Forum

Nic Teaming ve Band...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Nic Teaming ve Bandwith

10 Yazılar
4 Üyeler
2 Likes
1,572 Görüntüleme
(@savasdemirci-2)
Gönderiler: 117
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, Windows Server 2019 Std sunucum ve Windows 10 Pro workstation birde HP 1920S gigabit switch im var. Bu iki bilgisayarda da 4 er ethernet kartını nic team ve birdge yöntemi ile birleştirdim ve görüntüde iki bilgisayarda da 4Gb hız elde ettim ama dosya kopyalama hızı 110MB ı geçmiyor ne yapabilirim? Lan Speed test programı ortalama hızı 420Mbps görüyor, disklerim SSD ve Raid 10 HDD. Şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 26/09/2019 11:45

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Gördüğünüz değer gayet iyi. Yapı iyi çalışıyor demektir. 4 Gbps = 500 mb/s demektir. Bu değeri windows da öyle kolayca daimi göremezsiniz uygulamada mantık copy/transfer, read/write da farklı işler. Ör: http://www.xsynthesis.com/EN/Resources/HW_Hard_Drive_Performance.htm

Yapılandırma uzmanı değilseniz disks/interface , chipset, raid array, disk table, veri tipi gibi birçok daha ayrıntı var. Internette birçok makale, benchmark ilgisinde bilgi bulabilirsiniz. Yani nadiren 150-200 mb/s görüyorsanız dahi durum iyidir. iperf ile network bandwitdh test edebilirsiniz ki uygulamada gördüğünüz değerleri yakalamanız zordur. Şayet çok yüksek network transferine ihtiyaç duyuyorsanız 10 Gb kartlarla, doğru raid controller ve array yapılandırma ile çok daha fazla SAS, SSD disklerle Raid1 gibi mirroring dahil etmeden bir yapı kurun. Örneğin SSD disklerin maliyetlerine oranla write perf.ları düşüktür. Büyük ihtiyaçlarda çift sayı 10 adete varan raid0 dizeler kurulur. Unutmamak lazım perf. yapıdaki en zayıf halka kadar olacaktır.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/09/2019 13:22

(@erdogantemur)
Gönderiler: 393
Keyif adamı 🙂

Gönderen: @savasdemirci-2

Merhaba, Windows Server 2019 Std sunucum ve Windows 10 Pro workstation birde HP 1920S gigabit switch im var. Bu iki bilgisayarda da 4 er ethernet kartını nic team ve birdge yöntemi ile birleştirdim ve görüntüde iki bilgisayarda da 4Gb hız elde ettim ama dosya kopyalama hızı 110MB ı geçmiyor ne yapabilirim? Lan Speed test programı ortalama hızı 420Mbps görüyor, disklerim SSD ve Raid 10 HDD. Şimdiden teşekkürler.

selam,

sunucu ve workstation üzerinden gelen 4 kablo içinde ayrı ayrı switch üzerinde de port trunk yaptınız mı ? 

ek olarak bütün 1TB lık veri ile 1TB lık parça parça kopyalanan dosyanın hızı düşürmede etkili olur

Bu ileti 5 yıl önce Erdogan TEMUR tarafından düzenlendi

İyi Çalışmalar,
Erdoğan TEMUR
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "Çözüldü" olarak işaretlemeyi UNUTMAYINIZ!

Gönderildi : 26/09/2019 13:42

(@savasdemirci-2)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz

Merhaba, cevabınız için teşekkürler. Normalde 1Gb ethernet deki transfer hızı max 125MB diye biliyorum 4Gb hat için 110MB az değil mi? Tabiki bahsettiğiniz isks/interface , chipset, raid array, disk table, veri tipi gibi ayrıntılar sonucu değiştiriyor olabilir.

Gönderildi : 26/09/2019 15:55

(@savasdemirci-2)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@erdogantemur

Merhaba cevabınız için teşekkür ederim. Switch tarafında port trunk ı denedim ama workstation tarafında ağda sorun çıkartıyor o yüzden iptal ettim. Test ettiğim dosya 1.4GB. Sunucu ve pcler üzerinde ağ köprüsü , nic team kurduktan sonra port trunk yapmak şart mıdır?

Gönderildi : 26/09/2019 15:57

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

Gönderen: @savasdemirci-2

@erdogantemur

Merhaba cevabınız için teşekkür ederim. Switch tarafında port trunk ı denedim ama workstation tarafında ağda sorun çıkartıyor o yüzden iptal ettim. Test ettiğim dosya 1.4GB. Sunucu ve pcler üzerinde ağ köprüsü , nic team kurduktan sonra port trunk yapmak şart mıdır?

Bütün trafiğin tek bir switch üzerindeki 4 porttan sunucuya erişmesi ile 4 farklı switch üzerindeki birer portu kullanarak sunucuya erişmesi performans açısından farklı olacaktır. @erdogantemur bu durumdan bahsetmiş. Karşılaştığınız sorun için ayrı bir başlık açarsanız inceleyelim.

Gönderildi : 26/09/2019 16:43

(@savasdemirci-2)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@SerkanAtes

Merhaba, tek switch + 4 port server + 4 port workstation için kullanıyorum.

Gönderildi : 26/09/2019 16:53

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

Gönderen: @ibrahimyildiz

Unutmamak lazım perf. yapıdaki en zayıf halka kadar olacaktır.

@ibrahimyildiz cümlesi aslında çok önemli. Okuma yazma tarafında bir çok parametre etken. Belki sunucunuz çok performanslı ancak verinin geldiği kaynak tarafında darboğaz oluşabilir. Dosyaların kaynağı tarafındaki diskler belki daha yavaş ? Kopyalama işini sunucu üzerinde (yerel olarak) yaptığınızda elde ettiğiniz sonuçları ayrıca yorumlayın. Bu arada elde ettiğiniz hızlar gayet verimli.

Gönderildi : 26/09/2019 18:02

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

@savasdemirci-2

O teorik hız uygulamada windows da o değeri göremezsiniz. Farklı peformanslı cihazlarda deneyin göreceksiniz.

https://blogs.technet.microsoft.com/josebda/2014/08/18/using-file-copy-to-measure-storage-performance-why-its-not-a-good-idea-and-what-you-should-do-instead/
Ayrıca Windows'un kendi kopyalamasında hesaplanabilir ideal değerlerin altında değerler görürsünüz makalede bunlar anlatılıyor. Performans ihtiyaçlarında teracopy gibi ve makalede bahsedilen yöntemleri kullanın.
Ben benchmarkta yüksek bir değer aldığınızdan trunk, teaming de problem olmayabileceğini düşünmüştüm arkadaşlarda haklı olabilir yoksa 1 kart'ın değeri kadar elde edebilirsiniz ancak teaming de copy-paste uygulamada 2 tarafında ethernet kart yetenekleri benzer olması gerekiyor. Basitçe sunucular ve belirli ölçekli kartlar dışında son kullanıcıya yönelik ethernet chipsetlerde buffer gibi fiziksel becerilerin dışında çoğunlukla driver kaynaklı eksiklikler var teaming de doğru değer gösterebiliyor ama uygulamada kayıplar yaşanıyor özellikle büyük veri boyutlarında saçma düşüşler olmakta sabit durumlar değil açıkçası.
O yüzden Serkan hocanın dediği gibi de çift taraflı öncelikle tüm ilgili donanımların yeterli ölçekte olması gerekiyor. Mesela sunucu iyi ama client'ın raid performansı yeterli değilse zaman içinde daha fazla düşmek üzere teorik hızlardan uzaklaşmayı en yavaş olan belirler. Başka yazmanın uzun süreceği konular daha var. Biraz daha anlamak için storage'lerin performance bench'lerine ve hardware sitelerde raid dizeleriyle yapılan uygulama testleri mevcut bakılabilir.
Dediğim gibi bize verdiğiniz basit spec'ler üzere aldığınız değer bence gayet iyi. Makaleye dikkat edip uygulayın değer artışları görürsünüz mutlaka.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/09/2019 23:17

(@savasdemirci-2)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Verdiğiniz cevaplar için hepinize teşekkür ederim.

Gönderildi : 27/09/2019 09:49

Paylaş: