Forum

RSop.Msc Hatası.

Bildirimler
Hepsini Temizle

RSop.Msc Hatası.

4 Yazılar
2 Üyeler
2 Likes
201 Görüntüleme
(@ademdik)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Selamünaleyküm,

Forumdaki makaleleri inceledim ve benzer bir sorunla karşılaştığınızı gördüm, ancak çözüm bulunamamış gibi görünüyor. Benim de benzer bir sorunla karşılaştığımı fark ettim. Ne kadar etkili olduğunu bilmiyorum, ancak kullanıcılar sunucunun gün içinde kapanıyor gibi bir hata aldıklarını bildiriyorlar.

Ayrıca sunucunun yeniden başlatıldığı bilgisi de alıyorlar.

Birkaç arkadaşıma sordum, onlar da bu sorunu ilk defa gördüklerini söylediler.

Aldığım hataların ekran görüntülerini paylaşıyorum. Sistemde bir hata olduğunu düşünüyorum, ancak tam olarak ne olduğunu anlayamadım. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum, saygılarımla.

Windows Server 2012 R2

Çözümpart2
Çözümpart1

Bu konu 3 ay önce Adem DİK tarafından düzenlendi

Gönderildi : 08/02/2024 10:43

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32997
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, bu hatalar sunucu kapanması veya açılması ile ilgili değil, sunucunun kapandığını ve açıldığını gösteren logları bulabildiniz mi? 

Windows 2016 Server’ın kendi kendine restart olması – Windows Server – ÇözümPark Forum (cozumpark.com)

Arayacağınız olay günlükleri;

Event ID 41
Event ID 6005
Event ID 1074
Event ID 6006
Event ID 6008
Event ID 6009
Event ID 1076

Event ID 41 The system has rebooted without cleanly shutting down first - Windows Client | Microsoft Learn

Başlık ile ne alakası var bu arada anlamadım rsop.msc çalışmıyor mu 🙂

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/02/2024 17:34
Adem DİK reacted

(@ademdik)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

11111

@hakanuzuner

Şöyle orada anlatılanı yapmak istediğim zaman yetkiniz yok gibisinden hata veriyordu o sebepten o uygulama hatasından ilerledim başlık konusunda da  🙂

Yedek alırken dahi kendi kendisine restart ediyor makineyi.

İlettiğiniz linklerdeki hata kodları ile event loglarına bakacağım

tam olarak Event ID 41 mevcuttur

Bu ileti 3 ay önce 2 defa Adem DİK tarafından düzenlendi

Gönderildi : 08/02/2024 17:41

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32997
Illustrious Member Yönetici

Adem bey verdiğim link aslında nokta atışı bilgi sunuyor ancak sanırım o kadar uzman değilseniz zaten böyle bir sorunu çözemezsiniz, yani bu bir kurulum değil sorun çözme konusu ve bu da uzmanlık gerektirir. 

https://learn.microsoft.com/en-us/troubleshoot/windows-client/performance/event-id-41-restart

Bu link doğrudan cevabı içeriyor, ama olmuyor ise bir danışmandan yardım almayı deneyebilirsiniz.

Ayrıca symbol dosyası oluşmuş ise yine windebug aracı ile onu da yorumlamayı deneyebilirsiniz.

Örneğin ilk bölümü kontrol ettiniz mi?

When a computer shuts down or restarts because of a Stop error, Windows includes the Stop error data in Event ID 41 as part of more event data. This information includes the Stop error code (also called a bug check code), as shown in the following example:

Sizdeki stop error code ne çıktı?

Misal bu konuda hesaplamanın tekniği burada yazıyor

Event ID 41 includes the bug check code in decimal format. Most documentation that describes bug check codes refers to the codes as hexadecimal values instead of decimal values. To convert decimal to hexadecimal, follow these steps:

1. Select Start, type calc in the Search box, and then select Calculator.
  2. In the Calculator window, select View > Programmer.
  3. On the left side of calculator, verify that Dec is highlighted.
  4. Use the keyboard to enter the decimal value of the bug check code.
  5. On the left side of the calculator, select Hex.
    The value that the calculator displays is now the hexadecimal code.

When you convert a bug check code to hexadecimal format, verify that the "0x" designation is followed by eight digits (that is, the part of the code after the "x" includes enough zeros to fill out eight digits). For example, 0x9F is typically documented as 0x0000009f, and 0xA is documented as 0x0000000A. In the case of the example event data in this article, "159" converts to 0x0000009f.

Kolaylıklar.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/02/2024 18:51
Adem DİK reacted

Paylaş: