Forum

server 2008 destek

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] server 2008 destek

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
499 Görüntüleme
(@muharremakgul)
Gönderiler: 28
Trusted Member
Konu başlatıcı

Herkese Merhaba. özel sektörde bir firmada bilgi işlem departmanında pazartesi itibarı ile işe başladım. Teknik Destek , elektronik bilgim var, izmir' de değişik bilişim firmalarda Teknik Destek konumunda görev aldım fakat bilgi işlem bölümünde iş periyodu hakkında bilgimin yetersiz olduğunu farkettim ve sizlerden fikir almak istiyorum.Sorum şu : şirkette 20 adet bilgisayar var , bazı uygulamaları server pc üzerinden kullanıyorlar örneğin netsis . Şirketin güvenlik politikası olarak zamanla , her bilgisayarı server pc üzerinden gerekli yetkilendirme ile ilkeler tanımlanıp kısıtlanıp görev dağılımı yapmak istenilmekte. Server bilgisayarın da server 2008 yüklü ve her biri workgroup çalışma ağında bağlı ve client pc lerde ip numaraları otomatik. Öncelik olarak benim yapmak istedim iş periyodu ise şöyle ; Client bilgisayarlarda sistem kurulması gereken bilgisayarların öncelikle işletim sistemlerinin sıfırdan kurulması. Daha sonra Server Pc ' ye AD kurup ağda bir etki alanı oluşturmak. Client bilgisayarların kullanıcılarını AD ortamında girip policylerini güncellenmek. Client bilgisayarların ip sini manual girip her birini AD' de etki alanına dahil edip çalışmalarını sağlamak şartı ile ben başlangıç olarak kendime bir iş periyodu düzenledim. Eğer sizinde bu konuda tavsiyeleriniz olursa mutlu olurum. herkese iyi günler

Gönderildi : 02/05/2019 09:44

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Öncelikle Server'da kullanmış olduğunuz 2008 sürümü eski bir server işletim sistemi microsoft tarafından yakın zaman desteğini kaldıracağını hatırlatmak isterim.

Ortama DC kurmak istiyorsanız bunu güncel bir server işletim sistemi ile kurmanızda fayda var gerek güvenlik gerek güncelleme adına.

DC kurulumu yaptık dan sonra Client tarafını domaine aldığınızda mevcut profiller gidecektir bunun için forensit user profile wizard uygulmasını incelemizi tavsiye ederim.

Firmanızda firewall mevcut değil ise firewall alıp internet ayarlarımızı yapmanızı tavsiye ederim.

Gönderildi : 02/05/2019 10:15

(@muharremakgul)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Gönderen: Erdem Yağlıkara

Merhaba,

Öncelikle Server'da kullanmış olduğunuz 2008 sürümü eski bir server işletim sistemi microsoft tarafından yakın zaman desteğini kaldıracağını hatırlatmak isterim.

Ortama DC kurmak istiyorsanız bunu güncel bir server işletim sistemi ile kurmanızda fayda var gerek güvenlik gerek güncelleme adına.

DC kurulumu yaptık dan sonra Client tarafını domaine aldığınızda mevcut profiller gidecektir bunun için forensit user profile wizard uygulmasını incelemizi tavsiye ederim.

Firmanızda firewall mevcut değil ise firewall alıp internet ayarlarımızı yapmanızı tavsiye ederim.

Erdem bey öneri ve tecrübeleriniz için teşekkür ederim server 2012 ye   geçmeyi planlıyorum 

İşlemcim:  xeon e31220 3.1 ghz
Ram:12GB

Öneriniz varsa duymak isterim.teşekkürler

Gönderildi : 02/05/2019 10:47

(@muharremakgul)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

bu arada firewall da önereceğiniz fiyat performans doğru orantılı ürün hangisidir . ? 

Gönderildi : 02/05/2019 10:53

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Eğer sunucuya sadece DC rolü kurulucak ise özellikleri fazlasıyla yeterli DC rolü çok fazla kaynak tüketen bir rol değildir.  2 gb ram 80 gb disk alanı bile yeterli olacaktır.

Server 2012 olarak şu anda piyasa da bulabileceğinizi düşünmüyorum Server 2016'yı araştırabilirsiniz.

Firewall olarak internet yoğunluğunuzu bilmemekle beraber Fortigate önerbilirim kullanıcı sayına bakarak 60 E  modeli işini görecektir.

Gönderildi : 02/05/2019 14:43

(@muharremakgul)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Eğer sunucuya sadece DC rolü kurulucak ise özellikleri fazlasıyla yeterli DC rolü çok fazla kaynak tüketen bir rol değildir.  2 gb ram 80 gb disk alanı bile yeterli olacaktır.

Server 2012 olarak şu anda piyasa da bulabileceğinizi düşünmüyorum Server 2016'yı araştırabilirsiniz.

Firewall olarak internet yoğunluğunuzu bilmemekle beraber Fortigate önerbilirim kullanıcı sayına bakarak 60 E  modeli işini görecektir.

teşekkür ederim sağolun 

Gönderildi : 02/05/2019 16:03

Paylaş: