Forum

Security gruba ekli...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Security gruba ekli kullanıcının gözükmemesi

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
261 Görüntüleme
(@volkantipi-2)
Gönderiler: 376
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Trellix DLP düzenlemeleri yaparken AD gruplarını kullanmak istedim. Fakat ayarları almadığını gördük. Client üzerinde whoami /groups yaptığımda ekli grupları yanlış gösteriyor. DC'ye erişmede bir sorun yok gözüküyor. Gpupdate /force yapabiliyorum. netlogon ve sysvol paylaşımına girebiliyorum. Sorun ne olabilir?

Server 2019 - Windows 10 yapı. 

Bu komutu verince aslında doğru gösteriyor ama whoami yapınca hatalı gösteriyor. Trellix de whoami'nin gösterdiğine göre hareket ediyor gözüküyor.

net user USERNAME /domain
Bu konu 4 ay önce Volkan Tipi tarafından düzenlendi

Gönderildi : 18/12/2023 22:56

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Benzer mantıkta kontrolleri yapabilirsiniz.

https://learn.microsoft.com/en-us/troubleshoot/windows-client/group-policy/group-membership-changes-not-updating-over-some-vpn-connections

https://woshub.com/how-to-refresh-ad-groups-membership-without-user-logoff/

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/12/2023 01:51

(@volkantipi-2)
Gönderiler: 376
Honorable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ibrahimyildiz

Benzer mantıkta kontrolleri yapabilirsiniz.

https://learn.microsoft.com/en-us/troubleshoot/windows-client/group-policy/group-membership-changes-not-updating-over-some-vpn-connections

https://woshub.com/how-to-refresh-ad-groups-membership-without-user-logoff/

İyi seneler öncelikle. Aslında yeniden başlatmalarda grup üyeliği değişiklikleri gözüküyor. Vpn de tam olmayabiliyor bu. Fakat aslında istediğim oturum açıkken bu gupların güncellenmesi. Klist komutları var ama işe yaramıyor. Oturum açıkken değişiklikleri görmek mümkün müdür?

Gönderildi : 01/01/2024 18:13

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Attığım 2. linkte nedeni tickets ve nasıl yapılabileceği yazılıyor. Fakat önemli detaylar mesela gpo dan logon ile değişiklikleri yapıyorsanız sorun oluşabilir logoff-on gerektirir. 3rd uygulamanın neyi nasıl işlediği de önemli sanırım sizde öyle bir durum var win. den çözüm yeterli olmayabilir mümkündür. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/01/2024 00:54

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, bir kullanıcı group değişikliği ad veri tabanında olur, kullanıcı da login olurken zaten ad den token aldığı için grup üyeliklerini de içeren bir session key' e sahip olur, eğer istemci bunu almıyor ise bu cache login kaynaklıdır. Bu durumda direct vpn denemelisiniz ya da forti de örnek client lisans aldığınız zaman benzer bir özellik geliyor, login olmadan önce otomatik vpn yapıyor bu sayede tüm remote çalışanlar sorunsuz bu tür güncellemeleri alabiliyor.

Forti EMS lisansı.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/01/2024 21:59

Paylaş: