Forum

GPO ile Samba payla...

Bildirimler
Hepsini Temizle

GPO ile Samba paylaşımını Kullanıcıların masaüstüne kısayol olarak nasıl eklerim ?

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
150 Görüntüleme
(@alperaykut)
Gönderiler: 259
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, GPO ile Samba paylaşımını Kullanıcıların masaüstüne kısayol olarak eklemek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim ? Yanlız Samba ile yapılan klasorun user ve şifresi var. Kullanıcı tıkladığında user ve şifre istememeli. BEn Bunu GPO ile bir şekilde ekliyebilirmiyim ? 

Teşekkürler

Gönderildi : 21/02/2024 23:05

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4309
Co-Helper

https://www.cozumpark.com/community/microsoft_cloud-44/map-network-folder/

benzer konular forumda konuşulmuştu. Önce map ile bağlanırsınız fakat gpo dan connect as, save credential yapmak güvenlik sebebiyle mümkün değil. Bir script hazırlarsınız net use ile araştırın şifre ve cred save yapılabilir aynı script içinde yada haricen masaüstüne de kısayol oluşturabilirsiniz. Ek olarak runas aratın portalda.
Ancak sürekli erişilecek FS ortamları için şifre olması mantıklı, yaygın bir uygulama değil LDAP vs entegrasyon ile onu çözebilirsiniz. Yoksa user bazlı yetkilendirme yaptıysanız tekil script yapamazsınız her makinede manuel işlem zorunlu olur ayrı user'lar girileceği için.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/02/2024 01:02

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32997
Illustrious Member Yönetici

Bu konunun doğru çözümü AD entegrasyonu ve SSO' dur aksi halde her türlü şifreler görüneceği için GPO ile bu işi yapamazsınız.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/02/2024 09:40

Paylaş: