Forum

IIS Sunucuya NS Kay...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] IIS Sunucuya NS Kaydı Hk.

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,187 Görüntüleme
(@radiate7z)
Gönderiler: 30
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Evdeki bilgisayarıma Windows Server 2019 kurup DC olarak yapılandırdım ve iis kurdum. Dot.Tk adresi bana ücretsiz alanadı veriyor .tk uzantılı ben alanadına dns yapılandırma girdiğim zaman bana ns1 ve ns2 adında 2 adet dns adresi istiyor ben bu ns adreslerini nasıl bulup buraya atabilirim.

Statik ip aldım şu anda ip adresiyle dışarıdan bağlanabiliyorum ancak alanadına bağlayamıyorum.

DNS bilgim düşük olduğundan becerememiş olabilirim internette araştırma yaptım ancak hep ileri düzey anlatımlar olmuş.

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 09/01/2020 16:34

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Merhaba,

Almış olduğun sabit ip adresini ns1 olan yere girmelisin, sonra modemin veya firewall un üzerinde modem üzerine gelen DNS (TCP 53) istekleri içerdeki kurmuş olduğun sunucuya yönlendirmen gerekiyor.  

Kurmuş olduğunuz DNS sunucu üzerinde de atıyorum hamza.dot.tk domain 'ine ait dns zonunu yaratmış ve bunun altında gerekli ns, www, mail vs kayıtlarını oluşturdu iseniz dışardan artık bu isimleri burada oluşturduğunuz IP adresleri çözebiliyor durumda olmanız gerekmektedir. İlgili zone altında Ns kaydınıda oluşturup ns1=dış ip adresiniz olarak girmeyi unutmayınız. 

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/01/2020 16:50

(@ekremersoy-2)
Gönderiler: 84
Estimable Member

merhaba,

sizin alan adınızı barındıran hosting firmasının dns isimlerini kullanıyorsunuzdur, genelde alan adınızı yönettiğiniz sayfada özel ns kaydı ya da a kaydı tarzında bir alana subdomain ya da kayıt girmenizi sağlayan alan verirler. burada www.domainadiniz.tk şeklinde bir kayıt oluşturup statik ipnizi yazmanız yeterli bir süre sonra globalde bu isim çözülebilir hale gelecektir. özel olarak bir dns yönetmenize gerek yok. kayıt oluşturmak için hosting firmasından da destek alabilirsiniz.

edit: recep bey benden önce yazmış, ben dns yönetmek istemediğinizi sadece sitenizi globalde yayınlamak istediğinizi düşünerek cevapladım, dns yönetimini siz yapacaksanız yazımı dikkate almayın.

Bu ileti 4 yıl önce Ekrem Ersoy tarafından düzenlendi

Gönderildi : 09/01/2020 16:56

(@radiate7z)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @recepyuksel

Merhaba,

Almış olduğun sabit ip adresini ns1 olan yere girmelisin, sonra modemin veya firewall un üzerinde modem üzerine gelen DNS (TCP 53) istekleri içerdeki kurmuş olduğun sunucuya yönlendirmen gerekiyor.  

Kurmuş olduğunuz DNS sunucu üzerinde de atıyorum hamza.dot.tk domain 'ine ait dns zonunu yaratmış ve bunun altında gerekli ns, www, mail vs kayıtlarını oluşturdu iseniz dışardan artık bu isimleri burada oluşturduğunuz IP adresleri çözebiliyor durumda olmanız gerekmektedir. İlgili zone altında Ns kaydınıda oluşturup ns1=dış ip adresiniz olarak girmeyi unutmayınız. 

Saygılarımla.

Sabit ip yönlendirmesini ve gerekli portları açtım. örnek veriyorum hamza.tk ismindeki alanadını aldım ns1 olan yere kendi ip adresimi yanı dış ip adresini yazdım benden ilave ns2 adresi istiyor tek name server ile kayıt oluşturamazsınız hatası veriyor bu ns2 yi oluşturmamın bir yolu varmı?

Gönderildi : 09/01/2020 17:04

(@radiate7z)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ekremersoy-2

edit: recep bey benden önce yazmış, ben dns yönetmek istemediğinizi sadece sitenizi globalde yayınlamak istediğinizi düşünerek cevapladım, dns yönetimini siz yapacaksanız yazımı dikkate almayın.

şuan tamamen deneme amaçlı yapıyorum şirketimizde bir site oluşturmam ve sunucularımızda barındırmam isteniyor bu yüzden ücretsiz servislerle öğrenmeye çalışıyorum tamamen kontrol elimin altında olucak

Gönderildi : 09/01/2020 17:06

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Merhaba

ns2.hamza.dot.tk deyin ip adresini aynı verin geçmesi gerek diye düşünüyorum. Burasi geçerde dns server kontrolu yaptığınız konsollarda aynı ip adresini kullaniyorsunuz diye hata döndürür o kadar. Sorun olmaz yani.

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/01/2020 17:09

(@radiate7z)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @recepyuksel

Merhaba

ns2.hamza.dot.tk deyin ip adresini aynı verin geçmesi gerek diye düşünüyorum. Burasi geçerde dns server kontrolu yaptığınız konsollarda aynı ip adresini kullaniyorsunuz diye hata döndürür o kadar. Sorun olmaz yani.

Saygılarımla.

Teşekkür ederim kendi kendi dns sunucumda değil de alanadı aldığım sunucuda a kaydı oluşturdum şu anda çalışıyor

Gönderildi : 11/01/2020 17:33

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Sorununuz çözülmüş, lütfen postun üst bölümünden çözüldü olarak işaretler misiniz?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/01/2020 18:14

Paylaş: