Forum

Kurulum için hangi ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Kurulum için hangi server.?

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
883 Görüntüleme
(@asaricaa)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Donanımı yeniden yapılandırmaya gireceğiz inşaallah. 3 Fiziksel 9 Sanal server 2019 sunucu olacak şekilde bir yapılandırma düşünüyoruz bunun için en uygun fiyatlandırma nasıl olur. 2019 standart sanal desteği yok sanırım, datacenter çok pahalı ne yapabilirim 

Gönderildi : 15/02/2020 09:58

(@serkanates)
Gönderiler: 1269
Üye

Merhaba @asaricaa;

Bu tür sorular ile sıklıkla karşılaşıyoruz ancak probleminizi tam olarak karşılayacak bir cevap verebilmemiz mümkün değil. Öncelikle yanlış bilgiyi düzeltelim 2019 standart sürümde de sanallaştırma desteği var ancak sayı olarak kısıtlı (1 host üzerinde 2 adet), datacenter sürümünde ise 1 host üzerinde hostun kaynaklarının yettiği kadar (yani sınırsız) sanallaştırma desteği var. https://www.microsoft.com/tr-tr/cloud-platform/windows-server-pricing

Microsoft'un birçok partnerı mevcut. Gold seviyesinde bir partner ile görüşüp şirketinizde bir toplantı organize edin. Hem satış temsilcisi hem teknik danışman eşliğinde mevcut yapınızı tartışıp çözüm alternatiflerini değerlendirin. Siz 3 fiziksel sunucu demişsiniz ama çözüm ortağı 2 adet fiziksel sunucu ile ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir çözüm üretebilir. Yatırım maliyetlerini (sunucu/lisanslama/bakım) değerlendirip belki fiziksel sunucu almak yerine bulut çözümler ile alternatif üretebilir. Birçok firma size bu ön analizi ücretsiz olarak yapacaktır.

Forum üzerinden sormuş olduğunuz genel sorunuza yine vereceğimiz genel cevaplar ile doğru yatırımı yapmanız mümkün değil.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 15/02/2020 10:43

(@asaricaa)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

@SerkanAtes

Cevap için çok teşekkür ederim. Esas sorun da bu işte, 1 datacenter fiyatımı yoksa 8 standart fiyatımı ortalama aynı fiyata denk geliyor.

Gönderildi : 15/02/2020 13:42

(@serkanates)
Gönderiler: 1269
Üye

Gönderdiğim linkte fiyat bilgiside vardı Ali bey, incelediniz mi ?

Gönderildi : 15/02/2020 14:32

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32933
Illustrious Member Yönetici

Serkan selam, bazen bu tür konularda ingilizce kaynaklar sorun olabiliyor. Yani ben öyle okumuştum demek sıkıntı olabilir, anladığım kadarı ile bunu hazır bilen birilerinden tecrübe almak istiyor.

Öncelikle bu lisansları bir bayiden alacağınızı düşünüyorum, bu soruyu bayiye sorabilirsiniz, muhtemel onlarda bilmeyebilir malum lisanslama konusunu çok bilen yok, daha önemlisi bilmemelerinin sebebi sürekli değişiyor olması. Onlarda dağıtıcıya yani lisansı satın alacakları yere sorarlar. Dağıtıcı firmalar son kullanıcılara lisans satmaz doğal olarak siz onlardan alamazsınız.

3 sunucu demişsiniz ancak core belirtmemişsiniz burada core önemlidir. Ben örnek 16 core ile ilerliyorum ki keza minimum yeni nesil lisanslama da bir fiziksel server için 16 core lisanslamanız gerekli.

9 sanal dediniz 3 fiziksel her fiziksel üzerinde 3 sanal koşacak şeklinde hesaplama yapıyorum

https://techlibrary.hpe.com/us/en/enterprise/servers/licensing/index.aspx

Burayı kullanın, core sayısını yazın, cpu yani fiziksel işlemci sayısını yazın, zaten örnek 1 cpu 16 core var ise 16 core lisanslama yaptığınız zaman 2 sanal sunucu hakkınız oluyor standart lisans ile, siz 3 istediğiniz için alt bölümdeki yere 1 yazın toplam lisans aşağıdaki gibi çıkacaktır

SNAG 0010

Özetle 32 core windows server standart lisans almanız gerekli 1 sunucu için.

3 sunucu için ise toplam 96 core lisans eder.

unutmayın eğer cluster bir yapı yapacaksanız bu durumda microsoft ne yazık ki Data center a yönlendirir çünkü örnek iki node kapattınız bu durumda tek node üzerinde 9 sanal sunucu çalışacağı için lisanslama aşağıdaki gibi katlanır.

SNAG 0011

Yani eğer data center almak istemiyor ama cluster istiyorsanız her bir sunucu için 80 core standart lisans almalısınız.

Bence en iyisi siz bu konuda çalıştığınız yer ile görüşün eğer daha iyi bir firma istiyorum derseniz bana özelden mesaj atarsanız (eğer daha önceden bir firmadan teklif almadıysanız) bir kaç firma önerebilirim. Ama onlara soru sorup başka yerden alacaksanız emek hırsızlığına girer beni aracı etmeyin lütfen.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/02/2020 15:50

Paylaş: