Forum

RDP Yaparken İp Yer...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] RDP Yaparken İp Yerine Link Girme

8 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
400 Görüntüleme
(@iamselcukturan)
Gönderiler: 52
Trusted Member
Konu başlatıcı

Değerli hocalarım selamun aleyküm bir konuda bilginize ihtiyacım var.

Bir çok makele baktım ama bir çözüme ulasamadım. 

Yapmak istediğim Rdp yaparken adres alanına ip:port yerine xxx.yyy.com.tr:1111 gibi yazıp baglantı saglatmak.

Host dosyası düzenlemeleri ile denedim dns server kurdum zon olusturdum. a kaydı vs.

sanırım bır yerlerde atlama yapıyorum. 

Elimde suan 

1 server 

1 firewall

birde xxx.com.tr li bir domain var. 

sırası ıle tam olarak nasıl ilerlemem gerek. bununla ilgili detaylı bır makale onerecegınız. yada post altından bana yardımcı olurmusunuz.

Gönderildi : 16/03/2023 12:30

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Bu işlem için RDP nasıl yapılmakta. Lokalde mi? Firma dışından mı?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 16/03/2023 14:19

(@iamselcukturan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@www-rizasahan-com hocam firma dısından yapılacak.

Gönderildi : 16/03/2023 14:26

(@www-rizasahan-com)
_

@iamselcukturan 

Merhaba,
Bu işlemde bahsi geçen link kendi alan adınız üzerinden olacak ise hosting üzerinde bir a kaydı açarak bu işi yapabilirsiniz.

Örnek: "rizasahan.com" domaini için rdp şeklinde bir a kaydı açıp xxx.xxxx.xxx.xxx ip bilgisini girerseniz dns kayıdının oturması ile birlikte "rdp.rizasahan.com" şeklinde Rdp programınızla rdp yapabilirsiniz. Özel bir port kullanıyorsanız "rdp.rizasahan.com:port" şeklinde Rdp yapabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 16/03/2023 14:31

(@iamselcukturan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@www-rizasahan-com hocam cevabınız ıcın cok tesekkur ederım. 

peki sormak istediğim birsey var ben bunu var olan domain uzerınden yani xx.com.tr uzerınden degılde sunucu uzerinden yapabilirmiyim? birde yapıda firewall var fw uzerınden de ıslem yapılması gereklımı ?

Gönderildi : 16/03/2023 14:52

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,
RDP firma dışından yapılacaksa zaten firewall üzerinde v.s. ilgili port yönlendirmesini yapmış olmanız gerekir. Dışarıdan içeri olacak bir erişim için dış dünyaya ip üzerinden değil isim üzerinden yayın yaparak RDP erişimi sağlatmanız için bu işlemi hosting üzerindeki dns üzerinden yapmanız gerekir.

Lokaldeki bir sunucu üzerinden bu işlemi yapmanız, lokalde dns olarak bu sunucuya erişim sağlayan kullanıcılar tarafından kullanılacak bir tanımlama olur.

Gönderildi : 16/03/2023 15:07

(@iamselcukturan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@www-rizasahan-com hocam degerlı bılgılerınız ıcın cok tesekkur ederım.

Gönderildi : 16/03/2023 15:10

(@www-rizasahan-com)
_

Ben teşekkür ederim. Keyifli çalışmalar dilerim.

Gönderildi : 16/03/2023 15:16

Paylaş: