Forum

Remoteapp uygulamas...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Remoteapp uygulamasını simge durumuna küçülüp tekrar büyütünce donma olması

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
743 Görüntüleme
(@mehmethanifi)
Gönderiler: 457
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Kurumumuzda kullandığımız 2008r2 terminal sunucusu üzerinde bir uygulamayı yıllardır remote app ile kullanıcılarımıza kullandırıyoruz. WS2016 kurup domaine dahil edip RDS rollerini yükleyip aynı uygulamyı remoteapp olarak kullanıcılarımıza sunduk ama bazı sorunlar yaşıyorum, çözemedim.

1Uygulamayı simge durumuna küçültüp tekrar büyüttüğümüzde remoteapp'in sunduğu uygulama donuyor.. bu durumda kapatıp tekrardan açmak gerekiyor. Bu 2008r2 de yoktu.

2.Remote desktop üzerinde çalışan kullanıcılar excelden kendi masaüstüne bir veri kopyalamak istediklerinde bu kopyalama işlemi resim formatında oluyor. örneğin uzak masaüstü uygulaması üzerinde bir excelde çalışıyorsunuz. Bu excelin a1 hücresinden d4 hücresini seçip kopyala yapıyorsunuz sonrasında kendi masaüstüne gelip bir exele yapıştır dediğinizde bunu hücrelerin içerisine atmıyor. Bir resim formatı gibi yapıştırıyor.

Tabi bu iki konu 2008r2 sunucuda yapmıyordu. işletim sistemi kaynaklı olduğundan eminim ama izin vermem gereken ya da kontrol etmem gereken yerler nereler anlayamadım.

Gönderildi : 25/11/2020 15:19

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

İlk konu ne yazık ki programın muhtmel 2016 desteği olmaması ile ilgili, yani bu tür donma ve benzeri konular eski uygulamaların remoteapp ile yeni OS üzerinden yaygınlaştırılmasında oluyor.

İkincisini hiç duymadım açıkcası, bu da ofis sürümü ile ilgili olabilir, örneğin Server 2016 ya hangi office sürümünü yüklediniz?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/11/2020 17:04

(@mehmethanifi)
Prominent Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner geri dönüşünüz için teşekkür ederim.

Uyumluluk konusu hakkında firmaya bir mail attım hocam.. destek verdiği firmalarda bu durumu nasıl çözmüşler ya da ne yapıyorlar merak ediyorum.

ofis olarak 2010 ve 2013 kurmuştuk ama aynı durum olmuştu. Üst versiyonları lisansım olmadığı için kuramıyorum. Ama bu versiyonlar da da yapmamalıdır diye düşünüyorum.

Gönderildi : 25/11/2020 20:06

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

İkinci konu için emin olmamak ile birlikte eğer imkanın var ise en azndan office 2016 denersen güzel olur, bence de 2010 eski ama 2013 ile 2016 çok farklı değil, 2013 de de oluyor ise detaylı bakmak lazım.

GPO da clipboard ile ilgili bir policy vs var mı? Ya da anti virüs vb bir durum?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/11/2020 20:24

(@mehmethanifi)
Prominent Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner hocam, 2016 deneme kurayım, gpo tarafında bir policy uygulamadım. O sunucuda endpoint vardı, kaldırınca da aynı durum oluşmaya devam etti.

Gönderildi : 25/11/2020 20:47

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

https://www.cozumpark.com/community/windows_server-4/remote-app-uygulamasinin-simge-durumuna-kucultulmesi-ve-ekrani-buyutme-islemi/

Bunun sorulduğuna emindim hatta siz sormuşsunuz. 🙂
O zaman yazılan ve denediğiniz aynı adımları yapmanız lazım.

2. sorun ise doğal değil. Çok fazla nedeni olabilir sheet'lerdeki veri tipi, açık olan clipboard'u etkileyen başka bir uygulama vs gibi.
Notepad içeriği kopyalıyor mu, tek hücre içeriği kopyalıyor mu, sağ click değer olarak yapıştır denildiğinde yapıyor mu gibi denemeler yapabilirsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/11/2020 21:46

(@mehmethanifi)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Hakan hocam 2016 ofis programı kurup denedim aynı sorun devam etti. Konuyu biraz daha araştırınca https://remotedesktop.uservoice.com/ adresinde buna benzer açılmış şikayetler gördüm. 

Ben de yeniden bir şikayet oluşturdum inşaallah dikkate alırlar.

Gönderildi : 30/11/2020 14:02

(@mehmethanifi)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Notepad içeriği kopyalıyor mu, tek hücre içeriği kopyalıyor mu, sağ click değer olarak yapıştır denildiğinde yapıyor mu gibi denemeler yapabilirsiniz.

Bunları yapıyor İbrahim hocam.

Gönderildi : 30/11/2020 14:04

Paylaş: