Forum

Local adminlik kald...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Local adminlik kaldırıldı ama sorunlar ...

6 Yazılar
4 Üyeler
2 Likes
792 Görüntüleme
(@ofsevim)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Kurumda local adminlik birkaç kişinin mcafee yi kaldırıp virüse karşı savunmasız bırakması sebebiyle kaldırıldı . Bende teknik ofis olarak hosts dosyasını değiştirmek için bile beni çağırıyorlar. Bu konuda biraz araştırma yaparak runas komutlarıyla yapmaya çalıştım fakat clientte bu iş yükseltme gerekiyor uyarısı veriyor . Avecto gibi uygulamalarda şuan için satın alınması vs uzun süreç aldığı için aklınıza gelen bişey var mıdır .Herkese teşekkürler .

Gönderildi : 12/01/2021 12:51

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Avecto vb uygulamaları bankalar kullanıyor, onun dışında kalan hemen hemen tüm firmalar zaten sizin bahsettiğiniz yapı ile çalışıyor. Ancak bu kadar admin hareketi olması anormal. Yani yapınız anormal değil, gayet normal, kimsenin local admin olmaması lazım zaten, fakat misal örneğiniz bile ilginç, host dosyası neden değiştirir ki normal bir kullanıcı.

Özetle bence isteklerinizi IT yönetimi olarak gözden geçirmeniz lazım, GPO ile bazı temel yetkiler domain user olan gruplara verilebiliyor ama bana kalır ise sizde gereksiz bir kullanıcı isteği olabilir, aksi halde herkes benzer sorunlar yaşardı.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/01/2021 12:55

(@salihtasdemir)
Gönderiler: 330
Honorable Member

Gönderen: @ofsevim

Kurumda local adminlik birkaç kişinin mcafee yi kaldırıp virüse karşı savunmasız bırakması sebebiyle kaldırıldı . Bende teknik ofis olarak hosts dosyasını değiştirmek için bile beni çağırıyorlar. Bu konuda biraz araştırma yaparak runas komutlarıyla yapmaya çalıştım fakat clientte bu iş yükseltme gerekiyor uyarısı veriyor . Avecto gibi uygulamalarda şuan için satın alınması vs uzun süreç aldığı için aklınıza gelen bişey var mıdır .Herkese teşekkürler .

ömer bey host dosyasını GPO ile de değiştirebilirsiniz.hatta OU bazında filtreleme ile bazı bilgisayarlara uygula, bazılarına uygulamada diyebilirsiniz.

Bu ileti 3 yıl önce Salih TAŞDEMİR tarafından düzenlendi

Gönderildi : 12/01/2021 15:37

(@serdaraslan)
Gönderiler: 137
Estimable Member

Sorununuzu Gpo ile çözebilirsiniz. hizmet verdiğiniz kurumda Host dosyasını neden değiştiriyorlar ? orada kontrol elden gitmiş demekki.  

Gönderildi : 13/01/2021 07:40

(@ofsevim)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @SerdarAslan

Sorununuzu Gpo ile çözebilirsiniz. hizmet verdiğiniz kurumda Host dosyasını neden değiştiriyorlar ? orada kontrol elden gitmiş demekki.  

Yazılımcılar kullanıyor hocam . Pencil uygulaması var bazı pc lerde çalışıyor bazılarında çalışmıyor .gpupdate mi almıyor dedim yaptım ama yine de uygulamayı açarken yetkili hesap istiyor . Runas neden yükseltme istiyor sizce 

Gönderildi : 13/01/2021 12:01

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Yazılımcılar adamı yorar, doğrudur. Onlar da haklı, onlara sorarsan da biz onların çalışmasını engelliyoruz ki biraz doğru.

Bu tür durumlarda eğer bir kaç tane yazılımcı var ise local adminlik verebilirsin, ancak kalabalık bir grup ise o zaman VDI gibi ayrı ortamlar kurmalı ve izole etmelisin. Buradaki en büyük sorun AV yi kaldırmaları, yani zincirde zayıf halka oluşturuyorlar.

Bu nedenle VDI ortamı kurarsan dersin ki al burada AV siz çalış. Ama copy paste dahil her şey izole olmalı.

O zamanda sorun muhtemel local  laptop veya pc den aldığı hızı alamadığını söyleyecek, en son bankada bunu yaşadım, avecto aldık geçtik konu kapandı 🙂 Para var huzur var.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/01/2021 12:23

Paylaş: