Forum

map drive erişememe...

Bildirimler
Hepsini Temizle

map drive erişememe sorunu

16 Yazılar
4 Üyeler
14 Likes
2,032 Görüntüleme
(@HalilibrahimUSTA)
Gönderiler: 37
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar ;

şirketimizde storage de dosyalara bağlanmak için policy ile map drive ekliyoruz clientlere. ağ da ve vpn de bağlı iken bir sorun yok ama network de olmayınca map lara ekli storage ye erişilmediğinden win10 bilgisayarlarda donma,dosya kayıt etmeme, uygulama vs açmama sorunları oluyor. vpn yapınca yada mapleri disconnect edince sorun düzeliyor. ama map leri policy le otomatik alındığında tekrar aynı sorunları yaşıyoruz.

bu sorun için önerebileceğiniz bir yöntem var mı dır acaba ?

Screenshot 2

Tşk

Gönderildi : 22/12/2020 21:43

(@serkanates)
Gönderiler: 1271
Üye

Merhaba @HalilibrahimUSTA;

Benzer yapıyı çok uzun süredir birçok farklı marka model istemcide kullanıyoruz ancak böyle bir problem yaşamadım. Sorunuzu okuduktan sonra internette kısa bir arama yaptığımda benzer sorunla karşılaşan birçok kullanıcı olduğunu gördüm. Konunun istemci tarafında olduğunu düşünüyorum. Öncelikle aşağıdaki soruları cevaplayabilir misiniz ?

1. Problemi bütün istemcilerde istisnasız gözlemliyormusunuz yoksa aynı yapı altında düzgün çalışan istemcileriniz var mı ?

1.a. Eğer düzgün çalışan istemciler varsa aralarındaki farka bakmak gerekir. VPN için kullandığınız yazılımın sürümleri aynı mı, işletim sistemi aynı güncellemelere sahip mi ? Diğer istemcilerden farklı olarak hangi yazılımlar kurulu veya kurulu değil ?

2. Sorunlu istemcinin tüm güvenlik yamalarını yapıp tekrar gözlemleyiniz.

3. VPN yazılımını kaldırıp (map drivelar kalsın) tekrar gözlemleyiniz.

4. Ağ bağdaştırıcısının (kablolu/kablosuz) sürücülerini güncelleyip tekrar gözlemleyiniz.

5. Konu ile ilgili DC tarafında benim atladığım bir parametre varsa başka bir arkadaş destek verecektir.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 23/12/2020 08:32

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Serkan hocanın dediği gibi normal senaryo da map'lere bakan ek birşey tanımlamadıysa windows oralara bakmaz, kesinti halinde herhangi bir process, yavaşlık olmaz. Sizin map'lere bakan mutlaka caching, offline files, searching, alandan link, dosya çekme, .exe, uygulama bağımlılığı veya policy gibi birşeyleriniz vardır mutlaka.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/12/2020 11:56

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Bence MAP için sürekli kullanım olan bir şey var örnek AV gibi ve tarama yapmak istiyor, ancak MAP sürekli up değil, yani bu yapıyı kurgularken buna dikkat etmeniz gerekli.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/12/2020 12:20

(@HalilibrahimUSTA)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar ;
vpn den kaynaklanmıyor en son sürüm vpn client yazılımı, yazılımsız ve ms un kendi vpn programını kullanınca sorun aynı.

AV test edemedik edince bilgi vereceğim.

Sorun Win10 pc lerde oluyor. Win7 lerde karşılaşmadık.

MS Türkiye tarafından toplantı gerçekleştirdik 2 defa. loglar ve sorunlar test edildi. Map lar sürekli reconnect oluyor. policy ile reconnect iptal edildi ama gecici çözüm. çünkü mapler siniliyor restart ve logof durumunda. login olunca vpn yaptıktan sonra map ler geliyor.

Microsoft tan gelen bilgiyi bekleyeceğiz.

Tşk

Gönderildi : 30/12/2020 07:57

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Tamamdır, bizide bilgilendirir misiniz?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/12/2020 12:14

(@serkanates)
Gönderiler: 1271
Üye

Gönderen: @HalilibrahimUSTA

Sorun Win10 pc lerde oluyor. Win7 lerde karşılaşmadık.

SMB protokü ile ilgili olabilir. Ben olsam sorunun kaynağına ulaşabilmek için bu noktaya biraz daha yoğunlaşırdım. Aşağıdaki bağlantı yönlendirici olacaktır. İyi çalışmalar.

https://docs.microsoft.com/en-us/windows-server/storage/file-server/troubleshoot/detect-enable-and-disable-smbv1-v2-v3

Gönderildi : 30/12/2020 12:31

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

"Map lar sürekli reconnect oluyor. policy ile reconnect iptal edildi ama gecici çözüm. çünkü mapler siniliyor restart ve logof durumunda. login olunca vpn yaptıktan sonra map ler geliyor."
Sorununuz muhtemel bu kısımdadır. Job, policy, script'lerinizi baştan elden geçirmenizde yarar var anlık çözüm sağladığınız gibi. 
Map tarafı ona bakan ek birşey yoksa fiziksel drive gibi çalışmaz normal işleyişte. Örneğin mklink vs ile hard, symbolic link'ler yapılıyorsa bu tip sorunlar olur OS da. Disconnect olan ortamlar için doğru yöntem değildir. 
net use ile maping aktif bir link sağlamaz o yüzden reconnect senaryosuna da gerek yoktur erişim yoksa da kaybolmaz doğru senaryo uygulanıyorsa silinmemeli. Map script'lerin logon aşamasında /persistent ile oluşturulması yeterli profillerde ek sorunlar yoksa bunlar silinmemeliydi yine de tedbiren her açılışta çalıştırılabilir. Örneğin genel müşteri senaryolarımızda map'ler DC halde computer altında durur kişi evinden vpn yaptığında ip veya dns erişimi geldiğinden on haline gelir bunlar. Windows da ek hiçbirşey yapılmazsa refresh dahi olmuyor çoğunlukla, pencerenin refresh edilmesi gerekli mesela. Bunun gibi şeylere tedbiren reconnect script uyguluyorsanız şayet scriptlerdeki yöntemleri baştan ele almanızda fayda var.
Kolay gelsin.
Bu arada yine Serkan hocanın dediği sunucu-client arasında ki smb sürüm uyumluluğu mklink ve shortcut shell'leri işleyişinde önemli o tarafta anormal takılmalar, cache problemleri doğabilir yine smb eşitlemek ve kullanılan linkleri düzeltmek gerekir.
Bu tip sorunların farklı sürüm OS'larda ortaya çıkmasının nedeni yine OS'larda NTFS, LFS sürümlerinin farklı olmasında yatar.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 31/12/2020 15:10

(@HalilibrahimUSTA)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar ,
Microsoft tarafından gelen bilgi aşağıdaki gibidir.

Client tarafında Explorer.exe tarafından map drive’a sürekli bağlantı yapılmaya çalışılma durumu ilgili file share üzerinde continuous availability feature enabled edilmiş ise karşılaşabileceğimiz bir durum.

https://blogs.technet.microsoft.com/filecab/2016/03/15/offline-files-and-continuous-availability-the-monstrous-union-you-should-not-consecrate/

xxx isimli paylaşımlarda continuous availability özelliğinin aktif olup olmadığını kontrol edebilir misiniz?

Get-SMBConnection sunucu | select *

image

Gönderildi : 06/01/2021 16:41

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Peki sizde böyle bir durum var mı?

Gönderildi : 06/01/2021 18:11

(@HalilibrahimUSTA)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Bizde böyle bir durum yoktu. Çözüm üretemedik şimdilik. MS den dönüş bekliyoruz

Gönderildi : 18/01/2021 13:29

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Anladım, bakalım sonuç ne olacak. 

Gönderildi : 18/01/2021 14:19

(@HalilibrahimUSTA)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Microsoft dan gelen aşağıdaki işlem bir nebze fayda etti. En azından bilgisayar kullanızmaz duruma gelmiyor.

1. Locate and then tap or click the following registry subkey:
HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\LanmanWorkStation\Parameters
2. On the Edit menu, point to New, and then tap or click DWORD Value.
3. Type DisableCARetryOnInitialConnect
4. Press and hold or right-click DisableCARetryOnInitialConnect, and then tap or click Modify.
5. In the Value data box, type 1, and then tap or click OK.
6. Exit Registry Editor.

Gönderildi : 13/02/2021 14:15

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Geri dönüş ve bilgi için teşekkürler.

Gönderildi : 13/02/2021 14:22

(@HalilibrahimUSTA)
Trusted Member
Konu başlatıcı

bu sorunun kökten çözümünü "continuous availability feature enabled" kaldırmakta bulduk.

önceden ms bu çözümü iletmişti ama bazı map lerde gözümüzden kaçmış. hepsini gözden geçirerek kaldırarak kalıcı çözüme ulaştık.

Gönderildi : 04/02/2022 15:21

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Geri dönüş ve bilgi için teşekkürler.

Gönderildi : 04/02/2022 15:32

Paylaş: