Forum

Gpo Printer hk.

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Gpo Printer hk.

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,207 Görüntüleme
(@mehmet_oz)
Gönderiler: 105
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba domain ortamındaki bilgisayarlarda USB den yazıcı paylaşımdan sonra oturum değiştiği zaman tekrar tanıtmak gerekiyor. Bunu tüm oturumlar da gpo ortamında nasıl yapabiliriz ? Teşekkürler ..

Gönderildi : 31/01/2020 18:47

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

Bunun doğal ve kolay yöntemi network printer kullanmaktır yada cihazlar destekliyorsa network kart takmak yada harici ip kartlar kullanmaktır. Örneğin bu printer'lara network desteği kazandırıp sunucuya kurar print server oluşturursanız bu tip bir sorun yaşamazsınız gpo ile dağıtım user'lara gerçekleşir.
USB cihazlarda ise aynı sizin yaşadığınız gibi problem usb device olmaları kaynaklı yeni oturumlarda device'ın tekrar oluşturulma ihtiyacından kaynaklanıyor yani örneğin gpo dan startup kuralları installation aşaması değişken olduğu için işe yaramaz. Kısaca iş manuel batch file oluşturma kaabiliyetinize ve cihazlarda her model farklı olduğu için usb driver'a kalıyor. Temelde destek varsa universal driver kullanmalısınız. Uğraşmak isterseniz linkteki vbs işe yarar.
https://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/e28cd16a-2681-4b31-8917-7ec7f878e10f/how-do-i-share-a-printer-on-windows-7-from-the-command-line-printer-is-added-by-ip?forum=winserverprint
Örneğin gpo ile ilgili ou'a task schedule job olarak basacağınız bir batch içeren policy belirli bir süre geçince çalışır yeni eklenen sabit isimli modeli paylaşıma açar. Başka bir policy paylaşım ismi sabit olan yolu ilgili ou altına ekler. Default edilmesi vs hepsi batch job'larla uğraşarak yaptırabilirsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 31/01/2020 19:46

(@mehmet_oz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hocam Teşekkürler , 400 e yakın yazıcı var. Print server var ama USB yazıcı çok fazla ve mevcut imkanlarda Network çevirme işlemleri çok zor. Son kullanıcılara destek veren arkadaşlara kolaylık olması adına düşünmüştüm ama olacak gibi gözükmüyor ..

Gönderildi : 31/01/2020 20:03

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Çokmuş 🙂 belki daha kısa bir uygulama, yöntemi paylaşan olur ama gpo ile o iş zor bir de usb device yönetimi her zaman bu şekilde zordur. Belki yük alıcı en kolay yöntem elemanlara nasıl paylaşıma açılır, eklenir tutorial'ı yazmak olabilir bir de toplu eğitimler. Aslında başlarda patırtı çok kopsa da siz adım adım departman, kat vs merkezileştirseniz orayı devasa tasarruf ederdiniz. 🙂 O kadar cihazı part, bakım vs ayakta tutmaya çalışmakta büyük sıkıntı kolay gelsin diyelim.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 31/01/2020 20:15

(@mehmet_oz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz

Hocam 2 bin kullanıcı var . Yeni domain yapısı kurdum ve geçiş yapıyoruz . Bu süreçte arkadaşların işini kolaylaştırmak için bir çok yöntem kullandım. Bu kısımda takıldım ama sağlık olsun . Çok teşekkür ederim .

Gönderildi : 31/01/2020 20:19

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Eyw. Oturmuş bir süreç olmadığından batch based policy oluşturmakta zor olur. Yine uğraştırıcı ama aklıma gelen belki helpdesk'in sürecini kısaltmak için şunlar olabilir. Parkurunuzun model değişkenliğini bilemiyoruz. Bazı markaların deploy tool'ları olur örnek aşağıda. 
https://support.hp.com/sk-en/document/c01695467
Driver pack'ler oluşturup hazır bir alana koyarsanız installation süreci kısalır. Modellerin driver set'lerinde .msi olanları gpo ile makinelere deploy edebilirsiniz yada pdq deploy gibi 3rd deploy araçlarıyla driver pack deploy edebilirsiniz.
Tekrar kolay gelsin. 🙂  

Gönderildi : 31/01/2020 20:37

(@mehmet_oz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hocam elinize sağlık , tekrar Teşekkürler iyi çalışmalar 

Gönderildi : 31/01/2020 22:05

Paylaş: