını görürsünüz.
2012 'i PDC yaparak devam edebilirsiniz.

https://learn.microsoft.com/en-us/windows-server/identity/ad-ds/active-directory-functional-levels

Bu arada bilinmesi gereken güncel W10 da (21/22H2) min istenen gpmc için sürüm 2016'dır bazı nadir ayarlar alt sürümlerde görüntülenmez. Genellikle etkin kullanmayanlarda problem olmuyor tabi.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/11/2022 04:22
Hakan Uzuner reacted

(@volkantipi-2)
Gönderiler: 376
Honorable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Hocam merhaba birkaç client da yaptığım denemelerde istediğim policy'leri mevcut yapı ile aldı. Fakat kendi bilgisayarım da uygulayamıyorum. Gpupdate hata veriyor. İzin konuları hariç birçok şeye baktım ama çözülmedi. 

Lokal de group policy klasöründeki machine klasörünü sildim. psexec tool ile depolanmış şifreleri sildim. Çözümpark da diğer bir konudaki komutları denedim (net stop netlogon ... nbtstat -RR). Domain'den çıkarıp tekrar aldım. Dns suffix kısımları seçili. FQDN ile de sunucuya bağlanabiliyorum.  

gpupdate /force
Updating policy...

Computer policy could not be updated successfully. The following errors were encountered:

Grup İlkesi'nin işlenmesi başarısız oldu. Windows, bu kullanıcı veya bilgisayar için yeni Grup İlkesi ayarları almayı denedi. Hata kodu ve açıklaması için ayrıntılar sekmesine bakın. Windows, sonraki yenileme döngüsünde bu işlemi otomatik olarak yeniden deneyecek. Etki alanına katılmış olan bilgisayarların, yeni Grup İlkesi nesnelerini ve ayarlarını bulmak için uygun ad çözümlemesine ve etki alanı denetleyicisine ağ bağlantısına sahip olması gerekir. Grup İlkesi başarılı olduğunda günlüğe bir olay kaydedilir.
User Policy update has completed successfully.

To diagnose the failure, review the event log or run GPRESULT /H GPReport.html from the command line to access information about Group Policy results.

Gönderildi : 14/11/2022 15:37

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

Hata uyumla ilgili olmaz sanmıyorum. Sisteminizde sihhat sorunu vardır. Gpresult çektiğinizde hangi policy'nin neden uygulanmadığına fikir verir onun üzerinden araştırma yapmak lazım.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/11/2022 19:44

Paylaş: