Forum

Netbios çözümleme

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Netbios çözümleme

6 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
507 Görüntüleme
(@kemalas)
Gönderiler: 71
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Domain bağlı olmayan pc ye dns 1 ve dns 2 IP leri tanıttım ancak bu pc den diğer client ların isimlerine ping attığımda veya paylaşımlarına ulaşamıyorum. IP den gidebiliyorum. WINS yok. Ayrıca aynı makinede VM Win11 kurulu . oradan gidebiliyor. Fakat VM makine otomatik IP de. 

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Gönderildi : 30/03/2023 11:35

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4255
Co-Helper

Güncellik, smb, diğer client'ların ağ ayarlarıyla ilgili olabilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/03/2023 17:43

(@serkanates)
Gönderiler: 1269
Üye

Günaydın;

DNS sunucunuzun Windows Server olduğunu var sayıyorum. Sunucunuzun işletim sistemi nedir?

Domaine bağlı olmayan pcnin işletim sistemi nedir? pc de komut satırından nslookup çalıştırıp sorgulama yaptığınızda hedef pc adı ve hedef pc tam adı ile (hedefpc ve [email protected]) sorguladığınızda aldığınız sonuçları yazar mısınız?

Gönderildi : 31/03/2023 08:13

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar @kemalas ,

Domaindeki pclere nasıll ping  atıyorsunuz ? Örneğin pc adı pc01 domain adınız : domain.local ise domainde  olmayan bilgisayardan ping pc01 şeklinde  ping  atarsanız  isim çözümlememesi normal bir durum. Domainde  olmayan  bilgisayardan " ping pc01.domain.local " şeklinde ping atmalısınız.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 31/03/2023 12:13

(@kemalas)
Gönderiler: 71
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @serkanates

Günaydın;

DNS sunucunuzun Windows Server olduğunu var sayıyorum. Sunucunuzun işletim sistemi nedir?

Domaine bağlı olmayan pcnin işletim sistemi nedir? pc de komut satırından nslookup çalıştırıp sorgulama yaptığınızda hedef pc adı ve hedef pc tam adı ile (hedefpc ve [email protected]) sorguladığınızda aldığınız sonuçları yazar mısınız?

Nslookup da domain çıkıyor.

DNS : Windows 2019

Domaine bağlı olmayan pc : Win10 pro

ping [email protected] : ulaşılamıyor

Ancak şöyle bir gelişme oldu. Domaine bağlı olmayan pc yi manuel IP den otomatiğe çektim. Local ağ domain.local olarak geldi. sorun düzeldi.

Gönderildi : 19/04/2023 09:15

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32933
Illustrious Member Yönetici

Aslında o bilgiyi DHPC size veriyor, eğer DHCP bir windows makine ve domainde ise veya değilse bile dhcp de scope özelliklerinde netbios domain name paylaşılıyor ise otomatik bu bilgi gelir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/04/2023 12:30

Paylaş: