Forum

Oyun yüklenmesini e...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Oyun yüklenmesini engelleme

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
146 Görüntüleme
engin oguzlar
(@enginoguzlar)
Gönderiler: 95
Estimable Member
Konu başlatıcı
 

Değerli arkadaşlar;

Atölyemizde server 2012 ve windows 10 clientlerimiz mevcut. 

GPO kullanarak öğrenci bilgisayarlarına Counter strike vb. oyunların kurulmasını veya kurulmuş olsa bile açılmasını engellemek istiyoruz. Yani sadece derslerimizde ihtiyacımız olan packet tracer , office vb eğitim uygulamalarının çalıştırılabilmesini istiyoruz. 

Ne tür bir teknik uygulayarak bu işlemi sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebiliriz

 
Gönderildi : 06/12/2022 10:47

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 3749
Üye
 

Temel olarak oyunların, application'lardan bir farkı yoktur aynı şekilde yönetilmelidir hatta yetkilendirmede daha düşük kaynaklarla çalışabilirler misal bir çok basit uygulamanın kurulması için gerekli local admin haklara ihtiyaç duymazlar, usb media dan çalışabilirler gibi gibi. Yapılabilecekler bütçe ile paralel gerçekleşebilir. Tam hakimiyet kurabileceğiniz app control yazılımlar okullar için pahalı gelir muhtemelen. Bunla ilgili forumda çok konu var arayabilirsiniz.
Diğer client bazlı manuel çözümleri ise çocuklar her türlü aşarlar ona emin olabilirsiniz.:) Sınırlandırdıkça int. den çözüm bulmada kendilerini geliştiriyorlar.:) 
Ayrıca ortam kontrolsüzlüğü varsa fiziksel aygıt yönetimi de gerekebilir bios şifresi kaldırmayı bulan çocuklar duydum.:) Akla gelen geçmişte int.cafe'lerin de kullandığı her restart da diskin sıfırlandığı çözümler gelebilir fakat dediğim gibi bunun yürüyebilmesi için fiziksel sınırlama şart. 
Bir diğeri thinkstation, mevcutta int.cafe'lerin de kullandığı aptal terminal çözümler uygulanabilir basitçe makinelerde disk olmaz siz sunucuyu yönetirsiniz ne sunarsanız sadece o çalışır.
Bunlar daha fazla bir kere kur, işlet çözümler olur merkezi yönetim yazılım çözümlerin ise yıllık lisans yenileme maliyetleri olur.

****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

 
Gönderildi : 06/12/2022 22:51

Paylaş: